2016-ը հայ-իրանական ակտիվ համագործակցության տարի էր
2016 թվականը հայ-իրանական հարաբերությունների համար ակտիվ համագործակցության տարի էր թե՛ երկկողմ կապերի խորացման, թե՛ բազմակողմ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման տեսանկյունից: Միջուկային գործարքի կնքումը, Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների թուլացումը, ինչպես նաև Իրան-Արևմուտք հարաբերությունների բարելավումն էլ ավելի նպաստեցին տարածաշրջանում համագործակցության ամրապնդմանը: Հայաստանի և Իրանի նախաձեռնողականությունն  և աշխատանքը նպատակ էին հետապնդում երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները համադրելի դարձնել հայ-իրանական բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններին: Եվ այս տեսանկյունից տարին իսկապես առանձնահատուկ էր, և կարելի է փաստել, որ զգալի առաջընթաց է գրանցվել:
Երևանի և Թեհրանի միջև զբոսաշրջության խթանման և առևտրատնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից տարվա կարևոր իրադարձություններից էին Հայաստանի և Իրանի միջև վիզային ռեժիմի վերացման հուշագիրը, Թեհրանում տեղի ունեցած «Հայաստան Էքսպո-2016» ցուցահանդեսը և հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստը, ինչպես նաև Երևանում կայացած Հայաստան-Իրան գործարարների համաժողովը:
Ուշադրության կենտրոնում էր հատկապես էներգետիկ և տրանսպորտային փոխգործակցությունը: Շարունակվում է Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարությունը: Ակտիվ քննարկումների փուլում են գտնվում Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան էներգետիկ միջանցքի գործարկումը (2016-ին Երևանում 4 երկրները ստորագրեցին Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգետիկ միջանցքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզը և Փոխըմբռնման հուշագիրը), Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի ստեղծումը, ՀՀ-Իրան սահմանային հատվածում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտում համատեղ ներդրումների իրականացման հնարավորությունը՝ որպես միջմարզային համագործակցության խորացման հաջող օրինակ, Իրանից Հայաստան մատակարարվող գազի ծավալների ավելացումը, իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան տեղափոխելու հնարավորությունը և այլն: Բավական հեռանկարային է համարվում նաև համագործակցության խորացումը բանկային ոլորտում: Հայաստանն ակտիվորեն աջակցում է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև բանակցային գործընթացին՝  հնարավորինս արագ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը հասնելու համար :
Ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանի և Իրանի միջև ակտիվ համագործակցության արդյունքներն ու առաջիկա անելիքներն ամփոփվեցին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում: Ակնկալվում է, որ 2017 թվականին ՀՀ նախագահի պատասխան այցը Թեհրան նոր լիցք կհաղորդի հայ-իրանական կապերի ամրապնդմանը:
Խոսելով քաղաքական հարաբերություններից՝ պետք է փաստել, որ դրանք շարունակում են զարգանալ առանց որևէ լուրջ խոչընդոտի: Հատկանշական է, որ ինչպես Ղարաբաղյան հակամարտության ողջ ընթացքում, այնպես էլ ապրիլյան պատերազմի օրերին Իրանը դրական չեզոքություն պահպանեց՝ փորձելով նաև հանդես գալ միջնորդական նախաձեռնողականությամբ: Հայաստանում Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումն ու աջակցելու պատրաստակամությունը բարձր են գնահատում՝ ակնկալելով, որ միջազգային մեկուսացումից դուրս եկած Իրանն իր նպաստը կբերի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը:
Իրանի հետ ամուր հարաբերությունների կարևորությունը Հայաստանի համար պայմանավորված է ևս մեկ, ոչ պակաս կարևոր հանգամանքով: Իրան-Հայաստան համագործակցությունը քաղաքակրթական երկխոսության լավագույն օրինակներից է և ապացուցում է, որ տարածաշրջանում և ընդհանրապես աշխարհում հնարավոր է միջկրոնական և միջմշակութային խաղաղ գոյակցություն:

2016-ый был годом активного армяно-иранского сотрудничества
2016-ый был годом активного армяно-иранского сотрудничества - как в направлении углубления двусторонних связей, так и с точки зрения развития многостороннего регионального сотрудничества. Подписание ядерной сделки, ослабление санкций в отношении Ирана, как и улучшение отношений Иран-Запад более способствовали укреплению сотрудничества в нашем регионе. Инициативы и деятельность Армении и Ирана преследовали цель на фоне высокого уровня армяно-иранских политических отношений сделать сопоставимыми экономические отношения между двумя странами. С данной точки зрения прошедший год на самом деле был особенным и зафиксировал ощутимый прогресс.
С точки зрения стимулирования туризма между Ереваном и Тегераном и развития экономических связей важным событием прошедшего года стали: меморандум о снятии визового режима между Арменией и Ираном, прошедшая в Тегеране выставка "Армения Экспо-2016" и последнее заседание армяно-иранской межправительственной комиссии, а также прошедший в Ереване съезд бизнесменов Армении и Ирана.
Особое место занимали вопросы сотрудничества в энергетике и транспорте. Продолжаются работы по строительству второй линии электропередачи Армения-Иран. На стадии активного обсуждения находятся вопросы эксплуатации энергетического коридора Иран-Армения-Грузия-Россия (в 2016-ом четыре страны в Ереване подписали меморандум "Дорожная карта формирования электро-энергетического коридора Север-Юг", а также меморандум "О взаимосогласии"), создания международного транспортного и транзитного коридора Персидский залив-Черное море, возможностей осуществления совместных инвестиций в свободной экономической зоне на границе РА-Иран - в качестве успешного примера межрайонного сотрудничества, увеличения объемов газа, поставляемых через территорию Армении в Грузию и т.д. Достаточно перспективным считается также углубление сотрудничества в банковской системе. Армения активно способствует переговорному процессу между ЕАЭС и Ираном - для скорейшего достижения соглашения о зоне свободной торговли.
Годовые результаты активного сотрудничества между Арменией и Ираном, а также предстоящие в 2017 году вопросы сотрудничества были обсуждены во время визита президента Ирана Хассана Роухани в Армению. Ожидается, что предстоящий в 2017-ом ответный визит президента Армении в Тегеран даст новый импульс в плане укрепления армяно-иранских связей.
Говоря о политических отношениях, необходимо отметить, что они продолжают развиваться без каких-либо серьезных преград. Знаменательно, что, как в течение всего карабахского конфликта, так и в дни апрельской войны, Иран сохранил положительный нейтралитет, пытаясь также выступать с посреднической инициативой. Взвешенная позиция Ирана, а также его готовность к поддержке высоко оцениваются в Армении, которая ожидает, что вышедший из международной изоляции Иран внесет свой вклад в обеспечении региональной безопасности.
Важность крепких связей с Ираном для Армении обусловлена еще одним, не менее значимым обстоятельством. Сотрудничество Иран-Армения является также одним из наилучших примеров межцивилизационного диалога и доказывает, что в регионе и вообще в мире возможно мирное религиозное и культурное сосуществование.