էլ-Բաբի ազատագրումից հետո Թուրքիան լուրջ երկընտրանքի առջև է կանգնել
Երկարատև մարտերից հետո այս շաբաթ թուրքական զորքին վերջապես հաջողվեց մտնել սիրիական Էլ-Բաբ քաղաք: Այժմ Սիրիայում թուրքական գործողության նպատակն է գրավել «Իսլամական պետության» փաստացի մայրաքաղաք Ռաքքան և քրդերից ազատել Մանբիջ քաղաքը: «Տարածաշրջանը ԻՊ-ից, քրդական «Ինքնապաշտպանության ժողովրդական ջոկատներից» և Ժողովրդավարական միություն կուսակցությունից ազատագրելուց հետո, ինչպես նաև Ռաքքայից ԻՊ վտարումից հետո, այնտեղ մնալը մեզ համար մեծ շռայլություն կլինի, սակայն դրա մասին դեռ վաղ է խոսել», - հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը: Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան պատրաստվում է Սիրիայի հյուսիսում ազատագրել 5 հազար քառ. կմ տարածք, ինչպես նաև ստեղծել անվտանգության գոտիներ:
Սակայն վերլուծաբանները չեն բացառում, որ թուրքական ցամաքային գործողությունը Սիրիայում կարող է Էլ-Բաբում ավարտվել, քանի որ հետագա առաջխաղացումն ինչպես Ռաքքայի, այնպես էլ Մանբիջի ուղղությամբ, կարող է առճակատում առաջացնել Ռուսաստանի կամ ԱՄՆ-ի հետ:
Նշենք, որ մինչ այժմ Մոսկվան Սիրիայի հյուսիսում թուրքական ռազմական գործողությունների վերաբերյալ «խուսափում» էր կարծիք հայտնել: Սա, ինչպես նաև Էլ-Բաբի շրջանում թուրքական օդուժի հետ միասին հարվածներ հասցնելն ԻՊ դիրքերին, խոսում են, որ այս ընթացքում «Եփրատի վահան» գործողությունը վայելել է Ռուսաստանի լուռ աջակացությունը: Ինչպես ընդգծում են փորձագետները, դրա դիմաց Ռուսաստանն իր հերթին աջակցություն է ստացել զինված ընդդիմության վրա ազդեցության լուրջ լծակներ ունեցող Թուրքիայից՝ Հալեպի ազատագրման հարցում: Սակայն այժմ թուրքական զորքերի առաջխաղացումը դեպի Ռաքքա ենթադրում է բախումներ Ասադի զորքերի, այսինքն՝ ռուսական շահերի հետ:
Դեպի Մանբիջ թուրքական առաջխաղացումը ևս որոշակի բարդություններ է պարունակում: Չնայած ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը աջակցում է Թուրքիայի ջանքերն ահաբեկչության դեմ պայքարում, ինչպես նաև հանդես է եկել Սիրիայում անվտանգության գոտիներ ստեղծելու նախաձեռնությամբ, սակայն Սիրիայում ամերիկյան նոր վարչակազմը, ի տարբերություն նախորդի այժմ համագործակցում է միայն քրդական ուժերի հետ: Ուստի դեպի Մանբիջ՝ քրդերի դեմ, թուրքական ուժերի առաջխաղացումն ԱՄՆ-ին բնավ դուր չի գա: Այս մասին վկայում է նաև Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում Թրամփի կողմից ընդգծումը, որ ԱՄՆ-ը աջակցում է թուրքական գործողությունները Ռաքքայում:
Այսպիսով, այժմ Թուրքիան կանգնած է լուրջ ընտրության առջև: Փորձագետները կարծում են, որ ամեն դեպքում եթե Թուրքիան, այնուամենայնիվ, շարունակի իր առաջխաղացումը, ապա կընտրի դեպի Մանբիջ առաջ շարժվելու տարբերակը, քանի որ Անկարայի կարծիքով քրդերն իր համար ավելի մեծ վտանգ են ներկայացնում, քան ահաբեկիչները…

After the Liberation of El-Bab Turkey Faces a Serious Dilemma
After long clashes this week the Turkish army finally entered the Syrian town of El-Bab. Now Turkish operation in Syria aims to capture Rakka, the capital of ISIS, and to liberate city of Manbij from Kurds. However, analysts do not exclude that Turkish ground operation in Syria can be completed here, in El-Bab, as the further advance in the direction of both Rakka and Manbiji can cause a confrontation with Russia or the United States. It should be noted, that till now Moscow “avoided” to comment the Turkish military operation in northern Syria. This, as well as the Russian-Turkish joint air strikes against ISIS positions in El-Bab, shows that during this time, "The Euphrates Shield" operation had a quiet support of Russia.
As experts emphasize, instead, in Aleppo's liberation Russia received support from Turkey, which has serious levers of influence on the armed opposition. But now the advance of Turkish troops to Rakka assumes clashes with Assad troops, ie, with Russian interests.
The Turkish advance towards Manbij also contains some difficulties. Although US President Donald Trump in a telephone conversation with Erdogan announced that the United States supports Turkey's efforts to fight terrorism, as well as to initiate the establishment of safe zones in Syria, the new American administration, unlike the previous one, is cooperating only with the Kurdish forces in Syria. Therefore, the United States does not like the promotion of the Turkish forces to Manbij, ie, the Kurds. This is confirmed by Trump, who in his telephone conversation with Erdogan underlined that the US supports Turkey's advance to Raqqa.
So, Turkey stays at the crossroads. Experts believe that in any case if Turkey continues its advance, will choose the option to move to Manbij, because Ankara believes the Kurds are more dangerous for it than terrorists ...