Մեր երկիրը մենք պաշտպանում ենք բոլորս միասին. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 23-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ:
Շնորհավորում եմ մեր քաջ զինվորներին, սպաներին, գեներալներին, ովքեր իրենց ամենօրյա անձնվեր ծառայությամբ պաշտպանում են մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունը, բոլոր նրանց, ովքեր օրհասական պահին կանգնում են սահմանը պահող զինվորի կողքին և իրենց անգնահատելի մասնակցությունը բերում հայրենիքի պաշտպանության գործին:
Այսօր տոն է մեր ողջ ժողովրդի համար, քանի որ, ինչպես բազմիցս ենք նշել, մեր երկիրը մենք պաշտպանում ենք բոլորս միասին՝ շինարարն ու բժիշկը, մանկավարժն ու բարերարը, հեռավոր գյուղի բնակիչն ու սփյուռքահայ դպրոցականը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը կրկին ապացուցեց այդ անհերքելի ճշմարտությունը: Հայրենիքը երախտապարտ է իր նվիրյալներին:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք, մեր զինվորներին` ամուր ոգի և անփորձանք ծառայություն»:

NKR President: I Congratulate Our Brave Soldiers, Officers and Generals
The President of NKR Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Motherland Defender's Day. According to the press service of NKR President, the address reads as follows:
On behalf of the Artsakh Republic authorities and personally myself I cordially congratulate you on the Motherland Defender's Day.
I congratulate our brave soldiers, officers and generals who defend our country's and people's security through their daily selfless service, who stand in critical moments next to a serviceman protecting the border and bring their inestimable participation in defending the Motherland.
Today is a holiday for our entire people, as we repeatedly mentioned, we are defending our country all together - workers and physicians, pedagogues and philanthropists, residents from remote village and school children from the Diaspora. The Four Day April War has once again proved this undeniable truth. The Motherland is grateful to all its devotees.
I once again congratulate all of you, wishing peace, robust health, successes and all the best to you, unshakable spirit and safe service to our soldiers."