Թրամփի միգրացիոն արգելքը կարող է առնչվել նաև հայերին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերջին կարգադրությունը բողոքի հսկայական ալիք է բարձրացրել ոչ միայն  ԱՄՆ ներսում, այլև երկրի սահմաններից դուրս: Ըստ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերի՝ «Ազգն ահաբեկչությունից պաշտպանելու նպատակով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 27-ին ներգաղթի հետ կապված հրամանագիր է ստորագրել, որով դադարեցվում է ԱՄՆ-ի Փախստականների ընդունելության ծրագիրը (USRAP) 120 օրվա ընթացքում, որից հետո ծրագիրը պայմանականորեն կվերսկսվի առանձին երկրներում»:
Հրամանը նաև դադարեցնում է մուտքի արտոնագիրը Իրաքի, Իրանի, Լիբիայի, Սոմալիի, Սուդանի, Սիրիայի և Եմենի քաղաքացիների համար 90 օրվա ընթացքում, որից հետո արգելված երկրների ցուցակը գուցե թարմացվի: Բացի այդ, անորոշ ժամանակով դադարեցվում է սիրիացի փախստականների մուտքն ԱՄՆ: Այնուամենայնիվ, որոշ բացառություններ կարող են լինել, օրինակ՝ «կանաչ» քարտապանների (գրին քարտ) համար, ովքեր ԱՄՆ-ում բնակություն հաստատելու օրինական իրավունք ունեն:
Ինչևէ, ըստ Սպիտակ տան մամուլի խոսնակի, նման կարգադրության նպատակն է պաշտպանել ամերիկացիներին այն օտարերկրյա քաղաքացիներից, ովքեր մտադիր են ահաբեկչական հարձակումներ կատարել Միացյալ Նահանգներում կամ օգտագործել ԱՄՆ միգրացիոն օրենքները չարանենգ նպատակներով:
«Միացյալ Նահանգները չի կարող և չպետք է ընդունի նրանց, ովքեր չեն աջակցում Սահմանադրությանը, կամ նրանց, ովքեր բռնության կոչեր են տարածում՝ անտեսելով ամերիկյան օրենքը: Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները չպետք է ընդունեն նրանց, ովքեր ատելություն են սերմանում (այդ թվում՝ «պատվի» սպանություններ կատարողները, կանանց դեմ բռնություն իրագործողները, այլ կրոն ու հավատք ունեցողներին հետապնդողները և այլն), կամ նրանք, ովքեր ցանկանում են ճնշել ամերիկացիներին՝ կախված ռասայից, սեռից, կամ սեռական կողմնորոշումից»:
Թրամփի նման հրամանը սուր քննադատության պատճառ է դարձել միջազգային հանրության կողմից:
Եվրոպական խորհրդարանի նախկին ղեկավար, Գերմանիայի կանցլերի թեկնածու Մարտին Շուլցը, մեկնաբանելով վերջին կարգադրությունը, մեղադրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Արևմուտքի հիմնական արժեքների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի համար:
Իսկ Մադրիդի քաղաքապետն անգամ համեմատել է Թրամփին Հիտլերի հետ՝ մահմեդական բնակչության և հատկապես սիրիացի փախստականների հանդեպ նման խտրական վերաբերմունք դրսևորելու համար:
Թուրքիայի փոխվարչապետ և կառավարության խոսնակ Նուման Կուրտուլմուշասը նույնպես քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ նախագահին՝ կոչ անելով Վաշինգտոնին անհապաղ ուղղել այդ «սխալը»:
Պետք է փաստել, որ Թրամփի միգրացիոն արգելքը միանշանակ չի ընդունվում նաև երկրի ներսում: Նորընտիր նախագահն աշխատանքից ազատել է ԱՄՆ գլխավոր դատախազին, ով արդարադատության նախարարության փաստաբաններին կոչ է արել չպաշտպանել այդ կարգադրությունը, որով արգելվում է մարդկանց մուտքը յոթ մահմեդական երկրներից: Ինչպես գրում է The Guardian-ը, Սելլի Յեյթսը Թրամփի հրամանը հակասահմանադրական է անվանել:
Հաշվի առնելով հայկական խոշոր համայնքի առկայությունն Ամերիկայում, ինչպես նաև հայերի մշտական հոսքն այնտեղ՝ այս հրամանը մտահոգություն է առաջացրել նաև հայերի շրջանում: ANCA-ն (Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը) հանդես է եկել հայտարարությամբ հունվարի 27-ի որոշման վերաբերյալ:
«Լինելով խորապես մտահոգված այդ նոր սահմանափակման բարոյական, իրավական և հումանիտար հետևանքներով՝ մենք պետք է աչալուրջ գտնվենք և պաշտպանենք այն հայերի իրավունքները, ովքեր որևէ կերպ տուժում են այս հրամանագրից»,- ասված է ANCA-ի հայտարարության մեջ:
Նշենք նաև, որ ԱՄՆ նորանշանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Միացյալ Նահանգների իմիգրացիոն քաղաքականությունը խստացնող հրամանագրի ստորագրումից հետո, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը փոխել է ամերիկյան վիզաների տրման կարգը, մասնավորապես՝ խոսքը վերաբերում է առանց հարցազրույցի մուտքի վիզան նորացնելու հնարավորությանը:
Այժմ վիզայի համար երկրորդ անգամ դիմելու դեպքում անհրաժեշտ կլինի անցկացնել հարցազրույց, եթե մուտքի նախորդ թույլտվության գործողության ժամկետի ավարտի պահից անցել է ավելի քան 12 ամիս։
Նախագահական հրամանում նշվում է, որ դիմումատուները, ովքեր ունեն վավեր մուտքի վիզա, կամ ում մուտքի վիզայի վավերականության ժամկետը լրացել է առավելագույնը 12 ամիս առաջ, կարող են նորացնել վիզան առանց հարցազրույցի՝ հյուպատոսական պաշտոնյայի հայեցողությամբ։ Հարցազրույցի պահանջից կարող են ազատվել նաև դիվանագիտական և պաշտոնական մուտքի արտոնագրերի դիմումատուները, 14 տարին չլրացած և 79-ը բոլորած անձինք:

