Բրիտանիան և Թուրքիան պատրաստվում են համատեղ նոր կործանիչ ստեղծել
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի Թուրքիա այցի ժամանակ, Բրիտանիան և Թուրքիան պաշտպանության ոլորտին առնչվող գործարք են կնքել`ավելի քան 100 մլն ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ, հայտնում է Reuters -ը:
«Մենք Մեծ Բրիտանիայի հետ համատեղ կաշխատենք հայրենական արտադրության նոր կործանիչ ստեղծելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով կհամագործակցեն թուրքական և բրիտանական ընկերությունները», - ասել է թուրք վարչապետը` Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ բանակցությունների ավարտին:
Աղբյուրի համաձայն` կործանիչի մշակման աշխատանքներին կներգրավվեն բրիտանական BAE Systems և թուրքական Turkish Aerospace Industries ընկերությունները:

Турция и Британия разработают истребитель
Турция будет сотрудничать с Великобританией в разработке собственного истребителя нового поколения,  передает Подробности.
"Мы будем совместно с Великобританией создавать новый национальный истребитель. Над этим будут работать турецкие и британские компании", – сказал Йылдырым по итогам переговоров с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй, которая находится в Анкаре с визитом.
Стороны подписали контракт на разработку проекта самолета стоимостью 100 млн фунтов стерлингов.
По данным агентства, к разработке истребителя будут причастны британская оборонная компания BAE Systems и турецкая TAI (Turkish Aerospace Industries). Проект получил условное название TF-X.