Ո՞ր փաստաթուղթն է Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային սեղանին
2016թ.-ն ամփոփելիս հարկ է անդրադարձ կատարել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և մասնավորապես այն փաստաթղթին, որն այսօր միջնորդները դնում են բանակցային սեղանին:
Ճիշտ է՝ այսօրվա դրությամբ հրապարակային քաղաքական բանակցություններ չկան, քանի որ ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը խոչընդոտում է նույնիսկ վստահության միջոցների վերաբերյալ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարմանը, սակայն միջնորդները պնդում են, որ վստահության միջոցների կատարմանը զուգահեռ՝ վերսկսվեն նաև քաղաքական բանակցությունները:
Տարվա ընթացքում մամուլում շատ շրջանառվեցին նաև կարգավորման այլընտրանքային տարբերակներ, այդ թվում՝ Ալիևը հայտարարեց, որ իր վրա ճնշում են գործադրում՝ ստիպելով ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, հայտարարեց, թե պատրաստ է ինքնավարություն տրամադրել Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում և այլն: Շատ քննարկվեց և հատկապես Ադրբեջանի կողմից շատ շեշտադրվեց նաև այսպես կոչված «Լավրովի պլանը», որն իբրև թե ենթադրում է 5 շրջանների զիջում Ադրբեջանին հաղորդակցության ուղիների վերականգնման դիմաց, որևէ հստակություն չի մտցնում կարգավիճակի հարցում: Սակայն, այս տարբերակը փաստաթղթավորված չէ և տարածվել է միայն մամուլի ասեկոսեների տեսքով, ինչն ավելի շատ անորոշություններ է ստեղծում, քան պարզում իրավիճակը:
Իրականում ամբողջ տարվա բանակցային գործընթացի զարգացումներն ու այսօր առկա վիճակն արտացոլվեց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների՝ Համբուրգում դեկտեմբերի 8-ին արված հայտարարության մեջ: «Հիշեցնում ենք կողմերին, որ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի՝ մասնավորապես ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքների հիման վրա, ինչպես նաև համանախագահող երկրների նախագահների առաջարկած հավելյալ տարրերի հիման վրա, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքների վերադարձ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակ, որն ապահովում է անվտանգության և ինքնակառավարման երաշխիքներ, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միջանցք, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը ապագայում սահմանող իրավականորեն պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտություն, ներքին տեղահանված բոլոր անձանց ու փախստականների վերադարձ իրենց նախկին բնակության վայրեր և միջազգային անվտանգության երաշխիքներ, որոնք կներառեն խաղաղապահ գործողություն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Այս փաստաթղթով միջնորդ երկրների ներկայացուցիչները հստակ մատնանշեցին, որ կարգավորումը պետք է իրականացվի պայմանականորեն կոչվող «Մադրիդյան սկզբունքների» հիման վրա: Սա նշանակում է, որ կարգավիճակի հարցը լուծվելու է հանրաքվեի միջոցով, իսկ ադրբեջանական բոլոր մանիպուլյացիաները պարզապես ուղղված են բանակցային գործընթացն իրենց համար ցանկալի հուն շեղելուն:
Այսպիսով՝ ապրիլյան պատերազմից հետո Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական բանակցությունները չեն վերսկսվել, բայց միջնորդները վերսկսման պահին սեղանին դնելու են «մադրիդյան սկզբունքները» կամ դրանց որևէ նորացված տարբերակ, որից չի բացակայելու հանրաքվեի կարևորագույն բաղադրիչը:

Карабах: какой документ сейчас на столе переговоров?
Подводя итоги 2016-го года, необходимо обратиться и к процессу урегулирования карабахского конфликта и к документу, который посредники сейчас ставят на стол переговоров.
Правда, на сегодняшний день нет официальных заявлений о продвижении политических переговоров, так как после апрельской войны Азербайджан препятствует выполнению даже венских и санкт-петербургских договоренностей о мерах доверия. Но посредники настаивают на возобновлении политических переговоров параллельно выполнению договоренностей об установлении мер доверия.
В течение 2016 года в прессе обсуждались и альтернативные варианты урегулирования, в том числе, Алиев заявил, что на него оказывают давление, принуждая его признать независимость НКР. В то же время он заявил, что готов предоставить Карабаху автономию в составе Азербайджана и так далее. Стал темой многих обсуждений также так называемый "план Лаврова", который, якобы, предусматривает передачу 5 районов Азербайджану взамен на восстановление коммуникаций, не внося никакой определенности в вопрос статуса НКР. Однако этот вариант не задокументирован и распространился в СМИ на уровне слухов, что вносит больше неопределенности, чем проясняет ситуацию.
В действительности, все развития вокруг переговорного процесса и сегодняшняя ситуация получили свое отражение в совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, сделанном 8-го декабря в Гамбурге. "Напоминаем сторонам, что урегулирование должно быть основано на основных принципах Заключительного Хельсинкского Акта, в частности - неприменение силы, сохранение территориальной целостности, равноправие и право народов на самоопределение - и дополнительных элементах, как было предложено президентами стран-сопредседателей, в том числе - возвращение Азербайджану прилегающих к Нагорному Карабаху территорий, промежуточный статус Нагорного Карабаха с гарантией безопасности и самоуправления, связывающий Армению с Нагорным Карабахом коридор, последующее определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха, право на возвращение внутренне перемещенных лиц и беженцев на прежние места жительства, а также международные гарантии безопасности, которые будут включать миротворческую операцию",- говорится в заявлении.
Этим заявлением представители стран-посредников ясно обозначили, что урегулирование должно быть основано на так называемых Мадридских принципах. Это означает, что вопрос статуса Карабаха будет решаться с помощью референдума, а все манипуляции азербайджанской стороны направлены на то, чтобы направить переговорный процесс в выгодное Баку русло.
Таким образом, после апрельской войны политические переговоры по урегулированию карабахского конфликта не возобновились, но в момент возобновления посредники поставят на стол  или Мадридские принципы, или какую-либо модифицированную версию, в которой будет содержаться пункт о референдуме по статусу НКР.