Վրաստանի պատրիարքարանի աշխատակիցը ցանկացել է ցիանիդով թունավորել բարձրաստիճան հոգևորականին
Վրաստանում բարձրաստիճան հոգևորականի սպանության նախապատրաստման մեղադրանքով ձերբակալվել է Պատրիարքարանի սեփականության կառավարման ծառայության ղեկավարը: Այս մասին արտահերթ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրաքլի Շոթաձեն, հաղորդում է Sputnik Georgia-ն:
Հետաքննությունը սկսվել է 2017 թվականի փետրվարի 2-ին Վրաստանի քաղաքացիներից մեկի դիմումի համաձայն, որը դիմել է Վրաստանի գլխավոր դատախազություն և նշել, որ Պատրիարքարանի սեփականության կառավարման ծառայության ղեկավար հայր Գեորգի Մամալաձեն (ով վերջինիս ծանոթներից է) խնդրել է իրեն օգնել գտնել կյանքի համար վտանգավոր թունավոր նյութ՝ ցիանիդ:
«Հետաքննությունը պարզել է, որ հայր Գեորգի Մամալաձեն խնդրել է դիմողին կարճ ժամկետներում գտնել թունավոր նյութը՝ ցիանիդն, ինչի դիմաց պատրաստ էր վճարել գումար, ինչպես նաև ծառայության համար խոստացել է ապագայում պարգևատրում: Ինչպես պարզվել է՝ Մամալաձեն պատրաստվում էր մեկնել Գերմանիա, որտեղ Համայն վրաց պատրիարք Իլյա Երկրորդն՝ իրեն ուղեկցող մարդկանց հետ բուժման մեջ է գտնվում, և նրան թունավոր նյութը հարկավոր է եղել մինչև մեկնումը»,- ասել է Շոթաձեն:

Сотрудник Патриархии Грузии хотел отравить священнослужителя цианидом - Генпрокурор Грузии
По обвинению в подготовке убийства священнослужителя высокого сана задержан руководитель службы по управлению имуществом Патриархии, заявил Главный прокурор Грузии Ираклий Шотадзе на чрезвычайном брифинг, передает Sputnik Армения.
Следствие началось на основании заявления одного из граждан Грузии 2 февраля 2017 года, который обратился в Главную прокуратуру Грузии и указал, что его знакомый отец Георгий Мамаладзе попросил помочь найти опасное для жизни ядовитое вещество – цианид.
"Следствие установило, что отец Георгий Мамаладзе просил заявителя в короткие сроки достать ядовитое вещество – цианид, за что он был готов заплатить деньги, а в свою очередь, за оказанную помощь обещал в будущем неправомерную выгоду. Как выяснилось, Г. Мамаладзе собирался поехать в Германию, где патриарх находится на лечении с сопровождающими его людьми, и ему нужно было ядовитое вещество до отправки", — сказал Шотадзе.