Իրական առաջընթացը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացի եռակողմ ձևաչափի վերականգնման դեպքում. ԼՂՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը։
Ներկայացնելով տարվա ընթացքում ԱԳՆ կողմից կատարված աշխատանքները՝ Կարեն Միրզոյանը ասել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը մնացել են ԼՂՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթ ուղղությունները։
ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ ինչպես ողջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, այնպես էլ գերատեսչության առջև ծառացած լրջագույն մարտահրավեր հանդիսացան ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիան և դրա հետևանքների հաղթահարումը։ Այս կապակցությամբ ԱԳՆ կողմից հետևողական քայլեր են ձեռնարկվել ապրիլյան ագրեսիայի պատճառների ու հետևանքների մասին միջազգային հանրությանն իրազեկելու և նրա կողմից ադրբեջանական ագրեսիան և այդ ընթացքում իրագործված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներն ու ռազմական հանցագործությունները դատապարտելու ուղղություններով։ Մասնավորապես, ԼՂՀ ԱԳՆ-ն համապատասխան հայտագրեր է տարածել տարբեր միջազգային կազմակերպություններում, ինչպես նաև օժանդակել ԼՂՀ այլ ատյանների և գերատեսչությունների տրամադրած տեղեկատվության տարածմանը։ Լրատվամիջոցների հետ տարված աշխատանքների շնորհիվ միջազգային լսարանին է ներկայացվել ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ Արցախի դիրքորոշումը։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ, առաջին հերթին, պետք է ջանքերը կենտրոնացնել շփման գծում կայունության ու կանխատեսելիության ապահովման և բանակցությունները վերսկսելու համար անհրաժեշտ պայմանների ձևավորման վրա։ Այս ուղղությամբ լուրջ քայլ կհանդիսանա Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը։
ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի ձեռքբերումը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացի եռակողմ ձևաչափի վերականգնման և դրա բոլոր փուլերին ԼՂՀ անմիջական ու լիարժեք մասնակցության դեպքում։ Կարեն Միրզոյանը նշել է նաև, որ ապրիլյան ագրեսիայի ֆոնին հատկապես ակնհայտ դարձավ, որ ԼՂՀ ժողովրդի և իշխանությունների համար անընդունելի է որևէ առաջարկ, որը կարող է անգամ նվազագույն չափով սպառնալ հանրապետության անկախությանն ու անվտանգությանը։
Կարեն Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը ժամանակի հրամայական է՝ որպես ադրբեջանական նոր ագրեսիայի բացառման գործուն միջոց։ Արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ այն նաև դրական ազդեցություն կունենա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա՝ ապահովելով խաղաղ գործընթացի անշրջելիությունը, և թույլ կտա կենտրոնանալ երկու անկախ և ինքնիշխան պետությունների խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների և պայմանների մշակման վրա։
Կարեն Միրզոյանը վստահեցրել է, որ ԼՂՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը 2017 թ. ևս կշարունակի հետևողականորեն աշխատանքները՝ ուղղված Արցախի միջազգային ճանաչմանը և տարբեր մակարդակներում միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։

NKR MFA: Real Progress in Karabakh Conflict Settlement Can Only Be Reached If the Trilateral Format of the Negotiations is Restored
On December 28, the annual press conference of Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan took place, the press service of NKR Foreign Minister informs.
Karen Mirzoyan briefed on the activities of the Foreign Ministry during the year and noted that in 2016, too, the priorities of the NKR foreign policy agenda were the international recognition of the independence of Artsakh and the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
The Foreign Minister noted that during the year, the most serious challenges facing the Nagorno Karabakh Republic in general and the Foreign Ministry in particular were the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan on April 2 and the elimination of its consequences. In this context, the Foreign Ministry has taken consistent steps to inform the international community about the causes and consequences of the April aggression, to reach the condemnation of the aggression, blatant violations of international humanitarian law, and the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces during that period. In particular, the NKR MFA circulated relevant notes in different international organizations, as well as contributed to the dissemination of the information provided by other state agencies and institutions of the NKR. Thanks to the work carried out with the mass media, the situation on the ground caused by the aggression and the stance of Artsakh on the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict were presented to the international audience.
Touching upon the process of the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, Karen Mirzoyan noted that, first of all, the efforts should be focused on ensuring stability and predictability on the Line of Contact, as well as creating necessary conditions for resuming the negotiations. Realization of the agreements, reached in Vienna and St. Petersburg, will become a serious step in this direction.
The NKR Foreign Minister reiterated that real progress in the process of the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement can only be reached if the trilateral format of the negotiations is restored and the NKR, as a full-fledged party, directly participates in all its stages. Karen Mirzoyan also noted that against the background of the April aggression it had become especially evident that any proposal, which can pose even a minimal threat to the independence and security of the country, is unacceptable for the NKR people and authorities.
Karen Mirzoyan also noted that the international recognition of Artsakh is the dictate of time as an efficient means of preventing another aggression by Azerbaijan. The Foreign Minister expressed confidence that the international recognition of the NKR would also positively impact the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, ensuring its irreversibility, and allow to focus on the development of necessary mechanisms and conditions for the peaceful coexistence of two independent and sovereign states.
Karen Mirzoyan assured that in 2017, the Ministry of Foreign Affairs would continue to work consistently for the international recognition of Artsakh and expansion of international cooperation on different levels.