Թրամփի երդմնակալության արարողությունը և պահպանվող հակասությունները
«Պաշտպանությունը կբերի մեծ բարգավաճում և ուժ», «Բոլոր ազգերի համար ճիշտ է նախևառաջ դիտարկել իրենց սեփական շահերը», «Երբ դու քո սիրտը բացում ես հայրենասիրության առաջ, նախապաշարմունքի համար այլևս տեղ չի մնում», «Դատարկ խոսակցությունների ժամանակն ավարտվել է», «Մենք պետք է մեծ բաների մասին մտածենք և ավելի մեծ բաների մասին երազենք»․ սրանք ԱՄՆ 45-րդ նախագահի (ում ամերիկյան  մամուլն անվանում է «ամենա ոչ ավանդական նախագահը»)  երդմնակալության ելույթում տեղ գտած հիմնական արտահայտություններն էին:
Նախագահի երդմնակալության արարողությունը կարևոր ավանդույթ է ԱՄՆ-ում և խորհրդանշում է իշխանության խաղաղ անցումը մեկ նախագահից մյուսին: Մինչ այս տեղի ունեցած ԱՄՆ բոլոր նախկին նախագահների երդմնակալության արարողություններն իրենց բնույթով եղել են յուրօրինակ, այդպիսին էր նաև Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությունը: Մոտ 900.000 մարդ էր այցելել այդ  արարողությանը՝ արտահայտելու իրենց աջակցությունը ԱՄՆ նորընտիր նախագահին: Միևնույն  ժամանակ, Սպիտակ տնից ոչ հեռու հավաքվել էին հարյուրավոր ցուցարարներ՝ արտահայտելու իրենց բողոքը նորընտիր նախագահին: Երկու վայրերից ցուցադրվող տեսարաններն արտացոլում էին երկու ամբողջովին տարբեր իրականություններ. մի կողմից երդմնակալության արարողությունը, որը կարծես թե խորդանշում էր տիրող միասնությունը (արարողությանը ներկա էին ԱՄՆ երկու հիմնական կուսակցությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում նաև Հիլարի Քլինթոնն իր ամուսնու՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնի հետ), իսկ մյուս կողմից ցուցարարները, ովքեր այրում էին մեքենաներ, բախվում ոստիկանության հետ (ցույցերի ժամանակ ձերբակալվել է նվազագույնը 217 մարդ, հայտնում է Reuters-ը):
Եթե անդրադառնանք Թրամփի երդմնակալության արարողության ելույթի բովանդակային մասին և դրանում արտահայտված հիմնական թեզերը համեմատենք նրա կողմից մինչ այդ արված հայտարարությունների հետ, ապա կտեսնենք մի շարք տարբերություններ:  Արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, եթե նախկինում Դոնալդ Թրամփը հիմնականում հակադրվում էր ԱՄՆ-ի ԵՄ դաշնակիցներին, օրինակ, հարցականի տակ դնելով ՆԱՏՕ-ի գործունեության արդյունավետությունը, կամ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի միգրացիոն քաղաքականությունը, ապա իր երդմնակալության խոսքում ԱՙՄՆ նախագահը շեշտադրեց ահաբեկչության դեմ պայքարում դաշնակիցների միասնության կարևորությունը: Նա մասնավորապես նկատեց. «Մենք կուժեղացնենք հին դաշինքները, կստեղծենք նորերը, կմիավորենք քաղաքակիրթ աշխարհը ծայրահեղ իսլամական ահաբեկչության դեմ, որը մենք ամբողջությամբ կվերանցնենք երկրի երեսից »:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ ներքին քաղաքականությանը, այս հարցում էլ կարող ենք տեսնել մի շարք էական տարբերություններ: Ի տարբերություն նախկինում բազմիցս արտահայտած մոտեցումների, իր երդմնակալության խոսքում Թրամփը կարևորեց ԱՄՆ ժողովրդի միասնականությունը՝ մասնավորապես նշելով. «Անկախ նրանից մենք սևամորթ ենք, թե սպիտակամորթ, մենք բոլորս ունենք հայրենասերի նույն կարմիր արյունը, մենք բոլորս վայելում ենք միևնույն փառավոր ազատությունը և մենք բոլորս ողջունում ենք Ամերիկայի մեծ դրոշը»:
Այնուամենայնիվ կային թեզեր, որոնց ԱՄՆ նախագահն իր երդմնակալության խոսքում շարունակեց հավատարիմ մնալ: Օրինակ, իր պաշտպանողական քաղաքականությանը համապատասխան, նա նկատեց. «Մենք պետք է պաշտպանենք մեր սահմաններն այլ երկրների ավերածություններից, որոնցից տուժում են մեր արտադրանքը, մեր ընկերությունները և մեր աշխատատեղերը: Պաշտպանությունը կբերի մեծ բարգավաճում և ուժ»:
Ընդհանուր առմամբ պետք է նկատել, որ Թրամփի խոսքը լի էր հայրենասիրության ոգով՝ իր մեջ կրելով «Ամերիկան և ամերիկացիները առաջնային են» առաջաբանը:
