Ռուսաստանը թույլ երկիր է. Օբամա
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, թե Ռուսաստանը թույլ երկիր է, որը ոչինչ չի արտադրում, բացի գազից, նավթից ու զենքից: Նա այդպիսի հայտարարություն է արել 2016-ի իր վերջին մամուլի ասուլիսում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Նրանք ԱՄՆ-ից փոքր են, ավելի թույլ են: Նրանց տնտեսությունը ոչինչ չի արտադրում, ինչ կցանկանային գնել մյուս երկրները, բացի նավթից, գազից ու զենքից»,-ասել է Օբաման:
Խոսելով Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև հարաբերությունների մասին` Օբաման արձանագրել է, որ դրանք վատթարացել են: «Մենք արդեն Ռուսաստանի դեմ սահմանած մեծ քանակությամբ պատժամիջոցներ ունենք: Վերջին տարիներին, ԱՄՆ և Ռուսաստանի հարաբերությունները, ցավոք, վատթարացել են»,-ասել է նա:

Обама: Россия слабая страна
Президент США Барак Обама назвал Россию слабой страной, которая не производит ничего, кроме газа, нефти и оружия, передает Риа Новости
"Они меньше, они слабее (чем США - ред.). Их экономика не производит ничего, что хотели бы купить (другие страны), кроме нефти, газа и оружия", - заявил Обама в ходе пресс-конференции в Вашингтоне в пятницу.
В середине ноября Обама заявлял, что его принцип по отношению к России не изменился с первого дня его президентства. Он отмечал, что Россия является важной страной, военной супердержавой, у которой есть влияние в регионе и в мире.