Սերժ Սարգսյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին
Ռուսաստանի Դաշնության հյուսիսային մայրաքաղաք Սանկտ Պետերբուրգում այսօր կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ)
Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը, որին Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի
նախագահների հետ միասին մասնակցել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարներն անդրադարձել են միջազգային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին, Կազմակերպության ընթացիկ գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին:
Բելառուսի նախագահի բացակայության և դրանով պայմանավորված քվորում չլինելու պատճառով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը հետաձգվել է մինչև հաջորդ տարվա ապրիլին կայանալիք կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նստաշրջան:

Президент Армении принял участие в сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ
После состоявшегося сегодня в северной столице Российской Федерации Санкт-Петербурге заседания Высшего евразийского экономического совета состоялась сессия Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в которой вместе с президентами Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана принял участие президент Серж Саргсян, сообщает пресс-служба главы армянскго государства.
Главы государств-членов Организации обсудили актуальные международные проблемы и вызовы, текущую деятельность Организации и планы на будущее.
По причине отсутствия президента Беларуси и обусловленного этим отсутствия кворума, вопрос назначения Генерального секретаря ОДКБ отложен до следующей сессии Совета коллективной безопасности Организации, которая состоится в апреле будущего года.