Հյուսիսային Կորեայում Ֆիդել Կաստրոյի մահվան կապակցությամբ 3-օրյա սուգ է հայտարարվել
Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետությունում եռօրյա սուգ է հայտարարվել Կուբայի նախկին առաջնորդ, պետական, քաղաքական գործիչ, հեղափոխական Ֆիդել Կաստրոյի մահվան կապակցությամբ, հայտնում է հյուսիսկորեական կենտրոնական «Նոդոն Սինմուն» թերթը:
Համաձայն Կորեայի Աշխատավորական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի, ԿԺԴՀ Ազգային գերագույն ժողովի մշտական խորհրդի և նախարարների կաբինետի տարածած հայտարարության` նոյեմբերի 28-31-ը երկրում կբարձրացվեն սգո դրոշներ:
Ֆիդել Կաստրոն կյանքից հեռացել է 90 տարեկանում, ուրբաթ, ինչի մասին նրա եղբայրը՝ Կուբայի ներկայիս առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն, հայտարարել էր պետական հեռուստատեսությամբ։ Կուբայում այս կապակցությամբ 10-օրյա սուգ է հայտարարվել: Ազգային սուգ է հայտարարվել նաև Վենեսուելայում, ալժիրում և Նիկարագուայում: Կուբայական հեղափոխության առաջնորդի հուղարկավորությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 4-ին, Սանտյագո-դե-Կուբա քաղաքում։

Северная Корея объявила трехдневный траур в связи со смертью Фиделя Кастро
Трехдневный траур объявлен в КНДР в связи с кончиной Фиделя Кастро, пишет РИА Новости со ссылкой на центральную северокорейскыю газету "Нодон синмун".
Согласно опубликованному в ней указу ЦК Трудовой партии Кореи, постоянного совета Верховного народного собрания и кабинета министров КНДР, с 28 по 30 ноября в центральных учреждениях страны и на местах будут подняты траурные флаги.
Фидель Кастро скончался в возрасте 90 лет в пятницу, о чем его брат, нынешний кубинский лидер Рауль Кастро объявил по государственному телевидению. В связи с этим на Кубе был объявлен девятидневный траур. Национальный траур также объявлен в Венесуэле, Алжире, Никарагуа. Похороны лидера кубинской революции назначены на 4 декабря в Сантьяго-де-Куба.