Թրամփի երդմնակալության արարողությունը և պահպանվող հակասությունները
«Պաշտպանությունը կբերի մեծ բարգավաճում և ուժ», «Բոլոր ազգերի համար ճիշտ է նախևառաջ դիտարկել իրենց սեփական շահերը», «Երբ դու քո սիրտը բացում ես հայրենասիրության առաջ, նախապաշարմունքի համար այլևս տեղ չի մնում», «Դատարկ խոսակցությունների ժամանակն ավարտվել է», «Մենք պետք է մեծ բաների մասին մտածենք և ավելի մեծ բաների մասին երազենք»․ սրանք ԱՄՆ 45-րդ նախագահի (ում ամերիկյան  մամուլն անվանում է «ամենա ոչ ավանդական նախագահը»)  երդմնակալության ելույթում տեղ գտած հիմնական արտահայտություններն էին:
Նախագահի երդմնակալության արարողությունը կարևոր ավանդույթ է ԱՄՆ-ում և խորհրդանշում է իշխանության խաղաղ անցումը մեկ նախագահից մյուսին: Մինչ այս տեղի ունեցած ԱՄՆ բոլոր նախկին նախագահների երդմնակալության արարողություններն իրենց բնույթով եղել են յուրօրինակ, այդպիսին էր նաև Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությունը: Մոտ 900.000 մարդ էր այցելել այդ  արարողությանը՝ արտահայտելու իրենց աջակցությունը ԱՄՆ նորընտիր նախագահին: Միևնույն  ժամանակ, Սպիտակ տնից ոչ հեռու հավաքվել էին հարյուրավոր ցուցարարներ՝ արտահայտելու իրենց բողոքը նորընտիր նախագահին: Երկու վայրերից ցուցադրվող տեսարաններն արտացոլում էին երկու ամբողջովին տարբեր իրականություններ. մի կողմից երդմնակալության արարողությունը, որը կարծես թե խորդանշում էր տիրող միասնությունը (արարողությանը ներկա էին ԱՄՆ երկու հիմնական կուսակցությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում նաև Հիլարի Քլինթոնն իր ամուսնու՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնի հետ), իսկ մյուս կողմից ցուցարարները, ովքեր այրում էին մեքենաներ, բախվում ոստիկանության հետ (ցույցերի ժամանակ ձերբակալվել է նվազագույնը 217 մարդ, հայտնում է Reuters-ը):
Եթե անդրադառնանք Թրամփի երդմնակալության արարողության ելույթի բովանդակային մասին և դրանում արտահայտված հիմնական թեզերը համեմատենք նրա կողմից մինչ այդ արված հայտարարությունների հետ, ապա կտեսնենք մի շարք տարբերություններ:  Արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, եթե նախկինում Դոնալդ Թրամփը հիմնականում հակադրվում էր ԱՄՆ-ի ԵՄ դաշնակիցներին, օրինակ, հարցականի տակ դնելով ՆԱՏՕ-ի գործունեության արդյունավետությունը, կամ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի միգրացիոն քաղաքականությունը, ապա իր երդմնակալության խոսքում ԱՙՄՆ նախագահը շեշտադրեց ահաբեկչության դեմ պայքարում դաշնակիցների միասնության կարևորությունը: Նա մասնավորապես նկատեց. «Մենք կուժեղացնենք հին դաշինքները, կստեղծենք նորերը, կմիավորենք քաղաքակիրթ աշխարհը ծայրահեղ իսլամական ահաբեկչության դեմ, որը մենք ամբողջությամբ կվերանցնենք երկրի երեսից »:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ ներքին քաղաքականությանը, այս հարցում էլ կարող ենք տեսնել մի շարք էական տարբերություններ: Ի տարբերություն նախկինում բազմիցս արտահայտած մոտեցումների, իր երդմնակալության խոսքում Թրամփը կարևորեց ԱՄՆ ժողովրդի միասնականությունը՝ մասնավորապես նշելով. «Անկախ նրանից մենք սևամորթ ենք, թե սպիտակամորթ, մենք բոլորս ունենք հայրենասերի նույն կարմիր արյունը, մենք բոլորս վայելում ենք միևնույն փառավոր ազատությունը և մենք բոլորս ողջունում ենք Ամերիկայի մեծ դրոշը»:
Այնուամենայնիվ կային թեզեր, որոնց ԱՄՆ նախագահն իր երդմնակալության խոսքում շարունակեց հավատարիմ մնալ: Օրինակ, իր պաշտպանողական քաղաքականությանը համապատասխան, նա նկատեց. «Մենք պետք է պաշտպանենք մեր սահմաններն այլ երկրների ավերածություններից, որոնցից տուժում են մեր արտադրանքը, մեր ընկերությունները և մեր աշխատատեղերը: Պաշտպանությունը կբերի մեծ բարգավաճում և ուժ»:
Ընդհանուր առմամբ պետք է նկատել, որ Թրամփի խոսքը լի էր հայրենասիրության ոգով՝ իր մեջ կրելով «Ամերիկան և ամերիկացիները առաջնային են» առաջաբանը:
