Սահմանադրական փոփոխություններն անհրաժեշտություն էին. ԼՂՀ խորհրդարանականներ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կկայանա սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ հանրաքվե: Նշենք, որ փոփոխությունների նախագիծն Արցախի քաղաքական ուժերը միանշանակ չեն ընդունում:
«Նախագիծը պատերազմական իրավիճակում ապրող Արցախի համար ապահովում է կայուն գործադիր իշխանություն՝ Հանրապետության նախագահի ղեկավարությամբ, սակայն միաժամանակ նաև առաջարկում է իշխանության ճյուղերի հավասարակշռման և զսպման հստակ մեխանիզմ՝ քաղաքական պատասխանատվություն սահմանելով գործադիր իշխանության համար և ավելացնելով Ազգային ժողովի լիազորությունները պետական կառավարման մի շարք ոլորտներում», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի «Ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը: Վերջինիս կարծիքով՝ «նոր Սահմանադրության նախագիծն Արցախին առաջին հերթին վստահություն պիտի տա, որ 1988թ. փետրվարի 20-ի մեր որոշումն անշրջելի է ու պայքարը շարունակվում է, որ Արցախը համարժեք է արձագանքում արագ փոփոխվող միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումներին»:
Սակայն Դաշնակցություն կուսակցության պատգամավոր Վահրամ Բալայանը վստահ է, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծն էական բան չի տա Արցախին: «Այս նախագծով Սահմանադրության ընդունման պարագայում չենք կարող նոր հաջողություններ արձանագրել», - «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշել է Վահրամ Բալայանը: «Ընդհանուր առմամբ, մեր մոտեցումն այն էր, որ մենք չպիտի հեռանանք ՀՀ զարգացումներից: Դա վերաբերում է և՛ տնտեսական կյանքին, և՛ քաղաքական գործընթացներին: Հայ ժողովրդի հիմնական պահանջն այն է, որ Արցախը միավորվի մայր Հայաստանին: Ճիշտ է, այս պահին որոշակի հանգամանքների ազդեցության տակ երկու ազգային պետականություն ունենք, բայց ըստ էության մենք մի երկիր ենք և պետք է փորձենք երկիրը տանել նույնօրինակ դաշտի մեջ, որպեսզի ավելի հեշտ անցում կատարենք մեկ միասնական երկիր կերտելու գաղափարի իրականացմանը», - նշեց Բալայանը:
Հարկ է նշել, որ և՛ իշխող, և՛ ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները համակարծիք են, որ ներկա փուլում սահմանադրական փոփոխություններն անհրաժեշտություն էին Արցախի զարգացման համար: Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին քննարկումներ եղել են դեռևս 2012 թվականից սկսած, սակայն գործընթացն ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվել է և միայն անցած տարվա փետրվարին Արցախի քաղաքական ուժերի խնդրանքով Հանրապետության նախագահի կողմից տրվել է գործընթացի մեկնարկը:
«Մենք պետք է առաջնորդվենք մի հստակ գիտակցումով, որ Սահմանադրությունը կարծրացած փաստաթուղթ չէ, և այն պետք է փոփոխել ժամանակի պահանջներին ու զարգացումներին համահունչ: Եթե համամատենք գործող Սահմանդրությունը և հանրաքվեի դրված նախագիծը, ապա փոփոխությունների անհրաժեշտությունը միանշանակ ակնհայտ է դառնում», - նշեց  Դավիթ Մելքումյանը: Սակայն ընդդիմադիր պատգամավոր Վահրամ Բալայանը կարծում է, որ փոփոխությունները ոչ ճիշտ ուղով են գնացել: «Առավել ժողովրդավարական, ամուր, տնտեսական կայուն հիմքեր ունեցող երկիր ունենալու համար պետք է ընտրվեր խորհրդարանական կառավարման ձև, որին անցում կատարեց Հայաստանի Հանրապետությունը», - նշեց նա:
Նշենք, որ սահմանադրական հանրաքվեի քարոզչությունն արդեն մեկնարկել է և կտևի մինչև փետրվարի 18-ը: «Հունվարի 24-ին Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության հետ հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի օգտին համատեղ քարոզչություն ծավալելու մտադրության մասին և արդեն ձևավորվել է քարոզչական շտաբ՝ գործնական աշխատանք իրականացնելու նպատակով: Այդ նախաձեռնությանն արդեն միացել են Կոմունիստական և Արմենական կուսակցությունները: ԱԺԿ կենտրոնական գրասենյակում գործում է աշխատանքների համակարգման կենտրոն», - նշել է  Դավիթ Մելքումյանը՝ հավելելով, որ կուսակցության անդամները հանդիպումներ են ունենում Արցախի տարբեր համայնքներում՝ հանրությանը հնարավորինս մատչելի ձևով մատուցելու Սահմանադրության նախագծով նախատեսված փոփոխությունները, կառավարման առաջարկվող մոդելի առանձնահատկությունները:
Դաշնակցություն կուսակցությունը ևս այս ակտիվ քարոզարշավ է իրականացնում: «Մենք հանդիպումներ ենք ունենում հանրության հետ, ակտիվ ենք նաև համացանցում մեր գաղափարների ներկայացման հարցում: Սակայն ժողովուրդն ինքը պետք է ընտրի», - իր հերթին նշեց Բալայանն՝ ընդգծելով, որ եթե սահմանադրության այս նախագիծն ընդունվի, դա «աշխարհի վերջը» չի լինելու. «Մեզ դա չի հուսահատեցնում, ոչ էլ կասեցնում է մեր ոգևորությունը: Մենք առանց սահմանադրության էլ ենք հաջողությամբ երկրի կառուցել, 2006 թվականի Սահմանադրության ընդունումից հետո էլ շարունակել ենք այդ աշխատանքները: Հանրությունը պետք է ընտրի, և մենք այդ ընտրությամբ կշարժվենք առաջ»:

Депутаты парламента НКР: конституционные реформы являются необходимостью (эксклюзив)
20-го февраля в Нагорно-Карабахской Республике должен состояться референдум по по конституционным реформам. Отметим, что проект реформ политические силы Арцаха воспринимают неоднозначно.
