ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ է հրավիրել
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը երեքշաբթի՝ հունվարի 31-ին, արտահերթ նիստ կանցկացնի Իրանի կողմից միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումների առնչությամբ։
Շտապ խորհրդատվությունների մասին դիմումն ուղղել էր ԱՄՆ ներկայացուցիչը, երբ ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներկայացուցիչ Դանի Դանոնը կոչ էր արել Անվտանգության խորհրդին արձագանքել, փոխանցում է Корреспондент-ը:
Ինչպես հայտարարել է Դանոնը, Իրանի կողմից հունվարի 29-ին Սեմնան քաղաքի մոտակայքում հրթիռների արձակումը խախտում է ՄԱԿ-ի բանաձևերը, որոնք արգելում են Թեհրանին իրականացնել հրթիռների արձակում, որոնք կարող են միջուկային պոտենցիալ ունենալ։
Թեհրանում հայտարարել են, որ իրանական հրթիռները երբեք չեն զինվելու միջուկային մարտագլխիկներով։ Բացի այդ, Իրանի պաշտոնատար անձինք պնդում են, որ մտադիր չեն միջուկային զենք զարգացնել։

США созвали экстренное заседание Совбеза ООН
Совет Безопасности ООН во вторник, 31 января, соберется на экстренное заседание в связи с экспериментальными запусками баллистических ракет средней дальности, произведенными Ираном. Запрос о срочных консультациях был направлен представителем США после того, как израильский постпред при ООН Данни Данон призвал к реакции Совбеза, передает Корреспондент.
Как заявил Данон, иранский ракетный запуск, состоявшийся 29 января неподалеку от города Семнана к востоку от Тегерана, нарушает резолюции ООН, которые запрещают Тегерану производить запуски ракет, которые могут иметь ядерный потенциал.
В Тегеране заявили, что иранские ракеты никогда не будут оснащаться ядерными боеголовками. Помимо этого, официальные лица Ирана утверждают, что не намерены развивать ядерное оружие, хотя военное руководство страны настаивало на расширении программы ракетных запусков.