Եվրոպան պետք է հետևություններ անի եվրապատգամավորների հանդեպ Բաքվի վերաբերմունքից
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հետ տեղի ունեցածի համար որևէ կոշտ արձագանք չստանալով՝ Ադրբեջանն անցավ եվրոպացի պատգամավորներին:
Սպասելի էր, որ Արցախի Հանրապետությունում անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեին դիտորդի կարգավիճակով մասնակցող տարբեր երկրների ներկայացուցիչները և հատկապես պատգամավորները հայտնվելու էին Ադրբեջանի «սև ցուցակում», սպասելի էին նաև Բաքվից հնչող հայտարարությունները իբրև թե իր «տարածքային ամբողջականությունը» չհարգելու մասին:
Այնուամենայնիվ, այն, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվելու, դժվար էր պատկերացնել: Բաքուն այս անգամ էլ փորձեց եվրոպացի պատգամավորների նկատմամբ կիրառել նույն հնարքը, ինչ արել էր Լապշինի հետ կապված՝ հայտարարել, իբրև թե այդ անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել «Ինտերպոլի» միջոցով, ինչը, ինչպես Լապշինի դեպքում, կրկին հերքվեց: Անպատժելիությունը ծնում է նոր հանցանքներ: Այսքանից հետո զարմանալի կլինի՞, եթե Ադրբեջանը սկսի եվրապատգամավորների արտահանձման պահանջ ներկայացնել...
Հայկական կողմերը բազմիցս բարձրաձայնել են, որ ցանկացած հարցում՝ լինի հրադադարի ռեժիմի խախտում, թե ռազմատենչ հռետորաբանություն, Ադրբեջանին կոշտ չարձագանքելն ու պատասխանատվության չենթարկելը վերջինիս համար ամենաթողության մթնոլորտ է ստեղծում: Այդպես հասունացավ Ապրիլյան պատերազմը, ծնվեց Ռամիլ Սաֆարովը, իսկ այժմ արդեն հնչեցին սպառնալիքներ եվրապատգամավորների հասցեին:
Բացի այդ, ալիևյան ռեժիմը տարիներ շարունակ կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքներն ու խոսքի ազատությունն Ադրբեջանում՝ ձերբակալելով լրագրողների, ազգի դավաճան դարձնելով հայերի հետ համագործակցող ադրբեջանցի քաղաքացիական գործիչների: Իսկ այսօր արդեն Բաքուն քայլեր է ձեռնարկում միջազգային մակարդակով մարդկանց տեղաշարժի իրավունքն ու խոսքի ազատությունը սահմանափակելու ուղղությամբ:
Ստեղծված իրավիճակում Եվրոպան կամ պետք է պաշտպանի սեփական արժեքները, կամ լուռ հանդուրժի Ադրբեջանի ոտնձգություններն իր քաղաքացիների հանդեպ:

Европа должна сделать выводы из отношения Баку к евродепутатам
Не получив жесткой реакции за историю с блогером Александром Лапшиным, Азербайджан перешел к европейским депутатам.
Можно было ожидать, что представители разных стран и особенно депутаты, посетившие Арцахскую (Нагорно-Карабахскую) Республику для осуществления наблюдательской миссии на конституционном референдуме, пополнят "черный список" Азербайджана. Никто не удивился также звучащим из Баку по этому поводу недовольным заявлениям в связи с "нарушением территориальной целостности" Азербайджана.
Тем не менее возбуждения уголовного дела по отношению к депутатам Европарламента трудно было ожидать. На этот раз Баку попытался применить в отношении евродепутатов тот самый маневр, который сработал во время событий с Лапшиным – заявить, что в отношении этих лиц объявлен международный розыск по "Интерполу". Как и в случае с Лапшиным, это оказалось ложью. Но безнаказанность порождает новые преступления. Стоит ли после этого удивляться, если в один прекрасный день в какой-то дружественной Азербайджану стране эти евродепутаты будут арестованы и переданы Азербайджану?
Армянские стороны карабахского конфликта многократно призывали учитывать, что отсутствие жесткой реакции и ответственности за агрессивную политику Азербайджана - будь то нарушение режима прекращения огня или милитаристская риторика в отношении армян - формируют атмосферу вседозволенности, за которую потом дорого приходится платить. Так назрела апрельская война, так родился Рамиль Сафаров, а сейчас дело дошло до угроз в адрес евродепутатов.
Кроме того, алиевский режим на протяжении долгих лет грубо нарушает права человека и свободу слова в Азербайджане, арестовывая журналистов, объявляя врагами народа тех публичных деятелей, которые сотрудничают с армянами. А сегодня Баку уже осмеливается посягать на права человека и свободу слова на международном уровне.
В сложившейся ситуации Европа либо должна защищать свои ценности, либо молча наблюдать за посягательствами в адрес своих же граждан со стороны Азербайджана.