Շոտլանդացի պատգամավոր. Միացյալ Թագավորությունը հավասարների միություն է, մենք պարզապես նահանգ չենք (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Եվրոպական խորհրդարանի Շոտլանդական ազգային կուսակցության ներկայացուցչի՝ Ալին Սմիթի հետ, ով նաև Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ է:
- Ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում Շոտլանդիայի համար Brexit-ից (խմբ. Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթաց) հետո: Արդյո՞ք անկախացման երկրորդ հանրաքվեն տեղի կունենա, և արդյո՞ք Brexit-ը փոխել է Շոտլանդիայի ժողովրդի մոտեցումները:
- Brexit-նիհարկե փոխել է դինամիկան: Այն ժամանակ շատ մարդիկ քվեարկեցին Մեծ Բրիտանիայում մնալու օգտին և ոչ անհիմն: Մեզ ասացին, որ Եվրոպական միության կազմում մնալու համար մենք պետք է շարունակենք մնալ Մեծ Բրիտանիայի կազմում:
Այժմ մենք քննարկում ենք բոլոր տարբերակները, և մեզ իրավունք ենք վերապահում նախաձեռնել երկրորդ հանրաքվե, երբ դա անհրաժեշտ կլինի: Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը մտադիր է լրջորեն մտածել այդ մասին:
- Ի՞նչ արտոնություններ պետք է Շոտլանդիան ստանա՝ Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալով:
- Մենք նշում ենք ազատ տեղաշարժի իրավունքը, մենք մեծապես արժևորում ենք մայրցամաքում ապրող 5 հարյուր միլիոն մարդկանց ապրելու, սովորելու, ճամփորդելու իրավունքը: Կա նաև Եվրոյի արժույթի հարցը: Բոլոր այդ իրավունքներն այժմ հարցականի տակ են:
- Ինչպե՞ս եք տեսնում Շոտլանդիայի և ԵՄ-ի միջև հետագա հարաբերությունները Brexit-ից հետո:
- Դժվար է ասել: Դա կախված է նրանից, թե ինչ կբանակցեն ի վերջո կողմերը և ինչ կարգավորում կտան այդ խնդրին: Այն պետք է լինի ի շահ բոլոր 27 անդամ պետությունների: Շոտլանդիան մտադիր չէ լռել այս գործընթացում, բայց մենք ունենք նաև երկխոսություն Լոնդոնի հետ, որը պետք է շարունակել: Մենք պետք է լուծումներ գտնենք այս հարցին:
- Շոտլանդիան մեկ անգամ չէ, որ արտահայտել է իր դժգոհությունը, Brexit-ի շուրջ բանակցություններում իր ներգրավվածության մակարդակի վերաբերյալ: Որո՞նք են այդ դժգոհության հիմնական պատճառները:
- 2014 թվականին Շոտլանդիայի ժողովուրդը հնարավորություն է ունեցել դառնալ անկախ պետություն: Մարդկանց 45 տոկոսը կողմ է քվեարկել անկախությանը, իսկ 55 տոկոսը ցանկացել է մնալ Մեծ Բրիտանիայում: Դա էլ այն պատճառով, որ մի շարք խոստումներ էին տրվել, թե մենք այդպիսով կմնանք նաև ԵՄ կազմում, ուժեղ արժույթ կունենանք, տնտեսապես կբարգավաճենք, ինչպես նաև, այն մասին որ Մեծ Բրիտանիան «հավասարների միություն» է: Մենք պարզապես մի նահանգ չենք, մենք հին ազգ ենք և ինքներս մեզ հավասար գործընկեր ենք համարում Միացյալ Թագավորությունում:
Այսպիսով մենք ցանկանում ենք տեսնել մեր հստակ ներգրավվածությունը Brexit-ի հարցում՝ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կողմից: Մենք ուզում ենք տեսնել, որ Անգլիան պատշաճ կերպով հաշվի է առնում Շոտլանդիայի կարիքները ևս:
- Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ ազդեցություն կունենա այս գործընթացը Մեծ Բրիտանիայի այլ հատվածներում՝ հատկապես Հյուսիսային Իռլանդիայիում:
- Մենք աշխատում ենք մեր գործընկերների հետ Մեծ Բրիտանիայում, ամբողջ ԵՄ-ում, ինչպես նաև Իռլանդիայիում (և՛ Հյուսիսային, և՛ Հարավային, որոնք ունեն լարված հարաբերություններ): Բայց մեր քաղաքականությունը միայն մեր քաղաքականությունն է, և մենք իրավունք ունենք անելու այն, ինչ պետք է անենք՝ լավագույնս ծառայելու Շոտլանդիայի ժողովրդի շահերին: Ես ինքս միշտ ուզում եմ օգնել Հյուսիսային Իռլանդիայի, ողջ Մեծ Բրիտանիայի մարդկանց, բայց իմ առաջնային խնդիրը Շոտլանդիան է, և ես ծառայում եմ Շոտլանդիայի ժողովրդին:
- Ի՞նչ եք կարծում՝ Շոտլանդիայի ժողովուրդն իրեն ավելի շատ նույնականացնում է Մեծ Բրիտանիայի՞, թե՞ Եվրամիության հետ:
- Դա կախված է նրանից, թե ում եք դա հարցնում, և հաճախ կախված է նրանից, թե երբ եք դա հարցնում: Մենք լավ ենք զգում մեր տարբեր ինքնություններով՝ շոտլանդական, բրիտանական, եվրոպական. դրանք բոլորը գոյություն ունեն միաժամանակ: Լինելով Շոտլանդիայում՝ մենք պրագմատիկ մոտեցում ունենք ինչպես Մեծ Բրիտանիայի, այնպես էլ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների հանդեպ: Այնպես որ, հարցն այն է, թե ո՞վ ավելի լավ կարող է աշխատել մեր հասարակության, մեր տնտեսության, մեր ժողովրդի համար: Դա շատ ավելի մոտ է պրագմատիկ գնահատմանը՝ ի՞նչն է լավագույն կերպով համընկնում մեր շահերին:

