Դասեր Կիպրոսի հակամարտության կարգավորման փորձերից
Հյուսիսային Կիպրոսի հակամարտությունը հերթական անգամ մոտ էր իր հանգուցալուծմանը, սակայն նոյեմբերի 22-ին կողմերին՝ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսին և թուրք-կիպրացիների առաջնորդ Մուսթաֆա Ակնջիին, չհաջողվեց համաձայնության գալ տարածքների հարցի շուրջ: Միաժամանակ դեռևս պահպանվում է հույսը, որ այս ձախողումը վերջնական փակուղի չի մտցնի երկու տարի առաջ նոր թափ ստացած բանակցությունները:
Չնայած բանակցությունները չհասան ցանկալի արդյունքին, այնուամենայնիվ կան մի քանի գործոններ, որոնք արժանի են հատուկ ուշադրության:
Առաջին՝ Կիպրոսի խնդրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո հնգակողմ ձևաչափով՝ Թուրքիայի, Հունաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Կիպրոսի Հանրապետության և չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության մասնակցությամբ: Սակայն բանակցային գործընթացում իրական արդյունք արձանագրելու, կողմնակի ազդեցություններից խուսափելու համար վերջին փուլում բանակցություններն ընթանում էին Կիպրոսի երկու հատվածների անմիջական հանդիպումների ձևաչափով: Ենթադրվում էր, որ նրանք համաձայնության կգան կարգավորման հիմնական բաղադրիչների շուրջ, իսկ արդեն թուրքական զորքերի դուրսբերման և երաշխիքների հարցերը կքննարկվեն հնգակողմ համաժողովի ձևաչափով: Այս օրինակը ցույց է տալիս, որ ինքնորոշման ձգտող միավորի հետ անմիջական երկխոսությունը, անկախ միավորի ճանաչված չլինելուց և կարգավիճակից, նվազեցնում է կողմնակի գործոնների ազդեցությունը և մեծացնում իրական կարգավորման հնարավորությունը:
Երկրորդ՝ 2006թ.-ից ԵՄ-ն ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Հյուսիսային Կիպրոսին՝ շրջափակումից դուրս բերելու, սոցիալական, տնտեսական զարգացում ապահովելու, ԵՄ ստանդարտները հնարավորինս ապահովելու, քաղաքացիական հասարակության զարգացումը խթանելու նպատակով: Այս մոտեցումը կարելի է ամփոփել «ներգրավում առանց ճանաչման» բանաձևի ներքո: ԵՄ կողմից այս քաղաքականությունն իրականացվում է Կիպրոսի Հանրապետության հետ հետագա վերամիավորումը հնարավորինս առանց ցնցումների ապահովելու համար, սակայն սա նաև կարևոր նշանակություն է ունենում տեղի համայնքի փակվածությունը հաղթահարելու, երկխոսության հնարավորությունները մեծացնելու, դեպի ԵՄ շարժվելու ձգտումը մեծացնելու համար: Չի կարելի բացառել, որ մասամբ նաև ԵՄ անմիջական աշխատանքի արդյունք է այսօր բանակցությունների կառուցողականությունն ու թուրքական Կիպրոսի դիրքերի ճկունությունը՝ անցյալի համեմատ: Սա ևս փաստում է, ոչ չճանաչված միավորների հետ միջազգային դերակատարների աշխատանքը ոչ միայն զգալի ազդեցություն է ունենում տեղի բնակչության կյանքի որակի վրա, այլև օգնում է քաղաքական բանակցությունների առաջմղմանը:
Եվ երրորդը՝ այսօր Հյուսիսային Կիպրոսը կրկին համաձայնվել է քննարկել կղզու վերամիավորման հարցը: Իսկ դա նշանակում է, որ Կիպրոսի Հանրապետության քաղաքական էլիտան, երկու կողմերի քաղաքական երկխոսության մակարդակն ու ընդհանրապես Կիպրոսի Հանրապետության հռետորաբանությունն ու ժողովրդավարության մակարդակը հնարավորություն են տալիս թուրք-կիպրացիներին դիտարկել այդ պետության հետ միավորվելու և ընդհանուր պետության ներքո իրենց ապագան կառուցելու հեռանկարը: Երկու կողմերի անցած ճանապարհը հնարավորություն է տվել հաղթահարելու փոխադարձ թշնամանքն ու հնարավոր է դարձրել միավորման հարցի քննարկումը: Ուստի այլ հակամարտությունների համար ևս միավորման տարբերականեր առաջարկելիս հարկավոր է հաշվի առնել այս գործոնները և միասին ապրելու հնարավորությունը, այսպես կոչված՝ «համատեղելիությունը», որը պահանջում է թշնամանքի բացառում, ժողովրդավարության բարձր մակարդակ և այլն:
Սրանք, թերևս, մի քանիսն են այն դասերից, որ կարող են օրինակելի և ուսուցողական լինել նաև մյուս հակամարտությունների կարգավորման համատեքստում: Դրանք պետք է հաշվի առնեն թե՛ բանակցությունների կողմերը, թե՛ միջնորդները:

