Վրաստանը և «Գազպրոմ»-ը չեն կարողացել պայմանավորվել Հայաստան գազի տարանցման վճարման շուրջ
Վրաստանը և «Գազպրոմը» այս տարի այլևս չեն կարողանա պայմանավորվել Հայաստան ռուսական գազի տարանցիկ մատակարարումների վճարման հարցում 2017 թվականի համագործակցության վերաբերյալ, հայտնում է Վրաստանի հանրային հեռուստատեսությունը:
Բանակցությունների երկրորդ փուլը, ինչպես և առաջինը, ապարդյուն է անցել, քանի որ կողմերն այդպես էլ չեն կարողացել գալ փոխզիջման՝ չնայած նրան, որ տարանցման գործող պայմանագրի ժամկետը լրանում է դեկտեմբերի 31-ին:
Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ բանակցությունները կշարունակվեն: Նրա խոսքով՝ Թբիլիսիի դիրքորոշումն անփոփոխ է. վրացական կողմը ցանկանում է պահպանել վճարման նախկին ձևը՝ ստանալով Հայաստան ուղարկվող ռուսական գազի ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը, իսկ Ռուսաստանը ցանկանում է գումարով վճարել:

Грузия и Газпром не смогли договориться об оплате транзита в Армению
Грузия и "Газпром" в этом году не сумеют договориться о сотрудничестве в 2017 году в плане оплаты транзитных поставок российского газа в Армению, сообщает Business Грузия со ссылкой на Общественное ТВ Грузии.
Второй раунд переговоров, как и первый, прошел безрезультатно, поскольку стороны так не сумели прийти к компромиссу, хотя срок действующего транзитного контракта истекает 31 декабря.
Министр энергетики Грузии Каха Каладзе заявил, что переговоры будут продолжаться. По его словам, позиция Тбилиси остается неизменной: Россия хоть и хочет оплачивать транзит через территорию Грузии деньгами, но вот грузинская сторона желает сохранить прежнюю форму оплаты, получая 10% от общего объема российского "голубого топлива", которое прокачивается в направлении Армении.