Մեր երկիրը մենք պաշտպանում ենք բոլորս միասին. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 23-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա առթիվ:
Շնորհավորում եմ մեր քաջ զինվորներին, սպաներին, գեներալներին, ովքեր իրենց ամենօրյա անձնվեր ծառայությամբ պաշտպանում են մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունը, բոլոր նրանց, ովքեր օրհասական պահին կանգնում են սահմանը պահող զինվորի կողքին և իրենց անգնահատելի մասնակցությունը բերում հայրենիքի պաշտպանության գործին:
Այսօր տոն է մեր ողջ ժողովրդի համար, քանի որ, ինչպես բազմիցս ենք նշել, մեր երկիրը մենք պաշտպանում ենք բոլորս միասին՝ շինարարն ու բժիշկը, մանկավարժն ու բարերարը, հեռավոր գյուղի բնակիչն ու սփյուռքահայ դպրոցականը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը կրկին ապացուցեց այդ անհերքելի ճշմարտությունը: Հայրենիքը երախտապարտ է իր նվիրյալներին:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք, մեր զինվորներին` ամուր ոգի և անփորձանք ծառայություն»:

Президент НКР: "Нашу страну мы защищаем все вместе"
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня защитника Отечества.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем защитника Отечества!
Поздравляю наших храбрых солдат, офицеров, генералов, которые защищают безопасность нашей страны и народа, ежедневно и самоотверженно выполняя свой воинский долг. Поздравляю также всех тех, кто в роковой момент встают рядом с солдатами, охраняющими границы страны, и вносят свой неоценимый вклад в дело защиты Родины.
Сегодня праздник для всего народа, поскольку, как было отмечено не раз, нашу страну мы защищаем все вместе: строитель и врач, педагог и благотворитель, житель отдаленного села и школьник-армянин из Диаспоры. Апрельская четырехдневная война вновь подтвердила эту неопровержимую истину. Родина благодарна своим преданным сынам.
Вновь поздравляю всех вас и желаю мира, крепкого здоровья и всех благ, а нашим военнослужащим - крепкого духа и благополучной службы.