Թայլանդում առաջարկում են կոռումպացված պաշտոնյաներին մահապատժի ենթարկել
Թայլանդում կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող պետական գործիչները կարող են մահապատժի ենթարկվել, եթե նրանց կողմից հասցված վնասը գերազանցի 1 մլրդ բատը (28.6 մլն դոլար): Առաջարկն արժանացել է բարեփոխումների գծով Ազգային հանձնաժողովի հավանությանը, փոխանցում է utro.ru-ն:
Առաջարկին կողմ են քվեարկել հանձնաժողովի 162 անդամներից 155-ը: Սպասվում է, որ այն կուղարկվի կառավարության, խորհրդարանի ու սահմանադրական հանձնաժողովի քննարկմանը:
Պետք է նշել, որ արդեն մի քանի տարի է՝ մահապատիժ Թայլանդում չի իրականացվում արքայական համաներման արդյունքում դրանք ցմահ ազատազրկման փոխելու արդյունքում:

Таиланд может ввести смертную казнь для коррупционеров
В Таиланде государственные служащие, которые признаны виновными по обвинению в коррупции, могут быть приговорены к смерти, если причиненный ими ущерб превысит 1 млрд батов ($28,6 млн). Данное предложение одобрено Национальным комитетом по руководству реформами, передает utro.ru.
За данное изменение проголосовали 155 из 162 членов комитета, после чего оно будет направлено для рассмотрения в правительство, парламент и конституционную комиссию.
Смертная казнь в Таиланде не приводится в исполнение уже несколько лет в связи с тем, что смертный приговор обычно заменяется пожизненным заключением при очередной королевской амнистии по поводу каких-либо торжественных событий.