Արցախում սահմանադրական հանրաքվեն ընթանում է բնականոն հունով, խախտումներ չեն արձանագրվել. փաստում են «կողմ» և «դեմ» քաղաքական ուժերը
Արցախի Հանրապետությունում այսօր անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեն ընթանում է բնականոն հունով, առանց միջադեպերի և խախտումների, փաստում են Սահմանադրական փոփոխությունների կողմ և դեմ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
«Հանրաքվեն ընթանում է առանց միջադեպերի, հանգիստ: Ժողովրդի տրամադրությունը բարձր է, քանի որ այսօր տոն է՝ 1988 թվականին որոշվեց Ղարաբաղը վերամիավորել Հայաստանի հետ», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է «Այո»-ի շտաբի ներկայացուցիչ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ այս պահի դրությամբ մասնակցությունը նորմալ է:
Հանրաքվեի ընթացքից գոհ է նաև ընդդիմադիր ՀՅԴ պատգամավոր, «Ոչ»-ի շտաբի ներկայացուցիչ Վահրամ Բալայանը: «Մենք շրջում էինք Ասկերանի շրջանում: Միաժամանակ նաև առաջնագիծ գնացինք, տեսնենք՝ ինչպես է զինվորների տրամադրությունը. այսօր փետրվարի 20-ն է՝ Արցախի վերածնունդի օրը, 1988 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունվեց հայտնի որոշումը Խորհրդային Հայաստանին միանալու հետ կապված:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքին, նշեմ, որ այն ընթանում է նորմալ, առանձին խնդիրներ չկան: Ասկերանում միաժամանակ սահմանադրական հանրաքվեին զուգահեռ մեծամասնական կարգով անց է կացվում Ազգային ժողովի պատգամավորի ընտրություն՝ մեկ թափուր տեղ ունենք: Խախտումներ չեն արձանագրվել», - նշել է Բալայանը:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեին մասնակցության մակարդակին, պատգամավորը նշեց, որ առավոտյան ժամը 9-ին մոտ մի քիչ պասիվություն կար Ստեփանակերտում: «Բայց դա հասկանալի է: Շրջանում ավելի ակտիվ է, Ասկերանի շրջկենտրոնում նույնիսկ հերթ էր», - արձանագրեց Բալայանը:

Референдум в Карабахе проходит без нарушений, говорят представители штабов "За" и "Против"
Референдум в Карабахе проходит нормально, без эксцессов и без нарушений. Об этом ИАА "Армедиа" заявили представители сил, агитировавших как "За", так и "Против" конституционных реформ в НКР.
"Референдум проходит спокойно, без происшествий. Настроение у людей хорошее - ведь сегодня здесь праздник: в этот день в 1988 году Карабах решил воссоединиться с Арменией", - сказал ИАА "Армедиа" представитель штаба "Да", депутат карабахского парламента от партии "Свободная родина" Гагик Петросян, который позитивно оценил также активность сограждан.
Ходом голосования доволен также представитель штаба "Против" конституционных реформ в НКР, депутат парламента Карабаха от партии "Дашнакцутюн" Ваграм Балаян. "Мы побывали в Аскеранском районе. Одновременно побывали и на первой линии - посмотреть, какое настроение у солдат - ведь сегодня у нас праздник, День возрождения Арцаха, и именно 20 февраля 1988 года было принято знаменитое решение о присоединении Карабаха к Армении. Одновременно в Аскеране, помимо голосования на референдуме, проходят также выборы депутата парламента НКР на одно свободное место. Голосование проходит без проблем, спокойно, нарушений мы не выявили", - рассказал ИАА "Армедиа" Ваграм Балаян.