Հայ սակրավորները կվերապատրաստվեն ՌԴ ԶՈւ Ականազերծման միջազգային կենտրոնում
Հայաստանի սակրավորներն առաջիկայում կուսանեն ՌԴ ԶՈւ Ականազերծման միջազգային կենտրոնում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ԶՈւ ինժեներական զորքերի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Յուրի Ստավիցկին:
«2017-ի հունվարից սկսվել է ՀՀ զինծառայողների ուսուցումը լրացուցիչ մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրով, որի տևողությունը 2-3 ամիս է: Առաջիկայում վերապատրաստում կանցնեն նաև Աֆղանստանի, Զիմբաբվեի, Մյանմայի, Թուրքմենստանի և այլ երկրների սակրավորները»,-ասել է Ստավիցկին:
Նա հավելել է, որ 2014-2016թթ. կենտրոնում մասշտաբային աշխատանք է կատարվել արդիական ուսումնանյութական բազայի ստեղծման և ենթակառուցվածքների վերակառուցման ուղղությամբ:
«Բացի այդ, կենտրոն են այցելել օտարերկրյա զինվորական պատվիրակություններ, այդ թվում` Աֆղանստանից, Բելառուսից, Եգիպտոսից, Սերբիայից և այլ երկրներից»,-ասել է գեներալը:

Армянские саперы пройдут подготовку в противоминном центре ВС России
Военнослужащие из Армении, Афганистана, Зимбабве, Мьянмы и Туркмении в ближайшее время пройдут обучение в Международном противоминном центре Вооруженных сил России. Как передает Panarmenian.net, об этом сообщил журналистам начальник инженерных войск ВС РФ генерал-лейтенант Юрий Ставицкий.
"С января 2017 года приступили к обучению военнослужащих из Республики Армения по программе дополнительной профессиональной переподготовки сроком 2-3 месяца… В ближайшее время ожидается прибытие для обучения военнослужащих из Афганистана, Зимбабве, Мьянмы, Туркмении и других стран", - сказал Ставицкий, передает РИА Новости.
Он добавил, что в течение 2014-2016 годов в центре проделана масштабная работа по созданию современной учебно-материальной базы и реконструкции объектов инфраструктуры.