Հնդկաստանը միանգամից ռեկորդային թվով արբանյակ է արձակել տիեզերք
Հնդկական PSLV-C37 հրթիռակիրը բարեհաջող մեկնարկել է Անդհրա-Պրադեշ նահանգի տիեզերակայանից։ Այն ուղեծիր դուրս կբերի ռեկորդային՝ 104 արբանյակներ։ Համաշխարհային նախորդ ռեկորդը պատկանում է Ռուսաստանին, որը 2014 թվականին ուղեծիր է դուրս բերել միանգամից 37 արբանյակ:
Փորձագետները նշում են, որ այսպիսով Հնդկաստանը հայտարարել է տիեզերական հետազոտությունների շուկայում առանցքային խաղացող դառնալ իր հավակնությունների մասին:
Նշենք, որ այս տարի Հնդկաստանը զգալիորեն մեծացրել է իր տիեզերական ծրագրերի բյուջեն և նույնիսկ հայտնել է Վեներա տիեզերական առաքելություն ուղարկելու մտադրության մասին:

Индия запустила в космос сразу 104 спутника
Индия установила мировой рекорд по количеству спутников, запущенных с помощью одной ракеты, отправив в космос 104 спутника, передает BBC. Предыдущий рекорд одновременного запуска принадлежал России - 37 спутников в 2014 году.
По словам экспертов, этот запуск можно назвать историческим не только из-за числа спутников, но и потому что Индия обозначила свои амбиции стать ключевым игроком на рынке космических исследований.
В этом году правительство Индии существенно увеличило бюджет своей космической программы и даже сообщило о планах отправить миссию на Венеру.