Արցախում սահմանադրական հանրաքվեն ընթանում է բնականոն հունով, խախտումներ չեն արձանագրվել. փաստում են «կողմ» և «դեմ» քաղաքական ուժերը
Արցախի Հանրապետությունում այսօր անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեն ընթանում է բնականոն հունով, առանց միջադեպերի և խախտումների, փաստում են Սահմանադրական փոփոխությունների կողմ և դեմ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
«Հանրաքվեն ընթանում է առանց միջադեպերի, հանգիստ: Ժողովրդի տրամադրությունը բարձր է, քանի որ այսօր տոն է՝ 1988 թվականին որոշվեց Ղարաբաղը վերամիավորել Հայաստանի հետ», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է «Այո»-ի շտաբի ներկայացուցիչ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ այս պահի դրությամբ մասնակցությունը նորմալ է:
Հանրաքվեի ընթացքից գոհ է նաև ընդդիմադիր ՀՅԴ պատգամավոր, «Ոչ»-ի շտաբի ներկայացուցիչ Վահրամ Բալայանը: «Մենք շրջում էինք Ասկերանի շրջանում: Միաժամանակ նաև առաջնագիծ գնացինք, տեսնենք՝ ինչպես է զինվորների տրամադրությունը. այսօր փետրվարի 20-ն է՝ Արցախի վերածնունդի օրը, 1988 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունվեց հայտնի որոշումը Խորհրդային Հայաստանին միանալու հետ կապված:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքին, նշեմ, որ այն ընթանում է նորմալ, առանձին խնդիրներ չկան: Ասկերանում միաժամանակ սահմանադրական հանրաքվեին զուգահեռ մեծամասնական կարգով անց է կացվում Ազգային ժողովի պատգամավորի ընտրություն՝ մեկ թափուր տեղ ունենք: Խախտումներ չեն արձանագրվել», - նշել է Բալայանը:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեին մասնակցության մակարդակին, պատգամավորը նշեց, որ առավոտյան ժամը 9-ին մոտ մի քիչ պասիվություն կար Ստեփանակերտում: «Բայց դա հասկանալի է: Շրջանում ավելի ակտիվ է, Ասկերանի շրջկենտրոնում նույնիսկ հերթ էր», - արձանագրեց Բալայանը:

"Yes" and "No" Campaign Representatives About Referendum in Artsakh Republic
The ongoing constitutional referendum in Artsakh Republic proceeds normally without violations and incidents, noted the representatives of for and against forces of the constitutional amendments.
"The referendum proceeds without incidents, quietly. The mood of the people is positive, as today is a holiday - in 1988, Karabakh decided to get reunited with Armenia," in a talk to "Armedia" IAA noted the representative of the "Yes" headquarter, NA Deputy Gagik Petrosyan, adding that the turnout is normal as well.
The deputy of the opposition ARF party, the representative of the "No" headquarter, Vahram Balayan, is also satisfied with the process of the referendum. "We went through Askeran region. We also visited frontline to see what the mood of the soldiers was today. On February 20 in 1988, the day of Artsakh revival, the famous decision was adopted for Artsakh to join Soviet Armenia."
"What refers to the process of the constitutional referendum, I would like to note, that it is normal, there are no separate problems. In Askeran, parallel to the constitutional referendum the election of the National Assembly deputy for an empty seat is taking place. There are no registered violations," Balayan noted.
What refers to the referendum turnout, the deputy noted that in the morning, by 9 o'clock, it was a little passive in Stepanakert. "However it is understandable. In the region it is more active, in Askeran there was even a queue," Balayan noted.