Миграционные ограничения Трампа могут затронуть также армян
Последнее распоряжение президента США Дональда Трампа, касающееся миграционной политики, вызвало волну недовольства не только внутри, но и за пределами страны. По словам пресс-секретаря Трампа, "защита нации от иностранного террористического въезда в США" является правительственным распоряжением, подписанным президентом США Дональдом Трампом 27-ого января 2017 года. Это распоряжение, которое является частью обещаний предвыборной кампании Трампа, связанных с миграционной политикой США, приостановило специальную программу по делам беженцев в течение 120 дней, после чего эта программа будет условно возобновлена ​​для отдельных стран.
Распоряжение также приостанавливает въезд в США - независимо от действующей визы - гражданам Ирака, Ирана, Ливии, Сомали, Судана, Сирии и Йемена в течение 90 дней, после чего будет определен обновленный список запрещенных для въезда стран. Кроме того, распоряжение приостанавливает въезд беженцев в США из Сирии на неопределенный срок. Оно, однако, устанавливает, что могут быть некоторые исключения на индивидуальных основаниях. Министерство национальной безопасности, согласно установленному порядку, освобождает от ужесточения правил миграции законных держателей "зеленых карт", ссылаясь на национальные интересы в исполнительном порядке.
Цель этого распоряжения, согласно тем, кто готовил его - защитить американцев от иностранных граждан, которые намереваются совершить теракты в Соединенных Штатах, и ​​предотвратить въезд в Америку иностранных граждан, которые намерены использовать миграционные законы Соединенных Штатов в злонамеренных целях.
В связи с этим "Соединенные Штаты не могут и не должны признать права тех, кто не поддерживает Конституцию США, или тех, кто ставит идеологию насилия выше американского законодательства. Кроме того, Соединенные Штаты не должны признавать тех, кто участвует в актах фанатизма или ненависти (в том числе насилия в отношении женщин, или преследования последователей иной религии, отличающейся от собственной) или тех, кто будет угнетать американцев любой расы, пола или сексуальной ориентации".
Между тем, правительственное распоряжение Трампа вызвало резкую критику со стороны международного сообщества. Бывший глава Европарламента, кандидат на пост канцлера Германии Мартин Шульц, комментируя это распоряжение, обвинил президента США Дональда Трампа в неуважении основных ценностей Запада. Мэр Мадрида сравнил президента Дональда Трампа с Гитлером за его запрет на въезд сирийских беженцев. А турецкий вице-премьер и представитель правительства Нуман Куртулмуш раскритиковал введение запрета президентом США Дональдом Трампом на въезд граждан семи мусульманских стран, призвав Вашингтон исправить это недоразумение.
Надо сказать, что запрет Трампа также не приветствовали и внутри страны. Президент США уволил исполняющего обязанности генерального прокурора США Салли Йетс после того, как она призвала адвокатов министерства юстиции не защищать правительственное распоряжение, запрещающее въезд в США гражданам семи мусульманских стран. Как сообщает The Guardian, Салли Йетс назвала это распоряжение антиконституционным.
Принимая во внимание наличие многочисленной армянской общины в Америке, а также поток армян из стран, на которых Трамп внес запрет, это распоряжение президента США также вызывает обеспокоенность среди армян. ANCA (Армянский национальный комитет Америки) выступил с заявлением по поводу правительственного распоряжения об иммиграции. Согласно заявлению ANCA, запрет на въезд был применен для беженцев и обладателей визы из этих указанных стран, а также для тех, которые уже имеют вид на жительство или иной правовой статус в США. Кроме того, в заявлении упоминается, что запрет, первоначально действующий в течение 90 дней, может стать постоянным.
Будучи глубоко обеспокоен моральными, правовыми и гуманитарными последствиями этих новых ограничений, ANCA подчеркнул, что будет действовать бдительно для защиты прав армян, пострадавших в результате этого распоряжения.