Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության վերսկսումը հնարավոր է. պաշտպանության նախարար
Ադրբեջանի հետ զինված հակամարտության վերսկսումը հնարավոր է: Այս մասին Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«1994 թվականին Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան եռակողմ ձևաչափով կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիր է ստորագրվել: Ցավոք,1994 թվականից ի վեր Բաքուն ավելի քան 20 տարի խոչընդոտում է խաղաղ գործընթացին: Ավելին՝ հետևողականորեն ձախողվում են միջազգային հանրության՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, հակամարտության լուծման հնարավոր տարբերակներ գտնելու փորձերը: Այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական արկածախնդրություն ձեռնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, որը լիովին տապալվեց: Այժմ մենք մեր աշխատանքը կառուցում ենք այն ենթադրության վրա, որ ռազմական գործողությունները կարող են վերսկսվել», - ասել է նախարարը:
«Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ Հայաստանի և տարածաշրջանի երկրների համար հակամարտության հնարավոր սրումը շահեկան չէ: Լինելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության երաշխավոր՝ Երևանը ստիպված կլինի ներքաշվել հակամարտության մեջ, եթե դա տեղի ունենա: Ակնհայտ է, որ պատերազմի վերսկսումը լրջագույն սպառնալիք կլինի ողջ Հարավային Կովկասի համար», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Министр обороны Армении: "Возобновление вооруженного конфликта с Азербайджаном возможно"
Возобновление вооруженного конфликта с Азербайджаном возможно. Об этом заявил в интервью Lenta.ru министр обороны Армении Виген Саргсян.
"В 1994 году в трехстороннем формате - Азербайджан, Нагорный Карабах и Армения - было подписано соглашение о прекращении огня. К сожалению, с 1994 года Баку на протяжении уже более 20 лет торпедирует мирный процесс. Более того, последовательно срываются все попытки международного сообщества в лице сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) найти возможные пути разрешения конфликта. В апреле текущего года Азербайджан предпринял широкомасштабную военную авантюру против Нагорного Карабаха, которая потерпела полное фиаско. Мы строим свою работу на презумпции возможности возобновления боевых действий.
При этом совершенно очевидно, что Армении и странам региона невыгодна возможная эскалация конфликта. Будучи гарантом безопасности Нагорно-Карабахской Республики, Ереван будет вынужден вовлечься в коллизию, если это произойдет. Так же понятно, что возобновление войны станет серьезнейшей угрозой для всего Южного Кавказа", - сказал Виген Саргсян.