Ռուանդան պաշտոնական հետաքննություն է սկսել ցեղասպանությանը ֆրանսիացի պաշտոնյաների մասնակցության հարցով
Ռուանդան պաշտոնական հետաքննություն է սկսել 1994 թվականի ցեղասպանությանը 20 ֆրանսիացի պաշտոնյաների մասնակցության հարցով, հայտնում է BBC-ն:
Ռուանդան պնդում է, որ ֆրանսիական իշխանությունները տեղյակ են եղել ցեղասպանության նախապատրաստմանը, ինչպես նաև կազմակերպել են ցեղասպանություն իրականացնողների ուսումնառությունը:
Փարիզն ընդունում է, որ Ռուանդայի ճգնաժամի կարգավորման ժամանակ սխալներ է թույլ տվել, սակայն հերքում է Ռուանդայի գործող նախագահ Պոլ Կագամեի ենթադրությունը ցեղասպանության գիտակցաբար թողտվության առնչությամբ:
Նշենք, որ 1994 թվականի Ռուանդայի ցեղասպանության հետևանքով զոհվել է մոտ 800 հազար մարդ՝ հիմնական տուտսի ազգության ներկայացուցիչ:

Руанда расследует причастность французских чиновников к геноциду
Руанда начала официальное расследование возможной причастности 20 французских чиновников к геноциду 1994 года. Прокурор Ричард Мухумуза заявил, что французские власти, как ожидается, будут сотрудничать со следствием, передает BBC.
Отношения между двумя странами остаются напряженными со времен массовых убийств.
Руанда утверждает, что французские власти были в курсе подготовки геноцида, а также организовывали обучение тех, кто потом совершал убийства.
Париж признает, что допустил ошибки при решении руандийского кризиса, однако отрицает предположения действующего президента Руанды Поля Кагаме о сознательном попустительстве геноциду.
Около 800 тысяч человек, преимущественно народности тутси, погибли от рук хуту во время геноцида в Руанде.