Три урока из опыта урегулирования кипрского конфликта
Конфликт вокруг Северного Кипра в очередной раз был близок к своему разрешению, однако 22-го ноября сторонам - президенту Республики Кипр Никосу Анастасиадесу и лидеру киприотов-турок Мустафе Акынджи - не удалось придти к согласию по вопросам территорий. Одновременно еще сохраняется надежда, что этот провал окончательно не загонит в тупик переговоры, которые два года назад получили новое дыхание.
Несмотря на то, что переговоры не достигли желаемого результата, тем не менее, есть несколько факторов, которые достойны особого внимания.
Первый фактор: переговоры по кипрской проблеме идут под эгидой ООН, в пятистороннем формате, с участием Турции, Греции, Великобритании, Республики Кипр и непризнанной Турецкой Республики Северного Кипра. Однако для фиксирования реальных результатов в переговорном процессе, во избежание стороннего влияния, на последнем этапе переговоры шли в формате непосредственных встреч двух частей Кипра. Предполагалось, что они придут к согласию вокруг основных составляющих урегулирования проблемы, а уже вопросы вывода турецких войск и гарантий вновь будут обсуждаться в пятистороннем формате. Данный пример показывает, что непосредственный диалог со стремящейся к самоопределению территориальной единицей - независимо от степени ее международного признания - уменьшает влияние сторонних факторов и увеличивает возможности реального урегулирования конфликта.
Второй фактор: с 2006-го года ЕС оказывает финансовую поддержку Северному Кипру - с целью вывести его из блокады - для обеспечения социального, экономического развития, возможного соответствия стандартам ЕС, для развития гражданского общества. Этот подход можно обобщить формулой "вовлечение без признания". Эта политика со стороны ЕС осуществляется для обеспечения возможного безболезненного воссоединения с Республикой Кипр. Однако она важна и для преодоления закрытости местной общины, для увеличения возможностей диалога, для усиления стремления к ЕС. Нельзя исключать, что, в отличие от прошлых лет, конструктивность нынешних переговоров и гибкость позиций турецкого Кипра частично является результатом непосредственной работы ЕС. Это также доказывает, что работа международных акторов с непризнанными территориальными единицами не только имеет существенное влияние на качество жизни местного населения, но и помогает прогрессу политических переговоров.
И третий фактор: сегодня Северный Кипр вновь дал согласие на обсуждение вопроса воссоединения острова. А это означает, что политическая элита Республики Кипр, уровень политического диалога двух сторон и, вообще, риторика и уровень демократии Республики Кипр дают киприотам-туркам перспективу воссоединения с этой страной и построения своего будущего в рамках общего государства. Пройденный обеими сторонами путь дал возможность преодолеть взаимную вражду и сделал возможным обсуждение вопроса воссоединения. Следовательно, в случае предложения вариантов воссоединения в других аналогичных или похожих конфликтных регионах необходимо учесть эти факторы и возможность совместного проживания, иными словами – возможность "совместимости", что требует исключения враждебности, а также обязательное наличие высокого уровня демократии и т.д.
Сказанное, возможно, является лишь несколькими из многочисленных уроков, которые могут оказаться образцовыми и поучительными в контексте урегулирования других конфликтов. Но эти факторы обязательно должны учитывать как переговаривающиеся стороны, так и посредники.