Գոյություն ունի փուլային կարգավորման միայն մեկ տարբերակ՝ Ադրբեջանը ճանաչում է ԼՂՀ-ն, վերադարձնում օկուպացված տարածքները․ Քոչարյան
Գոյություն ունի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման փուլային կարգավորման միայն մեկ տարբերակ, առաջին հերթին Ադրբեջանը պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը։ Այդ մասին փուլային կարգավորման տարբերակի առաջքաշման վերաբերյալ «Արմենպրես» գործակալության հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ ԱԳ փոխանախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ս.թ. ապրիլի սկզբին ագրեսիա կրկնելու Ադրբեջանի փորձից հետո բոլորի համար պարզ դարձավ, որ եթե Ադրբեջանը հրաժարվում է փաթեթային կարգավորումից, ապա գոյություն ունի փուլային կարգավորման միայն մեկ տարբերակ: Այն է՝ Ադրբեջանը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, վերադարձնում դեռևս իր օկուպացիայի տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքները և դիմում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանն՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման շուրջ բանակցություններ սկսելու նախաձեռնությամբ:

Кочарян: существует один вариант - Азербайджан признает НКР, возвращает пока еще находящиеся под его оккупацией территории
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал "Арменипресс" "повторяющиеся попытки Азербайджана выдвигать вариант поэтапного урегулирования нагорно-карабахской проблемы", передает пресс-служба МИД Армении.
"После попытки Азербайджана в начале апреля сего года повторить агрессию против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики для всех стало ясно, что, если Азербайджан отказывается от пакетного урегулирования, то существует лишь один вариант поэтапного урегулирования. А именно: Азербайджан признает Нагорно-Карабахскую Республику, возвращает пока еще находящиеся под его оккупацией территории Нагорно-Карабахской Республики и обращается к Нагорно-Карабахской Республике с инициативой начать переговоры по делимитации межгосударственной границы Азербайджана и Нагорного Карабаха, - сказал Шаварш Кочарян