Ճապոնիայի վարչապետը պատմական այց է կատարել Փերլ-Հարբոր
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի այցը հավայան Փերլ-Հարբոր նավահանգիստ անվանել է «պատմական ժեստ», որը ցույց է տալիս հաշտեցման ուժը, հայտնում է Associated Press-ը։
Դա ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի առաջնորդների առաջին նման համատեղ այցն էր։ Աբեն անկեղծ ցավակցություններ է արտահայտել՝ կապված 1941 թվականին ճապոնական օդուժի կողմից բազայի ռմբակոծման ժամանակ ամերիկացի զինծառայողների մահվան կապակցությամբ։ Հիշեցնենք, որ 1941 թվականի դեկտեմբերի 7-ի ճապոնական ռմբակոծության ժամանակ մոտ 2500 ամերիկացի զինծառայող է զոհվել: Օբամայի հետ միասին Աբեն ծաղկեպսակ է դրել զոհերի հուշահամալիրին, որից հետո ծաղկի թերթիկներ նետել ջրի վրա։
Օբամայի խոսքով՝ Աբեի ներկայությունը հիշեցում է այն մասին, թե ինչպիսի հնարավորություններ կարող են ստանալ երկրներն ու ժողովուրդները։ Դա ցույց է տալիս, որ պատերազմները կարող են ավարտվել, և թշնամիները կարող են դառնալ դաշնակիցներ։ Օբաման ասել է, որ ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի հարաբերությունները ներկայում հանդիսանում են խաղաղության անկյունաքար ողջ աշխարհում։

Японский премьер впервые посетил Перл-Харбор
Президент США Барак Обама назвал визит японского премьера Синдзо Абэ в Перл-Харбор "историческим жестом", который демонстрирует силу примирения, передает Корреспондент со ссылкой на Associated Press.
Абэ впервые прибыл в Перл-Харбор. Вместе с Обамой он почтил память американских солдат, погибших при атаке в бухте в ходе Второй мировой войны.
Обама сказал, что присутствие Абэ в Перл-Харборе является напоминанием того, что может произойти между нациями и людьми. По его словам, это демонстрирует, что войны заканчиваются, а старые враги становятся друзьями.
7 декабря 1941 года японская авиация нанесла неожиданный удар по главной базе американского флота на Тихом океане — Перл-Харбор, погибли почти 2,5 тысячи человек.