Արգենտինահայերը դեմ են արտահայտվել Չավուշօղլուի այցին
Արգենտինայի հայ համայնքի կառույցները համատեղ հայտարարություն են տարածել` դեմ հանդես գալով այդ Հարավային Ամերիկա և մասնավորապես Արգենտինա Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կատարելիք այցին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Prensa Armenia-ն, հայտարարության մեջ մասնավորապես շեշտվում է, որ Չավուշօղլուն ոչ միայն մարդկության դեմ հանցագործություններ կատարած պետության ներկայացուցիչ է, այլև Թուրքիայի կողմից որդեգրված ժխտողական քաղաքականության «գործադիր ձեռքը»:
«Չավուշօղլուն իր աշխատանքը նվիրել է բոլոր նրանց նվաստացմանը, ովքեր ճանաչում են կամ ուղղակի արտասանում են «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը, ինչպես օրինակ Ռուսաստանի, Եվրոպական խորհրդարանի կամ Վատիկանի դեպքերում 2015թ-ին կամ Գերմանիայի և ԱՄՆ-ի դեպքերում 2016թ-ին»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Արգենտինահայերը նաև շեշտում են, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը զբաղված է այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրաքննության քաղաքականության արտահանմամբ: «Սա հիմնավորվում է թուրքական դիվանագիտության լոբբիստական ջանքերով` ուղղված Հարավային Ամերիկայի երկրներում հայ ժողովրդի համերաշխ ջանքերի խաթարմանը»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Армяне Аргентины выступили против визита министра иностранных дел Турции
Структуры армянской общины Аргентины выступили с заявлением, в котором выразили свой протест против визита министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Аргентину, сообщает Арменпресс со ссылкой на Prensa Armenia.
В заявлении говорится, что Чавушоглу является не только представителем виновного преступления против человечности государства, но и является "исполняющей рукой" политики отрицания Турции. "Чавушоглу посвятил свою работу унижению всех, кто признает или просто произносит слова "Геноцид армян", как в случаях с Россией, Европейским парламентом, Ватиканом в 2015 году или в Германии и Соединенных Штатах в 2016 году", - говорится в заявлении.
Армяне Аргентины также подчеркивают, что министр иностранных дел Турции занят экспортом политики цензуры президента Реджепа Тайипа Эрдогана. "Это обусловлено усилиями по лоббированию турецкой дипломатии, направленной на разрушение объединенных усилий стран Южной Америки", - говорится в заявлении.