Հայաստան գալը ես ռիսկային չեմ համարել, ռիսկային է Ադրբեջան իմ վերադարձը. Հայաստանում ապաստան խնդրած Միրզոև
Թալիշստանն այսօր ապրում է նույն կարգավիճակում, որում եղել է Ստեփանակերտը։ Այս մասին այսօր Երևանում «Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքումը. 25 տարի անց» փորձագիտական համաժողովի ժամանակ ասել է Հայաստանում ապաստան հայցած Ադրբեջանի քաղաքացի, ազգությամբ թալիշ Շահին Միրզոևը:
«Արբեջանից ՌԴ է փախել 300 հազ-ից ավելի թալիշ։ Քանի դեռ քաղաքական գործիչները մտածում են, թալիշների մոտ նույնպես կարող են նույն ձգտումներն առաջանալ, ինչ առաջացել են Ղարաբաղում։ Եթե պահանջում ենք ազգային լեզվով ռադիո, ազգի թշնամի ենք դառնում։ Նրանց ձերբակալում, ոչնչացնում են։ Երբ մեր առաջնորդին Ադրբեջանում ազգի դավաճան հայտարարեցին, եղան մարդիկ, որ սկսեցին նրան էլ մեղադրել, որ թալիշ չէ, թուրք է», - ասել է Միրզոևը։
«Հայաստան գալը ես ռիսկային չեմ համարել, ռիսկային է Ադրբեջան իմ վերադարձը։ Ես փախել եմ մահվան ձեռքերից, կրկին այնտեղ վերադառնալը իմ համար մահ է։ Ինձ էլ բանտում կսպանեին։ Իսկ Հայաստան ես ազատ եմ եկել, և կարծում եմ, որ չեմ սխալվել», - ընդգծել է նա։

Сбежавший в Армению гражданин Азербайджана: у талышей могут появиться такие же стремления, какие были в Карабахе
Талышстан сегодня живет так же, как жил Степанакерт. Об этом сегодня на экспертной конференции "Прорыв блокады Степанакерта: 25 лет спустя" заявил  гражданин Азербайджана Шахин Мирзоев, попросивший недавно политического убежища в Армении.
"Из Азербайджана в Россию уехали более 300 тысяч талышей. И, пока политические деятели размышляют, у талышей могут появиться такие же стремления, какие были в Карабахе. Если они требуют радио на национальном языке, то становятся врагами народа. Их арестовывают, уничтожают... Когда нашего лидера в Азербайджане объявили предателем, были люди, которые стали обвинять его в том, что он на самом деле не талыш, а турок", - говорит Мирзоев.
"Свой приезд в Армению я не считал рискованным. Риск - это вернуться в Азербайджан. Я был на грани смерти там, и вернуться туда означает умереть. Меня бы в тюрьме убили. А в Армению я приехал добровольно, и мне кажется, я не ошибся", - отметил наш собеседник.
Напомним: член Талышского совета культуры, участник талышского освободительного движения, корреспондент газеты "Толиши Садо", гражданин Азербайджана Шахин Мирзоев недавно попросил временное убежище у властей Армении. Он вынужден был бежать из Азербайджана из-за давления в отношении национальных и религиозных меньшинств и грубейшего попрания их прав. Шахин Мирзоев приехал в Армению с семьей.