Հայաստանը ոգեկոչում է Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի զոհերին
Քսանինը տարի առաջ` 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին, ժամը 11:41-ին Հայաստանը ցնցվեց Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից:  Երկրաշարժի էպիկենտրոնում` Սպիտակ քաղաքի Շիրակամուտ (Նալբանդ) գյուղում, ստորերկրյա ցնցումների ուժգնությունը կազմել էր 10 բալ (12 բալանոց սանդղակում): Մասնագետների հաշվարկներով` երկրաշարժի ժամանակ երկրակեղևի ճեղքման գոտում արտանետված էներգիայի հզորությունը համարժեք էր 1945 թվականին Հիրոսիմայի վրա նետված ռումբի նման տասը ատոմային ռումբերի պայթյունի ուժգնությանը:
Հզոր ստորերկրյա ցնցումները կես րոպեի ընթացքում ավերեցին հանրապետության հյուսիսային հատվածը: Այն ընդգրկել է Հայաստանի տարածքի մոտ 40 տոկոսը, ուր ապրում էր 1 մլն մարդ: Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավելին, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել է 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան է մնացել 514 հազար մարդ: Երկրաշարժի արդյունքում հիմնավորապես ավերվել էր Սպիտակ քաղաքը, ոչնչացվել էր  Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքի` Գյումրու բնակարանային, սոցիալական և արտադրական ֆոնդի 80 տոկոսը:  Ավերածություններ էին տեղի ունեցել նաև հանրապետության երրորդ քաղաքում` Վանաձորում:
Պաշտոնական տվյալներով` զոհվել էր ավելի քան 25 հազար մարդ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (մոտ 15-17 հազար) և Սպիտակում (4 հազ): 19 հազար մարդ դարձել էր հաշմանդամ, 530 000 բնակիչ անօթևան էր մնացել: Փլատակներից հանվել է կենդանի 45000 մարդ, հոսպիտալացվել է 12500 մարդ։ Աղետի գոտուց տարահանվել է 120 հազար մարդ (կանայք‚ ծերեր և երեխաներ)‚ որոնցից 75 հազարը՝ Հայաստանից դուրս՝ հիմնականում ԽՍՀՄ առողջարաններ։
Ավերվել է ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17 տոկոսը: Երկրաշարժը շարքից հանել էր հանրապետության արդյունաբերական պոտենցիալի մոտ 40 տոկոսը. դադարել են գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս է հասցվել գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին: Ուղիղ նյութական կորուստների արժեքը գնահատվում է 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Աղետի հետևանքների հաղթահարման գործում Հայաստանին համակողմանի օգնություն ցույց տվեցին աշխարհի ավելի քան 113 երկրներ և 7 միջազգային կազմակերպություններ։ Երկրաշարժի առաջին ժամերից սփյուռքի հայությունը համախմբվեց և բազմակողմանի օգնություն ցույց տվեց իր հայրենակիցներին։ Նրանց կողմից ստեղծվեցին «ՍՈՍ Արմենի», «Ազնավուրը Հայաստանին» և տասնյակ այլ կազմակերպություններ։ Աղետից տուժած Հայաստանի օգնության շտապող երկու ինքնաթիռ՝ հարավսլավական և խորհրդային, կործանվեցին անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով;

В Армении вспоминают жертв Спитакского землетрясения 1988 года
Двадцать девять лет назад, 7 декабря 1988 года в 11:41 разрушительное землетрясение потрясло Армению. Эпицентром его была деревня Ширакамут (Налбанд) в городе Спитак, землетрясение зафиксировало 10 баллов (по 12 бальной шкале). Эксперты оценивают энергию, выделенную во время разрыва земли, эквивалентно десяти атомным бомбам, похожим на сброшенную на Хиросиму в 1945 году.
Мощные подземные толчки опустошили северную часть Армении за полминуты. 40 процентов территории, где жил 1 миллион человек… Зона поражения, где произошло землетрясение магнитудой 8 баллов и более, включала три тысячи квадратных километров. Пострадало 21 городов и регионов, 342 деревень Армении. 514 тысяч человек остались без крова. В результате землетрясения был полностью разрушен город Спитак, а также 80% второго города Армении - Гюмри. Опустошение произошло и в третьем городе Армении - Ванадзоре.
По официальным данным, более 25 тысяч человек погибли. Жертв было много особенно в Гюмри (около 15-17 тысяч) и в Спитаке (4 тысяч человек).
120 тысяч человек были эвакуированы из зоны бедствия (женщины, дети и пожилые люди), из которых 75 тысяч было эвакуировано из Армении - в основном на советские курорты.
Было уничтожено 17 процентов всего жилищного фонда Армении. 170 промышленных предприятий перестали работать, был причинен крупный ущерб агропромышленному комплексу. Прямые убытки составили 10 млрд долларов США.
В преодолении последствий катастрофы Армении помогли более чем 113 стран мира и 7 международных организаций. Сразу же после землетрясения большая армянская диаспора объединились и оказала своим соотечественникам всестороннюю поддержку. Два самолета, спешившие на помощь пострадавшим Армении - из Югославии и Советского Союза - рухнули из-за неблагоприятных погодных условий.
Различные государства продолжали поддерживать Армению и годы после землетрясения. Тем не менее, полное восстановление зоны бедствия по-прежнему не завершено.