Չնայած առկա բոլոր հակասություններին, որոնք ապացուցում են ԱՄՆ նախագահի ոչ ավանդական լինելը, ինչպես ճիշտ նկատում են ամերիկյան մամուլում, Դոնալդ Թրամփն արդեն ԱՄՆ 45-րդ նախագահն է: Նա կարողացավ հաղթել, չնայած դրսում և ԱՄՆ ներսում շատերի կողմից թերագնահատված լինելուն: Ժամանակը ցույց կտա, թե ով էր սխալ, ով՝ ճիշտ…

Нетрадиционный президент США: противоречия
"Защита принесет процветание и силу", "Для всех наций правильнее вначале иметь ввиду собственные интересы", "Когда твое сердце открыто для патриотизма, предубеждениям более не остается места", "Время пустых разговоров прошло", "Мы должны думать о больших делах, а о великих – мечтать": это основные мысли, которые нашли место в инаугурационной речи 45-го президента США, которого американская пресса называет "самым нетрадиционным президентом".
Инаугурация президента является важной традицией в США и символизирует мирный переход власти от одного президента к другому. Инаугурационные церемонии всех бывших президентов по своему характеру были своеобразными, таковой стала и инаугурация Дональда Трампа. На церемонии присутствовали около 900 000 человек, которые выразили свою поддержку новоизбранному президенту США. Одновременно недалеко от Белого дома собрались сотни митингующих, чтобы выразить свой протест новоизбранному президенту. Кадры, транслируемые из двух мест, отражали две полностью отличающиеся реалии: с одной стороны инаугурация, которая, кажется, символизировала существующее единство (на церемонии присутствовали представители двух основных партий США, в том числе и Хилари Клинтон со своим мужем – бывшим президентом США Билом Клинтоном), а с другой стороны -митингующие, которые жгли машины, сталкивались с полицейскими (во время митингов были задержаны как минимум 217 человек, сообщает Reuters).
Если обратиться к содержанию инаугурационной речи Трампа и сравнить отраженные в ней основные тезисы со сделанными ранее заявлениями, то можно увидеть ряд отличий. Если по внешней политике Дональд Трамп ранее в основном противостоял союзникам США из ЕС, например, ставя под вопрос эффективность деятельности НАТО или миграционную политику канцлера Германии Ангелы Меркель, то в своей инаугурационной речи президент США акцентировал важность единства союзников в борьбе с терроризмом. Он, в частности, заметил: "Мы усилим свои союзы, создадим новые, объединим цивилизованный мир против терроризма радикального ислама, который мы полностью изничтожим с лица земли".
Что касается внутренней политики США, то и в этом вопросе мы можем заметить ряд существенных отличий. В отличие от много раз высказанных ранее подходов, в своей инаугурационной речи Трамп подчеркнул важность единства народа США, в частности, отметив: "Независимо от того, являемся мы чернокожими, или белыми, в нас во всех течет одна и та же красная кровь патриота, мы все наслаждаемся одной и той же величавой свободой, и мы все приветствуем великий флаг Америки".
Тем не менее были тезисы, которым президент США остался верен в своей инаугурационной речи. Например, в соответствие своим речам об оборонной политике он заметил: "Мы должны защищать свои границы от разрушения другими странами, от чего страдает наше производство, наши компании и наши рабочие места. Их защита принесет процветание и силу".
В целом, должны заметить, что речь Трампа была полна духа патриотизма, неся в себе девиз "Америка и американцы - превыше всего".
Несмотря на все присущие противоречия, которые доказывают нетрадиционность президента США, как это правильно замечено в американской прессе, Дональд Трамп уже является 45-ым президентом. Он смог победить, несмотря на недооцененность - как вне, так и внутри США. Время покажет, кто был прав, а кто нет…