Իրական առաջընթացը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացի եռակողմ ձևաչափի վերականգնման դեպքում. ԼՂՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը։
Ներկայացնելով տարվա ընթացքում ԱԳՆ կողմից կատարված աշխատանքները՝ Կարեն Միրզոյանը ասել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը մնացել են ԼՂՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթ ուղղությունները։
ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ ինչպես ողջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, այնպես էլ գերատեսչության առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավեր հանդիսացան ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիան և դրա հետևանքների հաղթահարումը։ Այս կապակցությամբ ԱԳՆ կողմից հետևողական քայլեր են ձեռնարկվել ապրիլյան ագրեսիայի պատճառների ու հետևանքների մասին միջազգային հանրությանն իրազեկելու և նրա կողմից ադրբեջանական ագրեսիան և այդ ընթացքում իրագործված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներն ու ռազմական հանցագործությունները դատապարտելու ուղղություններով։ Մասնավորապես, ԼՂՀ ԱԳՆ-ն համապատասխան հայտագրեր է տարածել տարբեր միջազգային կազմակերպություններում, ինչպես նաև օժանդակել ԼՂՀ այլ ատյանների և գերատեսչությունների տրամադրած տեղեկատվության տարածմանը։ Լրատվամիջոցների հետ տարված աշխատանքների շնորհիվ միջազգային լսարանին է ներկայացվել ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ Արցախի դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ, առաջին հերթին, պետք է ջանքերը կենտրոնացնել շփման գծում կայունության ու կանխատեսելիության ապահովման և բանակցությունները վերսկսելու համար անհրաժեշտ պայմանների ձևավորման վրա։ Այս ուղղությամբ լուրջ քայլ կհանդիսանա Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը։
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի ձեռքբերումը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացի եռակողմ ձևաչափի վերականգնման և դրա բոլոր փուլերին ԼՂՀ անմիջական ու լիարժեք մասնակցության դեպքում։ Կարեն Միրզոյանը նշել է նաև, որ ապրիլյան ագրեսիայի ֆոնին հատկապես ակնհայտ դարձավ, որ ԼՂՀ ժողովրդի և իշխանությունների համար անընդունելի է որևէ առաջարկ, որը կարող է անգամ նվազագույն չափով սպառնալ հանրապետության անկախությանն ու անվտանգությանը։
Կարեն Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը ժամանակի հրամայական է՝ որպես ադրբեջանական նոր ագրեսիայի բացառման գործուն միջոց։ Արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ այն նաև դրական ազդեցություն կունենա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա՝ ապահովելով խաղաղ գործընթացի անշրջելիությունը, և թույլ կտա կենտրոնանալ երկու անկախ և ինքնիշխան պետությունների խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների և պայմանների մշակման վրա։
Կարեն Միրզոյանը վստահեցրել է, որ ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը 2017 թ. ևս կշարունակի հետևողականորեն աշխատանքները՝ ուղղված Արցախի միջազգային ճանաչմանը և տարբեր մակարդակներում միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։

Глава МИД НКР: любое предложение, которое может поставить под угрозу безопасность страны - неприемлемо для народа Карабаха
Cостоялась ежегодная итоговая пресс-конференция министра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карена Мирзояна, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Карен Мирзоян представил выполненную МИД в текущем году работу, заявив, что приоритетами внешнеполитической повестки республики оставались международное признание НКР и мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта.
Глава МИД отметил, что серьезными вызовами как для всей НКР, так и для ведомства стали развязанная Азербайджаном 2 апреля полномасштабная агрессия и преодоление ее последствий.  В связи с этим, МИД были предприняты последовательные шаги, направленные на информирование международного сообщества о причинах и последствиях апрельской агрессии, достижение  осуждения азербайджанской агрессии и сопровождающих ее грубейших нарушений норм международного гуманитарного права, а также военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами. В частности, МИД НКР распространил соответствующие ноты в различных международных организациях, а также содействовал распространению информации, предоставленной различными учреждениями и ведомствами НКР.  Благодаря работе со средствами массовой информации, международной аудитории были представлены ситуация, сложившаяся вследствие агрессии, и позиция Арцаха относительно урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Коснувшись процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, Карен Мирзоян отметил, что, в первую очередь, необходимо сконцентрировать усилия на обеспечении стабильности и предсказуемости на линии соприкосновения и создании необходимых условий для возобновления переговоров. Серьезным шагом в этом направлении станет реализация договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге.
Глава внешнеполитического ведомства НКР вновь подтвердил, что достижение реального прогресса в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта возможно только  при условии восстановления трехстороннего  формата переговоров с непосредственным  и полноценным участием  НКР во всех его этапах. Карен Мирзоян также отметил, что на фоне апрельской агрессии стало особенно очевидным, что любое предложение, которое  хотя бы в минимальной степени может поставить под угрозу независимость и безопасность страны, является неприемлемым для народа и властей НКР.
Карен Мирзоян также отметил, что международное признание Арцаха является императивом времени в качестве одного из действенных средств исключения новой азербайджанской агрессии.  Министр иностранных дел выразил уверенность, что международное признание НКР окажет также положительное влияние на мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, обеспечив его необратимость, и позволит сконцентрироваться на разработке необходимых механизмов и условий мирного сосуществования двух независимых, суверенных государств.
Карен Мирзоян заверил, что  внешнеполитическое ведомство НКР и в 2017 году продолжит последовательную работу по международному признанию Арцаха и расширению международных связей республики на различных уровнях.