Մեր բանակի 25–ամյակին կարողացա աշխարհի ռեկորդ սահմանել. հայ խաղաղապահ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հայոց բանակի 25-րդ տարեդարձի առթիվ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում հայ խաղաղապահների ծառայության մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ Զինված ուժերի սերժանտ Գրիգոր Թադևոսյանի հետ:
- Ինչպե՞ս որոշեցիք դառնալ զինվորական: Ինչպե՞ս համալրեցիք խաղաղապահ զորքերի շարքերը:
- 2005 թվականից ծառայում եմ խաղաղապահ բրիգադում: Խաղաղապահ առաքելություն եմ իրականացրել երկու անգամ Կոսովոյում, երկու անգամ Աֆղանստանում: Ալբանիայում և Գերմանիայում մասնակցել եմ զորավարժությունների: Զինվորականի մասնագիտությունը սկզբից ի վեր սիրել եմ,  երևի նրա համար, որ հայրս էլ է եղել զինվորական և 90-ականներին մասնակցել է Արցախյան պատերազմին: Պարտադիր զինվորական ծառայությունս ավարտելուց հետո ցանկացա շարունակել ծառայությունս, հետաքրքրվեցի, իմացա խաղաղապահ բրիգադի մասին և որոշեցի միանալ նրանց:
- Ի՞նչ հիմնական հմտություններ եք ձեռք բերել՝ խաղաղապահ առաքելության մեջ ներգրավելով: Ի՞նչ դժվարությունների եք բախվել:
- Ծառայության ընթացքում զարգացնելով իմ ֆիզիկական կարողությունները գրանցվել եմ «Դյուցազնագրքում»՝ երեք րոպեում կատարելով 99 ձգում պտտաձողի վրա (աշխարհի ռեկորդ սահմանելու համար ընդամենը մեկ ձգում էր պակասում): Հունվար 27-ին՝ մեր բանակի 25–ամյակի նախօրեին, կարողացա ռեկորդ սահմանել պտտաձողի վրա՝ մեկ րոպեյում 68 ձգում կատարելով (Գինեսի գրքում գրանցված է 67 ձգում):
Ծառայության ընթացքում ինձ համար հիմնական դժվարությունը եղել է երկար ժամանակ ընտանիքից հեռու լինելու հանգամանքը:
- Ի՞նչ հիմնական հատկություններով է առանձնանում հայ խաղաղապահը մյուսներից:
- Հայերն այլազգի խաղաղապահներից տարբերվում են մարդամոտ լինելով: Երբ օտարազգիների ծառայության օրը ավարտվում է, նրանք ուղղակի գնում են քնելու, հայ խաղաղապահները մնում են արթուն, իրար հետ շփվում են, մի խոսքով՝ ապրում են ինչպես մի համախմբված ընտանիք:
Հիշում եմ, երբ Նոր Տարվա օրը դրսում ծառայություն էինք իրականացնում, հայ խաղաղապահներով հավաքվել, տոնում էինք: Մեր դրական, «հայավարի» տրամադրությամբ մենք գրավեցինք նաև գերմանացիների ուշադրությունը, ովքեր իրենց գործերը թողեցին և մեզ միացան:
Հայ խաղաղապահները բազմաթիվ շնորհակալագրել են ստանում լավ ծառայության համար: Սերբիայի սահմանին ծառայություն իրականացնելիս հիմնական գումարտակի հրամանատարը որոշել էր, որ մինչև ջոկում հայ չլինի, նրանք ծառայություն չեն իրականացնի, որովհետև վախենում են:
- Ձեր առաքելության հիմնական գործառույթները որո՞նք են:
- Կոսովոյում իրականացրել եմ պարեկություն, բազայի պաշտպանություն, իսկ Աֆղանստանում օդանավակայանի և բազայի պաշտպանություն: Հիմնականում ծառայության օրակարգը՝ 24 ժամը, բաժանվում է երեք մասի: Օրվա ութը ժամը ծառայություն ենք իրականացնում, ութը ժամը զբաղվում ենք մեզանով, իսկ մյուս ութը ժամը քնում ենք:

On the 25th Anniversary of Our Army I Broke a World Record: Armenian Peacekeeper (EXCLUSIVE)
On the 25th anniversary of the army of the Republic of Armenia "Armedia"IAA talked to Lieutenant Grigor Tadevosyan about the service of Armenian peacekeepers in peacekeeping missions .
- What made you become military servant? Why did you choose peacekeeping forces?
- Since 2005 I have been serving in a peacekeeping brigade. I have been involved in peacekeeping missions twice in Kosovo and twice in Afghanistan.  In Albania and Germany, I took part in military exercises. From the very beginning I loved military career. Perhaps this is conditioned by the fact that my father was also a soldier, and in the 90s, he took part in the Artsakh war. Accomplishing my compulsory military service, I had a wish to continue my service. I learned about peacekeeping brigade and decided to join it.
- What are the main skills that you gained serving as a peacekeeper? What were difficulties?
- During my military service, I have developed my physical abilities. I managed to be recorded in a "Hero Book" (Դյուցազնագիրք –Armenian record book) doing 99 lifting in three minutes on a horizontal bar (just one more lifting would be enough for the world record). On January 27, on the eve of the 25th anniversary of our army, I managed to break a record doing 68 lifting in a minute (in Guinness World Records there was 67 lifting). During the military service the main difficulty for me was being far away from my family.
- What are the main features that make Armenian peacekeepers different from others?
- Armenians differ from other peacekeepers by being sociable. When the service day of the foreigners ends, they go to sleep. While Armenians stay awake, communicate with each other - we live as a united family.
I remember we were on a duty during New Year holidays, Armenian peacekeepers gathered to celebrate. Our positive, "Armenian-like" mood attracted German’s attention, who left their affairs and joined us.
Armenian peacekeepers receive many congratulation letters for a good military service. While conducting military service on the Serbian border the commander of the brigade decided that if there was no Armenian in a brigade, they will not start their military service.
- What were your main duties?
- In Kosovo we engaged in patrolling, base defense.  In Afghanistan we were responsible for the defense of an airport and a base. In general, daily agenda of a military service (24  hours) are divided into three parts: eight hours of the day we are in a military service, another eight hours we have time to care about ourselves, while the rest eight hours we sleep.