Բելգիան և Նիդերլանդները կփոխանակվեն հողատարածքներով սահմանը հեշտացնելու համար
Բելգիան և Նիդերլանդները պայմանավորվել են միմյանց փոխանցել ոչ մեծ հողատարածք Մաաս գետի ափին, երկու երկրների միջև սահմանը հեշտացնելու համար, հայտնում է The Guardian-ը: Ընդ որում՝ փոխանակումը համաչափ չէ՝ Նիդերլանդերը փոխանցում են Բելգիային 3 հա տարածքը՝ դրա դիմաց ստանալով 16 հա:
Նշենք, որ երկու երկների միջև սահմանն որոշվել է 1830 թվականին, երբ Բելգիան անկախություն է ստացել: Սակայն 1961 թվականին գետի հունը արհեստականորեն փոխվել է, ինչի արդյունքում երկրների տարածքի մի մասը հայտնվել է հակառակ ափում, ինչը սահմանը հատելիս խախտումներ է առաջացնում: Սահմանի այս փոփոխությունը, որն ուժի մեջ կմտնի 2018 թվականին, կօգնի խուսափել նման խախտումներից:

Бельгия и Нидерланды обменяются землями для упрощения границы
Бельгия и Нидерланды согласились передать друг другу небольшие участки земли, расположенные вдоль реки Маас, чтобы упростить границу между странами, сообщает Интерфакс со ссылкой на The Guardian. При этом обмен - неравноценный; Нидерланды отдадут три гектара, а взамен получат 16.
Граница была проведена вдоль реки в 1830 году, когда Бельгия получила независимость. Однако в 1961 году русло было искусственно выпрямлено, чтобы облегчить судоходство. Из-за этого часть земель каждой из стран оказалась на противоположных берегах. В результате сейчас добраться из одного государства в другое и при этом не нарушить границу зачастую можно только на лодке.
Официально изменения вступят в силу в 2018 году, после того, как парламенты Бельгии и Нидерландов ратифицируют договор, который в понедельник подписали министры иностранных дел.