Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն ընտրեց «կոշտ Brexit»
Հունվարի 17-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ  Թերեզա Մեյը ներկայացրել է Եվրամիության կազմից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու՝ Brexit-ի իր տեսլականը: Միաժամանակ, նա հայտարարել է, որ Եվրոպական միությունից դուրս գալու վերջնական պայմանները պետք է հավանության արժանանան բրիտանական խորհրդարանի կողմից:
Մեյի ծրագրի հիմնական դրույթները.
Մեյի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան չի կարող «կիսով չափ ԵՄ-ում, իսկ կիսով չափ դրսում» լինել, հետևաբար՝ ԵՄ-ի հետ ասոցացված անդամակցությունը բացառվում է:
Նա նաև ընդգծել է, որ երկիրը պետք է վերահսկի միգրացիոն հոսքերը, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ երկրներից: Այդպիսով, Մեծ Բրիտանիան մտադիր է հրաժարվել մարդկանց և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի եվրոպական սկզբունքից:
«Մենք վերահսկելու ենք ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիա ժամանող մարդկանց թվաքանակը: Վերահսկվող ներգաղթը կարող է օգուտ բերել բիզնեսին», - հայտնել է վարչապետը:
Եվրամիության հետ բանակցությունների ընթացքում Լոնդոնը նաև մտադիր է հրաժարվել ընդհանուր շուկային անդամակցությունից և եվրոպական համակարգող մարմիններին ենթարկվելուց:
«Այն, ինչ ես առաջարկում եմ, չի կարող ենթադրել անդամակցություն միասնական շուկային», - ասել է վարչապետը, սակայն հավելել է, որ Լոնդոնը կշարունակի կատարել պարտավորությունները եվրոպական գործընկերների հանդեպ:
«Մենք դուրս ենք գալիս Եվրամիությունից, բայց չենք լքում Եվրոպան», - շեշտել է Մեյը՝ ասելով, որ Մեծ Բրիտանիան չի հրաժարվում Եվրոպայի հետ ընդհանուր արժեքներից:
Մեյը նաև խոստացել է, որ Brexit-ից հետո կպահպանի կապերը եվրոպական հատուկ ծառայությունների հետ և կշարունակի նրանց հետ կիսել տեղեկատվությունը, ինչպես նաև կշարունակի հետևել Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների ընդհանուր եվրոպական քաղաքականությանը:
Ինչ վերաբերում է Շոտլանդիային և Թագավորության մյուս շրջաններին, Մեյը խոստացել է հաշվի առնել նրանց կարծիքը Brexit-ի ողջ գործընթացում:
«Բրիտանական կաբինետը կապահովի թագավորության բոլոր հատվածների իրավունքները երկրի խորհրդարանում», - հայտնել է վարչապետը:
Սակայն Շոտլանդիայի Ազգային կուսակցության ղեկավար Նիկոլա Սթարջեոնը խստորեն քննադատել է Մեյին՝ ասելով, որ իրենց ձայնը հենց սկզբից պետք է լսելի լիներ, երբ դեմ էին արտահայտվում Brexit-ին, այլ ոչ թե այն բանից հետո, երբ ամեն ինչ արդեն վճռվել է:
Սթարջեոնը հերթական անգամ սպառնացել է նաև Շոտլանդիայի անկախացման երկրորդ հանրաքվեով: «Շոտլանդիան պետք է կարողանա այլ ապագա ընտրել, քան այն, որն առաջարկվում է Մեյի կողմից»,- նշել է Ազգային կուսակցության ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպական միության արձագանքին, ապա Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը գրել է, որ չնայած այս սյուռեալիստական ժամանակներին և տխուր գործընթացին, այնուամենայնիվ, Brexit-ի հարցով գոնե որոշակիություն և իրատեսական մոտեցում հայտնվեց:
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Ուոլտեր Շտայնմայերն իր հերթին ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիայի պլաններում գոնե հստակեցում կա արդեն, և որ կարելի է շատ դրական ու կառուցողական բանակցություն ունենալ Մեյի հետ:

In a major speech to diplomats at London's Lancaster House, the Prime Minister Theresa May spoke about her plans concerning Brexit.
She promised a clean break from the EU and said Britain will leave single market membership, The Mirror reports.
She signalled "associate membership" of the customs union and confirmed there will be a vote in Parliament on the final Brexit deal.
She said Britain would seek a new partnership, "not partial membership, associate membership or anything that leaves us half-in, half-out."
But she threatened to walk if the terms aren't good enough, declaring: "No deal for Britain is better than a bad deal for Britain."
She said immigration must be controlled with priority for the "best and brightest" - this could mean a visa system for skilled workers. ''Britain is an open and tolerant country,'' she said, and "I will always welcome individual migrants as friends.''
"But the message from the public before and during the referendum was clear''.
The PM also vowed to build a ''stronger Britain'' that highlights the bonds of the Union and ensures our laws are made in the four nations.
She added it’s right that the right powers are returned to Westminster, and the right powers are passed to Scotland and Wales.
But Scotland’s First Minister Nicola Sturgeon in response criticised UK Prime Minister Theresa May for not considering Scotland’s opposition to Brexit and reinforced Scotland’s right to self-determination.
Ms Sturgeon, in a BBC interview, agreed that another vote on independence was "all but inevitable".
She believed that Scotland should be able to choose a "different future" to the one outlined by Mrs May.
European Council president Donald Tusk said Mrs May's speech meant the EU had a "more realistic" view of Britain's hopes and said the remaining 27 states were "united and ready to negotiate".
In a message on Twitter, Tusk said: "Sad process, surrealistic times but at least more realistic announcement on Brexit. EU27 united and ready to negotiate after Article 50."
Germany's foreign minister Frank-Walter Steinmeier in turn says the speech has "created a little bit more clarity about the British plans" and noted May's willingness to engage in a constructive and positive partnership with the EU.
Steinmeier said in a statement that the other 27 countries, too, want "good, close and trusting relations" with Britain and will aim for constructive negotiations.