ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
Մյունխենում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպման արդյունքներով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Ռիչարդ Հոգլանդը հայտարարություն են տարածել։ Հանդիպումը արտգործնախարարների հետ կայացել է և առանձին, և երկուսի հետ միասին, գրում է panorama.am-ը:
Ըստ հայտարարության, համանախագահները նախարարների հետ հանդիպումներում քննարկել են շփման գծում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանային դրությունը։
Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ լուծմանն այլընտրանք չկա, և պատերազմը ճանապարհ չէ։ Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել, ինչպես նաև իրենց հանրային ելույթներում հանրությանը նախապատրաստել խաղաղության և ոչ թե պատերազմի։
Բացի այդ, համանախագահները նաև կոչ են արել կողմերին խստագույնս պահպանել 1994-95 թվականների հրադադարի ռեժիմի հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Ըստ տարածած հայտարարության, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կողմերին հիշեցրել են դեռևս 2011-ին Դովիլում նախագահների հայտարարությունը՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն մեծ ցավ ու տառապանք կպատճառի և քննադատության կենթարկվի միջազգային հանրության կողմից։
Համանախագահները մտքեր են փոխանակել 2016-ին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ, ինչը նպատակ ունի կայունացնել իրավիճակը շփման գծում։
Համանախագահները նախարարների հետ հանդիպմանը ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է մեծ ճկունություն ցուցաբերել ու վերականգնել համընդգրկուն բանակցություները՝ հակամարտության լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար։
Համանախագահները նկատել են, որ ադրբեջանցի զինծառայողի դին վերադարձնելու մասին հայկական կողմի որոշումը մարդասիրական մեծ ժեստ էր։
Համանախագահների հայտարարության մեջ անդրադարձ կա նաև Արցախում փետրվարի 20-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին։ Նրանք նկատել են, որ չնայած Ղարաբաղի իշխանությունները սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկում են որպես հանրային կյանքի կազմակերպման ձև, այդուհանդերձ ընդգծել են, որ ոչ մի երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը չեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ, ինքնուրույն երկիր։
Նրանք նշել են, որ չեն ընդունում հանրաքվեի արդյունքները նաև ընդգծել, որ դրանք չեն կարող կանխորոշել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ հանգեցնել հիմնախնդրի խաղաղ լուծման։

OSCE MG Co-Chair's Statement: Returning the Body of an Azerbaijani Serviceman Was a Helpful Humanitarian Gesture by Armenia
Nkr-news.com
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France and Richard Hoagland of the United States of America) met yesterday with the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian and the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov, separately and then jointly. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings. This is informed by the official website of the OSCE.
The Co-Chairs discussed with the Ministers the current situation along the Line of Contact and the Armenia–Azerbaijan border. The Co-Chairs reiterated that there is no alternative to a peaceful solution to the conflict and that war is not an option, and called upon the sides to exercise restraint on the terrain as well as in their public communications and to prepare their population for peace and not for war. The Co-Chairs also urged the Sides to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements that constitute the foundation of the cessation of hostilities. The Co-Chairs recalled the May 2011 joint statements of their Presidents in Deauville emphasizing that the use of force would only bring more suffering and devastation and would be condemned by the international community. The Co-Chairs shared their views with the Sides on the steps which should be taken toward implementing decisions from the 2016 Summits in Vienna and St. Petersburg aimed at stabilizing the situation in the conflict zone.
The Co-Chairs stressed to the Ministers the need to demonstrate greater flexibility and to resume comprehensive negotiations on reaching a lasting settlement as soon as possible.
The Co-Chairs recognized that the Armenian authorities’ recent decision to return the body of an Azerbaijani serviceman was a helpful humanitarian gesture. The two Ministers reiterated their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations including those of the Astrakhan Declaration of October 2010 issued by the Presidents of Armenia, Azerbaijan, and the Russian Federation.
The Co-Chairs are aware that a so-called constitutional referendum is scheduled to take place in Nagorno-Karabakh on February 20, 2017. Although the Co-Chairs note that the de-facto Nagorno-Karabakh authorities view the use of such a procedure as an effort to organize the public life of their population, they underscore again that no countries, including Armenia and Azerbaijan, recognize Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state. Accordingly, the Co-Chairs do not accept the results of the referendum on February 20 as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh. The Co-Chairs also stress that the results in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.