Արցախի Հանրապետությունը պետք է ունենա անկախություն.ՌԴ պատվիրակություն
Արցախի Հանրապետությունը պետք է և կարող է ունենալ անկախություն: Այս մասին հայտարարել են դիտորդական առաքելությամբ Արցախում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության պատվիրակության անդամներ Վլադիմիր Եվսենը, Վալերի Կորովինը և Ալեկսանդր Սկակովը, հաղորդում է «Արցախպրես»-ը:
«Հանրաքվեի ժամանակ մենք խախտումներ չենք նկատել: Արցախի ժողովրդի իրավագիտակցության մակարդակը բավականին բարձր է, և այստեղ մենք տեսել ենք կայացած ժողովրդավարական երկիր»,- ասել է պատվիրակության անդամ, քաղաքագետ Ալեքսանդր Սկակովը և հույս հայտնել, որ այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել ապրիլին, այլևս չեն կրկնվի:
Ռուսաստանի Դաշնության պատվիրակության անդամները նաև նշել են, որ Արցախի ճանաչված չլինելը ոչինչ չի նշանակում. պատմությունը ջնջել հնարավոր չէ:

Делегация Российской Федерации: Республика Арцах должна быть независимой
Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", об этом заявили на состоявшейся сегодня пресс-конференции члены российской делегации Владимир Евсеев, Валерий Коровин и Александр Скаков, осуществлявшие наблюдательскую миссию на конституционном референдуме в НКР .
"Мы не заметили каких-либо нарушений в ходе референдума. Уровень правосознания народа Арцаха достаточно высок, и здесь мы уже увидели состоявшеюся демократическую страну ", - сказал член делегации Александр Скаков, выразив надежду на то, что  произошедшие в апреле в зоне азербайджано-карабахского конфликта события никогда не повторятся.
Члены российской делегации также отметили, что понятие "непризнанная республика"  не играет особого значения, ибо стереть историю целого народа невозможно.