Депутат из Шотландии: Соединенное Королевство является союзом равных, мы не просто губерния (эксклюзив)
Алин Смит
представитель Национальной партии Шотландии в Европейском парламенте, член комиссии Европарламента по внешним сношениям
- Какие перспективы Вы видите для Шотландии после Brexit (процесс выхода Великобритании и Евросоюза)? Будет ли новый референдум по независимости Шотландии и изменил ли Brexit подходы, чаяния шотландцев?
- Brexit, конечно, изменил динамику. В то время многие люди голосовали за то, чтобы остаться в составе Великобритании и не без оснований. Нам сказали, что для того, чтобы остаться в составе Европейского Союза, мы должны остаться в составе Великобритании.
Сейчас мы обсуждаем все варианты и считаем, что вправе инициировать второй референдум - тогда, когда это будет необходимо. Мы надеемся, что власти Великобритании намерены думать об этом всерьез.
- Какие привилегии должна получить Шотландия, оставшись в составе Великобритании?
- Мы отмечаем свободу передвижения, мы в большой степени ценим право живущих на материке 500 миллионов людей - жить, учиться, путешествовать. Есть также вопросы, связанные с европейской валютой – евро. Все это сегодня находится под вопросом.
- Какими Вы видите будущие отношения, после Brexit, между Шотландией и ЕС?
- Трудно сказать. Это зависит от того, о чем в конце концов будут переговариваться стороны и какое решение будет дано проблеме. А оно должно исходить из интересов всех 27 стран-членов ЕС. Шотландия не намерена молчать в этих процессах, однако мы также ведем диалог с Лондоном. Мы должны дать решение этому вопросу.
- Шотландия не раз выражала свое недовольство по поводу переговоров по Brexit, по поводу уровня своего участия в них. Каковы основные причины подобного недовольства?
- В 2014-ом году народ Шотландии имел возможность стать независимым государством. 45% населения проголосовало за независимость, а 55% пожелали остаться в составе Великобритании. И это -по той причине, что был дан ряд обещаний, что тем самым мы останемся в составе ЕС, будем иметь сильную валюту, экономически будем процветать, а также то, что Великобритания является “союзом равных”. Мы не являемся просто губернией, мы древний народ и сами считаем себя равными партнерами в Соединенном Королевстве.
Таким образом, мы желаем видеть наше четкое вовлечение со стороны правительства Великобритании в вопросах Brexit. Мы желаем видеть, что Британия правильно учитывает также потребности Шотландии.
- Как по Вашему, какое влияние будет иметь этот процесс в других частях Великобритании, особенно в Северной Ирландии?
- Мы работаем с нашими партнерами в Великобритании, во всем ЕС, в том числе и в Ирландии (и в Северной, и в Южной, которые имеют напряженные отношения). Однако наша политика является лишь нашей политикой, и мы должны наилучшим способом служить интересам народа Шотландии. Я всегда желаю помочь людям в Северной Ирландии, во всей Великобритании, однако моей первой задачей является Шотландия, и я служу народу Шотландии.
- Как Вы думаете, народ Шотландии более идентифицирует себя с Великобританией или с Евросоюзом?
- Это зависит от того, кого вы спрашиваете, и часто зависит от того, когда вы спрашиваете. Мы хорошо чувствуем себя в наших различных идентификациях – шотландской, британской, европейской. Все они сосуществуют одновременно. Будучи в Шотландии, мы показываем прагматичные подходы как в отношении Великобритании, так и Евросоюза. Таким образом, вопрос заключается в том, кто сумеет лучше работать для нашего общества, для нашей экономики, для нашего народа. Это наиболее близко к прагматичному подходу, что лучшим образом и совпадает с нашими интересами.