ԱՄՆ-ն թույլատրել է «արգելքի տակ» հայտնված 7 երկրներից «Գրին քարտ» ունեցողների մուտքը երկիր
Առավելապես մուսուլման բնակչություն ունեցող 7 երկրի, որոնց քաղաքացիների մուտքն արգելվել էր ԱՄՆ, «Գրին քարտի» սեփականատերերը կարող են ազատ այցելել ԱՄՆ ։ Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը, գրում է BBC-ն։
Հունվարի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել, որի համաձայն փախստականների ընդունման բոլոր ծրագրերը դադարեցվում են 120 օրով, իսկ 7 մուսուլմանակ երկրի քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ արգելվում է 90 օրով։
Թրամփի որոշումը բազմահազարանոց բողոքի ակցիաների պատճառ է դարձել ԱՄՆ-ի ամբողջ տարածքում։ Ամենահակասական դրույթներից մեկը եղել է այն, որ հրամանագրում նշված երկրներից «Գրին քարտի» ունեցողները նույնպես հայտնվել են արգելքի տակ, չնայած «Գրին քարտի» առկայությունը փաստացիորեն նշանակում է ԱՄՆ-ում մշտապես բնակվելու թույլտվություն։

Белый дом разрешил въезд в США всем владельцам грин-карт
Держатели грин-карт из семи мусульманских стран, гражданам которых запрещен въезд в США, могут свободно посещать Америку. Об этом, как передает BBC, заявил пресс-секретарь Белого дома Шон Спайсер.
27 января президент США Дональд Трамп подписал указ, согласно которому все программы приема беженцев приостанавливаются на 120 дней, а гражданам семи мусульманских стран запрещается въезд в США на 90 дней.
Решение Трампа вызвало многотысячные протесты по всей Америке. Одним из самых противоречивых положений было то, что держатели грин-карт из фигурирующих в указе мусульманских стран также попали под запрет, хотя наличие грин-карты фактически означает разрешение постоянно проживать в США.