Դանիայի խորհրդարանը որոշում է կայացրել Հայոց ցեղասպանության դատապարտման մասին բանաձևի շուրջ
Հունվարի 19-ին Դանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության դատապարտման մասին բանաձև է քննարկվել: Ինչպես հաղորդում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Haberturk» թերթի կայքին քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել «Թուրքիայի վերաբերյալ քննադատություններ պարունակող» բանաձևը  խորհրդարանի լիագումար նիստում հունվարի 26-ին քվեարկության դնել:
Քննարկման ժամանակ բանաձևին ընդդիմացող պատգամավորները հայտարարել են, որ ցեղասպանության հարցը պետք է թողնել պատմաբաններին, սակայն բանաձևի քննարկումը նախաձեռնողներն էլ հակադարձել են` ասելով, որ պատմաբանները հստակ գնահատական արդեն տվել են այդ հարցին:

Danish Parliament to Put Resolution on Armenian Genocide to Vote on January 26
On January 19, the Danish parliament discussed a resolution on the Armenian Genocide. As  Ermenihaber reports, referring to the Turkish "Haberturk" during the discussion it was decided to put the resolution, containing criticism on Turkey, to the vote at the plenary session of Parliament on January 26.
During the discussion, the deputies who opposed the resolution stated that the genocide issue should be left to historians, but the initiators of the discussion responded by saying that historians have already given a clear assessment of this issue.