Մեհրիբան Ալիևան հնարավոր է ներգրավվի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում
Պարզվում է՝ Ադրբեջանն իսկապես աշխարհիկ երկիր է: Երկրի առաջին փոխնախագահ է նշանակվել Մեհրիբան Ալիևան՝ նախագահ Ալիևի կինը: Իհարկե, նման պաշտոնին սեփական կնոջը նշանակելը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում՝ սկսած նպատակներից, վերջացրած այդ նպատակներին հասնելու միջոցներով: Այնուամենայնիվ, անդրադառնանք մեզ համար կարևոր մի հարցի՝ Ղարաբաղյան հակամարտությանը և Մեհրիբան Ալիևայի հնարավոր ներգրավմանն այս գործընթացում:
Ըստ Սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխությունների, որով ստեղծվեց փոխնախագահի ինստիտուտը, այս պաշտոնը ստանձնած անձը փոխարինում է նախագահին նրա բացակայության ժամանակ: Այս համատեքստում, առնվազն չի բացառվում, որ որոշ դեպքերում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իր անմիջական ներգրավվածությունն ունենա նաև Ալիևի կինը: Հասկանալի է, որ Ալիևայի հնարավոր ներգրավվածությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում որևէ լուրջ փոփոխություններ չի մտցնի Ադրբեջանի այսքան երկար տարիներ վարած քաղաքական գծի մեջ: Այնուամենայնիվ, հնարավոր է կնոջ առկայությունն ընդհանուր մթնոլորտի որոշակի առողջացում բերի…
Իսկ այն երկրները, որոնք, հաշվի առնելով Ադրբեջանի նավթադոլարները, զերծ կմնան խնդրահարույց նշանակումը քննադատելուց, ամենայն հավանականությամբ, կբավարարվեն  «առաջին տիկինը երկրորդ դեմք» գաղափարի վրա մտքում ծիծաղելով: Հուսանք, սակայն, ականատես լինելով Ադրբեջանի կլանային քաղաքականության նոր դրսևորմանը, նրանք  մտքում անգամ չեն կարծի, որ Ադրբեջանն Արցախի հանդեպ կարող է լուրջ հավակնություններ ունենալ

Мехрибан Алиева может быть вовлечена в процесс урегулирования карабахского конфликта
Оказывается, Азербайджан - светское государство. Первым вице-президентом страны назначена Мехрибан Алиева, супруга президента Алиева. Конечно же, назначение собственной жены на эту должность вызывает много вопросов - начиная с целей, заканчивая средствами для достижения этих целей. Тем не менее, перейдем к вопросу, важному для нас - карабахский конфликт и возможное участие Мехрибан Алиевой в этом процессе.
Согласно изменениям в Конституции Азербайджана, по которым в стране создан институт вице-президента, человек на этой должности заменяет президента во время его отсутствия. В этом контексте, по крайней мере, не исключено, что в некоторых случаях жена Алиева непосредственно будет вовлечена в процесс урегулирования карабахского конфликта. Понятно, что возможное участие Алиевой в процессе карабахского урегулирования не предполагает каких-либо серьезных изменений в политической линии Азербайджана, которую эта страна ведет уже много лет подряд. Тем не менее, представленность женщины в той или иной мере может привести к оздоровлению общей атмосферы...
А те страны, которые, учитывая нефтедоллары Азербайджана, воздержались от критики такого спорного назначения, вероятно, будут удовлетворены, тихо посмеиваясь реализации идеи "первая леди - второе лицо." Хотелось бы надеяться, что, будучи свидетелями нового проявления политики алиевского клана, эти страны даже в уме воздержаться от мысли, что такая страна как Азербайджан когда-либо может иметь серьезные амбиции по отношению к Арцаху.