"Проект конституционных изменений для Арцаха, который живет в условиях войны, обеспечивает функционирование стабильной исполнительной власти под руководством президента республики, одновременно предлагая четкие механизмы сдержек и противовесов ветвей власти, определяя политическую ответственность для исполнительной власти и увеличивая полномочия Национального Собрания в ряде сфер госуправления", - в беседе с ИАА "Армедиа" заявил арцахский депутат от партии "Жоговурдаварутюн" (Демократия) Давид Мелкумян. По мнению последнего, "проект новой Конституции в первую очередь должен придать уверенность Арцаху в том смысле, что решение от 23 февраля 1988 года является бесповоротным и борьба продолжается, и что Арцах реагирует адекватно на быстро меняющиеся международные и региональные процессы".
Однако депутат от революционной партии "Дашнакцутюн" Ваграм Балаян уверен, что проект конституционных реформ ничего существенного не даст Арцаху. "При принятии этого проекта Конституции мы не сможем зафиксировать новые успехи", - в беседе с ИАА "Армедиа" отметил Ваграм Балаян. "В общей сложности, наш подход заключается в том, что мы не должны уходить далеко от происходящих в Армении процессов. Это касается и экономической жизни, и политических процессов. Основное требование армянского народа заключается в том, чтобы Арцах воссоединился с матерью-Арменией. Конечно, на данный момент под воздействием определенных обстоятельств мы имеем два национальных государства, однако по сути являемся одной страной и должны попытаться идти в одном и том же русле, чтобы в дальнейшем легче было бы осуществить идею создания единой страны", - отметил Балаян.
Необходимо отметить, что представители как правящей, так и оппозиционных партий едины во мнении, что на данном этапе конституционные реформы - необходимость для развития Арцаха. Консультации по конституционным изменениям проводились еще начиная с 2012 года, однако процесс по каким-то причинам был отложен, и только в феврале прошлого года, по просьбе политических сил Арцаха, он был возобновлен по инициативе президента республики.
"Мы должны руководствоваться четким пониманием того, что Конституция не является застывшим документом, она должна менятся в соответствии с требованием времени и происходящих процессов. Если сравнивать действующую Конституцию и поставленный на референдум проект, то необходимость реформ становится очевидной", - отметил Давид Меликян. Однако оппозиционный депутат Ваграм Балаян считает, что они идут неверным путем. "Для того, чтобы иметь более демократическую, крепкую, экономически стабильную страну, Карабаху необходимо выбрать парламентскую форму правления, к которой перешла Республика Армения", - отметил он.
Отметим, что пиар-кампания по принятию проекта Конституции НКР уже стартовала и продолжится до 18 февраля. "24 января Демократическая партия Арцаха (ДПА) вместе с партией "Азат Айреник" (Свободная Родина) заявили о намерении совместно проводить пропаганду в пользу проекта Конституции и для проведения необходимых работ уже сформировали предвыборный штаб. К их инициативе уже подключились Коммунистическая партия и партия "Арменакан". В центральном офисе ДПА действует центр координации работ", - отметил Давид Мелкумян, добавив, что члены партии проводят встречи в разных общинах Арцаха для того, чтобы по возможности доступным образом представить людям предполагаемые проектом Конституции реформы и особенности предлагаемой модели управления.
Партия "Дашнакцутюн" также ведет активную пропаганду. "Мы встречаемся с представителями общественности, активны также в сети в вопросе представления наших идей. Но народ сам должен выбирать", - в свою очередь отметил Балаян, подчеркнув, что, если будет принят этот проект Конституции, то тем самым "конец света" не наступит. "Нас это не ввергает в уныние, и мы не падаем духом. Мы и без Конституции успешно строили страну, и после принятия Коснтитуции в 2006-ом продолжали ту же работу. Общество должно сделать выбор и мы - на основании его выбора - будем двигаться вперед".