Չնայած առկա բոլոր հակասություններին, որոնք ապացուցում են ԱՄՆ նախագահի ոչ ավանդական լինելը, ինչպես ճիշտ նկատում են ամերիկյան մամուլում, Դոնալդ Թրամփն արդեն ԱՄՆ 45-րդ նախագահն է: Նա կարողացավ հաղթել, չնայած դրսում և ԱՄՆ ներսում շատերի կողմից թերագնահատված լինելուն: Ժամանակը ցույց կտա, թե ով էր սխալ, ով՝ ճիշտ…

Trump’s Inauguration and All Controversies
"Protection will lead to great prosperity and strength," "It is the right of all nations to put their own interests first," "When you open your heart to patriotism, there is no room for prejudice," "The time for empty talk is over," "We must think big and dream even bigger,"  those were the core phrases used in the inauguration speech of 45th President of the United States, whom the US media often calls the most "unconventional president" in the US history.
The inauguration ceremony of a president is an important traditional event in the USA that demonstrates peaceful transfer of power from one president to another. So far inauguration ceremony of each president has been unique, which was the case also for the inauguration ceremony of Donald Trump. Nearly 900.000 people attend Trump’s inaugural ceremony to express their support to newly-elected US president, while not far away from the White House, hundreds of demonstrators gathered to express their protest to the newly elected president. The images from both sides portrayed completely different realities: the inauguration ceremony - a sign of unity (where representatives of both main parties, among them also Hillary Clinton and her husband, US former president Bill Clinton, were present) and the images of protestors (burning cars, confronting with the police (at least 217 people were arrested (Reuters reports).
If we turn to the content of the Trump’s inaugural speech and compare some theses in it with the theses expressed by him before the inauguration, we can also find some opposing things. First what refers to the US foreign policy: if previously Trump mainly opposed his European allies, for example, questioning the efficiency of NATO and German Chancellor Angela Merkel’s migration policy, in his inauguration speech, he spoke about the necessity of unity among the allies to struggle against terrorism. On the occasion he noted: "We will reinforce old alliances and form new ones -- and unite the civilized world against radical Islamic terrorism, which we will eradicate completely from the face of the Earth." What refers to US internal policy; here also one can notice some essential difference between the arguments expressed by Trump. As opposed to his previous statements, in his inauguration speech Trump stressed the unity of American people particularly noting "…whether we are black or brown or white, we all bleed the same red blood of patriots, we all enjoy the same glorious freedoms, and we all salute the same great American Flag."
However, there were also theses expressed by the US President that were directly in line with the ones expressed by him previously. In accordance with his protectionist policy he noted: "We must protect our borders from the ravages of other countries making our products, stealing our companies, and destroying our jobs. Protection will lead to great prosperity and strength." In general Trump’s speech completely breathed with the sense of patriotism with the logo motive "America and Americans first."
Despite all the exiting controversies, the existence of which proves unconventionality of the US  president (as rightly noted by the US media), Donald Trump is already US 45th president. Despite of being underestimated by many both from within and abroad, he managed to win in the elections, for which, he surely deserves a credit. The time will show, who was right, who wrong…