ԱՄՆ-ն վերանայում է հարաբերություններն Իրանի հետ՝ Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի պատճառով
Իրանի բարձրաստիճան ռազմական հրամանատարներից մեկը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է արժանի պատասխան տալ, եթե ԱՄՆ-ն թերագնահատի Իրանի պաշտպանական հնարավորությունները, հայտնում է Middle East Observer –ը:
«Թշնամին չպետք է սխալվի իր գնահատականներում, այլապես կստանա ուժեղ ապտակ նման սխալ կատարելու դիմաց», - ասել է գեներալ Մոհամմադ Պակպուրը, այն բանից հետո, երբ Հեղափոխության պահապաններն ավարտել են եռօրյա զորավարժությունները հրթիռներով, հրետանիով, տանկերով և ուղղաթիռներով: Իսկ դրա մասին հայտարարվել էր Թրամփի այն զգուշացումից շաբաթներ անց, թե իբր ինքը «աչալուրջ հետևում է Թեհրանի հրթիռային մեկնարկին»:
Նախագահական լիազորությունների ստանձնումից հետո Թրամփը չհապաղեց կատարել իր նախընտրական խոստումը: ԱՄՆ-ն ընդլայնեց Իրանի դեմ պատժամիջոցների ցանկը՝ ի պատասխան Թեհրանի կողմից նախաձեռնած հրթիռային փորձարկման: ԱՄՆ նոր նախագահը պատժամիջոցներ է սահմանել 25 անհատների ու ընկերությունների հանդեպ, ովքեր այս կամ այն կերպ կապված են Իրանի հրթիռային ծրագրի հետ կամ աջակցում են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին: Սակայն, ՄԱԿ-ի բանաձևերը չեն արգելում Իրանին փորձարկել հրթիռները՝ միևնույն ժամանակ կոչ անելով խուսափել դրանից:
Թրամփը նաև ընդգրկել էր Իրանին այն երկրների ցանկում, որոնց քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ արգելվել էր: Ինչպես վերջերս Սպիտակ Տան մամլո քարտուղար Շոն Սփայսերը բացատրեց, Թրամփի որոշումն ուղղված չէր մահմեդականներին, այլ կոնկրետ երկրների դեմ էր:
Ինչևէ, Դոնալդ Թրամփի հակաիրանական քաղաքականությունը գտնում է իր դրսևորումը նաև այն հայտարարություններում, որոնք արվել են այլ ամերիկացի պաշտոնյաների կողմից: Իհարկե, այս ամենը չէր կարող անդրադարձ չունենալ նաև Թեհրանի քաղաքականության վրա: «Մենք լավ չենք արձագանքում պարտադրանքին: Մենք լավ չենք արձագանքում նաև պատժամիջոցներին, բայց մենք շատ լավ ենք արձագանքում փոխադարձ հարգանքին: Մենք շատ լավ ենք արձագանքում ընդանուր սցենարներ մշակելու շուրջ պայմանավորվածություններին», - Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ասել էր այդ առնչությամբ, փոխանցում է bigstory-ն:
Իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների այն առաջընթացը, որն արդյունք էր Օբամայի վարչակազմի դժվարին բանակցությունների, փաստացի արգելափակվեց ամերիկյան նոր վարչակազմի կողմից: Բացի այդ, այս հարցն ու դրա տարբեր դրսևորումները սկսեցին սպառնալ արդեն տարածաշրջանային կայունությանը:
Ամերիկյան քաղաքականությունն Իրանի նկատմամբ  պայմանավորված է ոչ միայն միջուկային գործարքի հետ կապված Թրամփի և մյուս Հանրապետականների դժգոհությամբ, այլև Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունները վերականգնելու ցանկությամբ:
Վերջերս, Վաշինգտոնի հարաբերություններն այդ հավատարիմ մերձավորարևելյան դաշնակիցների հետ բավականին վատացել են Օբամայի վարչակազմի՝ Իրանի հետ միջուկային գործարք կնքելու պատճառով: Ակնհայտ է, որ Թրամփի վարչակազմը դա որևէ կերպ արդարացված որոշում չի համարում:

Из-за Израиля и Саудовской Аравии США пересматривают свои отношения с Ираном
Один из высокопоставленных военных руководителей Ирана заявил, что его страна готова дать достойный ответ, если США станут недооценивать оборонительные способности Ирана, сообщает Middle East Observer. "Враг не должен ошибаться в своих оценках, в противном случае - получит громкую пощечину за подобную ошибку", – заявил генерал Махаммад Пакпур, после того, как Корпус стражей исламской революции завершил трехдневные учения с применением ракет, артиллерии, танков и вертолетов.
Заявление было сделано после прозвучавшего несколько недель назад предупреждения Трампа о том, что он якобы "внимательно следит за ракетными стартами Тегерана".
После вступления на пост президента Трамп не замедлил осуществить свое предвыборное обещание. В ответ на ракетные испытания Тегерана США расширили список санкций против Ирана. Новый президент США установил санкции против 25 персон и компаний, которые тем или иным образом связаны с ракетной программой Ирана или сотрудничают с Корпусом стражей исламской революции. Между тем, резолюция ООН не запрещала Ирану проводить испытание ракет, одновременно призывая избегать этого.
Трамп также включил Иран в ряд тех стран, въезд граждан которых на территорию США запрещен. Как недавно давал разъяснения по данному вопросу пресс секретарь Белого дома Шон Спайсер, решение Трампа не направлено против мусульман, оно - против конкретных стран.
Как бы то ни было, антииранская политика Трампа находит свое отражение также в тех заявлениях, которые были сделаны со стороны других американских чиновников. Конечно, все это не могло не отразиться на политику Тегерана. "Мы плохо реагируем, когда нас обязуют к чему-то. Но мы очень хорошо реагируем на взаимное уважение. Мы очень хорошо реагируем на договоренности о разработках общих сценариев", – как передает Bigstory, по данному поводу сказал министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Тот прогресс в ирано-американских отношениях, который был результатом трудных переговоров администрации Обамы, фактически был заблокирован со стороны новой американской администрации. Кроме того, этот вопрос и его различные проявления начали уже угрожать региональной стабильности.
Американская политика по отношению к Ирану обусловлена не только недовольством Трампа и других республиканцев ядерной сделкой, но и желанием восстановить отношения с Израилем и Саудовской Аравией.
Недавно отношения Вашингтона с этими преданными ближневосточными союзниками были достаточно подпорчены из-за заключения администрацией Обамы ядерной сделки с Ираном. Очевидно, что администрация Трампа подобное решение не считает каким-либо образом оправданным.