Մեհրիբան Ալիևան հնարավոր է ներգրավվի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում
Պարզվում է՝ Ադրբեջանն իսկապես աշխարհիկ երկիր է: Երկրի առաջին փոխնախագահ է նշանակվել Մեհրիբան Ալիևան՝ նախագահ Ալիևի կինը: Իհարկե, նման պաշտոնին սեփական կնոջը նշանակելը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում՝ սկսած նպատակներից, վերջացրած այդ նպատակներին հասնելու միջոցներով: Այնուամենայնիվ, անդրադառնանք մեզ համար կարևոր մի հարցի՝ Ղարաբաղյան հակամարտությանը և Մեհրիբան Ալիևայի հնարավոր ներգրավմանն այս գործընթացում:
Ըստ Սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխությունների, որով ստեղծվեց փոխնախագահի ինստիտուտը, այս պաշտոնը ստանձնած անձը փոխարինում է նախագահին նրա բացակայության ժամանակ: Այս համատեքստում, առնվազն չի բացառվում, որ որոշ դեպքերում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իր անմիջական ներգրավվածությունն ունենա նաև Ալիևի կինը: Հասկանալի է, որ Ալիևայի հնարավոր ներգրավվածությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ լուրջ փոփոխություններ չի մտցնի Ադրբեջանի այսքան երկար տարիներ վարած քաղաքական գծի մեջ: Այնուամենայնիվ, հնարավոր է կնոջ առկայությունն ընդհանուր մթնոլորտի որոշակի առողջացում բերի…
Իսկ այն երկրները, որոնք, հաշվի առնելով Ադրբեջանի նավթադոլարները, զերծ կմնան խնդրահարույց նշանակումը քննադատելուց, ամենայն հավանականությամբ, կբավարարվեն  «առաջին տիկինը երկրորդ դեմք» գաղափարի վրա մտքում ծիծաղելով: Հուսանք, սակայն, ականատես լինելով Ադրբեջանի կլանային քաղաքականության նոր դրսևորմանը, նրանք  մտքում անգամ չեն կարծի, որ Ադրբեջանն Արցախի հանդեպ կարող է լուրջ հավակնություններ ունենալ

Mehriban Aliyeva May Be Engaged in Karabakh Conflict Settlement Process
It turns out that Azerbaijan is a secular country. The first Vice President was appointed Mehriban Aliyeva – Aliyev’s wife. Of course, appointing own wife in such a position raises lots of questions, starting from the aims ending with the means for reaching them. Nevertheless, let’s refer to an issue important for us – Karabakh conflict and Mehriban Aliyeva’s possible engagement in it.
According to the changes in the Constitution, which created the institute of Vice President, the person on this post replaces the president during his absence. In this context it is at least not excluded that in certain cases Aliyev’s wife will be engaged in Karabakh conflict settlement process. It is clear that Aliyeva’s possible engagement in this process will not bring serious changes in the long years’ policy of Azerbaijan. Nevertheless, it is possible that the presence of a woman will make the overall atmosphere healthier....
As for the states, which, taking into consideration Azerbaijan’s petrodollars, will refrain from criticizing this problematic appointment, most probably will be satisfied only with silently laughing at the realization of the idea "the first lady – the second face". Let’s hope, however, that witnessing the manifestation of Azerbaijan’s clan policy, those countries would not even think that Azerbaijan can have any serious ambitions towards Artsakh.