Իրանի միջուկային գործարքը վտանգված է
Իրանի ԱԳՆ-ը հայտարարել է, որ ԱՄՆ իշխանությունների կողմից Թեհրանի դեմ պատժամիջոցների երկարաձգումը միջուկային համաձայնագրի խախտում է, հաղորդում է Reuters-ը։
«ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից պատժամիջոցների երկարաձգումը համաձայնագրի խախտում է։ Մենք այդ մասին կհաղորդենք Իրանի կոմիտեին, որը պետք է հետևեր գործարքի կատարմանը», - հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ի ներքաղաքական փոփոխությունները գործարքի խախտման արդարացում չեն։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Սենատը նախօրեին հավանություն է տվել Իրանի դեմ պատժամիջոցների մասին ներկայիս օրենքի գործողությունը 10 տարով երկարացնելու օրինագծին: Փաստաթուղթը մասնավորապես ԱՄՆ-ի նախագահին թույլ է տալիս սահմանափակումներ կիրառել նրանց դեմ, ովքեր առնչություն ունեն Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների մշակման, ահաբեկչության օժանդակման հետ, ինչպես նաև մեղավոր են մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Այժմ փաստաթուղթը պետք է ներկայացվի ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Բարաք Օբամայի հաստատմանը: Վերջինիս վարչակազմում ավելի վաղ հայտարարել էին, որ պետության ղեկավարը հավանություն չի տա այն նախաձեռնություններին, որոնք կարող են ձախողել Իրանի հետ կնքնված միջուկային գործարքը:
Հարկ է նշել, որ նոր փաստաթղթով սահմանվող պատժամիջոցները տնտեսական կամ ֆինանսական բնույթի չեն, որոնց չեղարկումը ենթադրում է Իրանի հետ միջուկային գործարքը: Հանրապետական կոնգրեսականների կարծիքով օրենքի երկարաձգումը նորընտիր նախագահին հնարավորություն կտա անհրաժեշտության դեպքում Իրանի նկատմամբ ավելի հեշտությամբ նոր պատժամիջոցներ սահմանել: Նշենք, որ հենց այս նպատակով էր վերջերս Օբաման մեկ տարով երկարաձգել 1979 թվականին Թեհրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների գործողության ժամկետը: Ուստի չի բացառվում, որ Օբաման հավանություն տա նաև այս նախաձեռնությանը:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի կողմից նման նախազգուշական քայլերի ձեռնարկումը որոշակի սպառնալիքներ է առաջացնում միջուկային գործարքի կատարման հարցում: Ստեղծված անվստահության մթնոլորտում Արևմուտքի հետ միջուկային գործարքի ձախողման դեպքում Իրանն, իր հերթին, գործողությունների պլան է մշակում: «Երբ մենք բանակցություններ էինք վարում, մշտապես հաշվի էինք առնում իրավիճակը, որ JCPOA-ն կարող է ձախողվել։ Մենք արել ենք ամեն բան, որպեսզի պատրաստ լինենք դրան։ Մենք կարող ենք 1.5 տարի անց հասնել ուրանի հարստացման մեծ ծավալի։ Սակայն մենք կնախընտրեինք չվնասել միջուկային գործարքը», - ասել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
Նշենք, որ Իրանի հետ միջուկային գործարքը սպառնալիքի տակ է հայտնվել ոչ միայն պատժամիջոցների գործողության երկարացման պատճառով: ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարծիքով Թեհրանի հետ կնքված համաձայնագիրը «ԱՄՆ-ի համար խայտառակություն է»: Թրամփն արդեն պահանջել է վերանայել և փոփոխություններ անել Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրում։ Ինչպես Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել Է ԱՄՆ-ի հաջորդ փոխնախագահ Մաքլ Փենսըը, Թրամփի անցումային թիմն «արդեն ներքին բանավեճ է սկսել» այն մասին, թե ինչ ապագա է սպասում միջուկային գործարքին:
Փորձագետները դեռևս հապաղում են այս հարցում կանխատեսումներ անել, քանի որ թեկնածուները պաշտոնը ստանձնելուց հետո շատ հաճախ մեղմում են նախընտրական քարոզարշավում հնչեցրած կարծիքները:

Iran Nuclear Deal Is at Stake
The extension of sanctions by the US authorities against Tehran is a violation of the nuclear agreement, Iran's Foreign Ministry said. "The extension of sanctions by the U.S. Congress is a violation of the deal. We will report it to Iran's committee, assigned for monitoring the implementation of the deal," Foreign Ministry spokesman Bahram Ghasemi said, stressing that the US political changes do not justify the violation of the deal.
The Senate voted unanimously on Thursday to extend U.S. sanctions on Iran for 10 years. The document especially allows the US President to impose restrictions against those who are engaged in the ballistic missiles program by Iran, supporting terrorism, as well as are accused of human rights violations. Now the document should be signed by President Barack Obama. Earlier his administration said that Obama will not approve the initiatives that might undermine the nuclear deal signed with Iran.
It should be noted that new sanctions are not economic or financial. According to the Republican Congressmen the extension of the sanctions will allow the President-elect set new sanctions against Iran more easily, if it’ll be necessary. For this reason Obama recently extended for one year action of the sanctions against Tehran of 1979. Therefore, it is possible that Obama will support this initiative.
It should be noted that such preventive measures by the United States threaten the implementation of the nuclear deal. And in such atmosphere of distrust Iran is developing a plan of action in case of failure of the nuclear deal with the West.
"When we were negotiating, we always take into account the situation that JCPOA- could fail. We have done everything possible to be ready for it. 1.5 years later, we can achieve large-scale uranium enrichment. But we would prefer not to damage the nuclear deal," Ali Akbar Salehi, the head of the Iranian Atomic Energy Organization said.
Iran's nuclear deal is under threat not only because of the renewal of sanctions: US President-elect Donald Trump thinks, that the deal with Iran is "disgrace for the US." Trump has already asked to review and make changes in the agreement on Iran's nuclear program.
In any case it is early to make predictions in this regard, because the candidates after his appointment very often moderates the campaign opinions.