Լիբանանի հայազգի նախարարը լավատես է ապագայի հարցում
Լիբանանի նոր կառավարության կազմում Զբոսաշրջության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող հայազգի Ավետիս Կիտանյանը, ով ներկայացնում է Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը, լավատեսություն է հայտնել երկրի ընդհանուր դրության կապակցությամբ: «Ես իսկապես լավատես եմ առաջիկա փուլի հարցում», - Կիտանյանի խոսքերը մեջբերում է լիբանանյան Naharnet կայքը:
Հիշեցնենք, որ Լիբանանի նոր ձևավորված 30 հոգանոց կառավարության 2 նախարարները հայեր են։ Կիտանյանից բացի Ժան Օղասաբյանը նշանակվել է Կանանց ու տղամարդկանց իրավահավասարության հարցերով նախարար:
Հայազգի նախարարը նշել է, որ Լիբանանի քաղաքական դաշտը «որակյալ թռիչքի ականատես դարձավ» նոր նախագահ Միշել Աունի ընտրության և Սաադ Հարիրի կառավարության ձևավորման միջոցով: Ավետիս Կիտանյանն ընդգծել է, որ իր գործունեությամբ փորձելու է ավելի շատ զբոսաշրջիկներ բերել Լիբանան, քանի որ «այն իր շրջապատում ամենաանվտանգ երկիրն է»:
Նշենք, որ ավելի վաղ Կիտանյանը լիբանանահայ տարբեր լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում նշել էր, որ «լիբանանահայ համեստ դասակարգի զավակ է՝ հույս հայտնելով, որ իբրև ՀՅԴ ներկայացուցիչ, կարդարացնի իրեն վստահված պարտականությունը»: Այս մասին գրում է Ազդակ օրաթերը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերին Լիբանանում հիմնական քաղաքական ուժերի միջև համաձայնության արդյունքում ավելի քան երկու տարվա վակուումից հետո հնարավոր դարձավ նախագահ ընտրել, ինչը հույս է ներշնչում, որ Լիբանանում ներքաղաքական ճգնաժամը, որն առաջացել է հիմնականում շիական և սուննիական ճամբարների մրցակցության, ինչպես նաև սիրիական իրադարձութունների արդյունքում, կհաջողվի մեղմել:

Министр туризма Ливана, армянин по национальности, с оптимизмом смотрит в будуще
Аветис Китанян, министр туризма Ливана, выразил оптимизм по поводу общего состояния этой страны. Отметим, что Китанян занимает должность министра туризма в недавно сформированном правительстве Ливана и представляет Армянскую Революционную Федерацию Дашнакцутюн. "Я действительно очень оптимистичен по поводу следующего этапа", - слова Китаняна цитирует ливанский сайт Naharnet.
Напомним, что новое правительство Ливана состоит из 30 министров, представляющих разные конфессии. В состав правительства вошли два армянина - Аветис Китанян и Жан Огасабян. Последний занял пост министра по вопросам равенства между женщинами и мужчинами.
Аветис Китанян отметил, что "в результате избрания нового президента и формирования правительства политическая арена Ливана стала свидетелем качественного скачка". Он подчеркнул, что постарается привлечь еще больше туристов, поскольку "Ливан является самой безопасной страной в регионе".
Отметим, что ранее Китанян дал интервью различным СМИ и заявил, что "является сыном скромного класса ливанских армян, выразив надежду, что сумеет оправдать возложенную на него ответственность". Об этом пишет газета "Аздак".
Напомним: в ноябре 2016 года в результате соглашения между основными политическими силами Ливана в стране выбрали президента после двух лет вакуума. Это дает надежду на то, что удастся смягчить внутриполитический кризис в стране, который возник в результате конкуренции между шиитским и суннитским лагерями, а также сирийского конфликта.