ԱՄՆ դիտարկում է ՄԱԿ Մարդու իրավունքի խորհրդից դուրս գալու հարցը
ԱՄՆ իշխանությունները քննարկում են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքի խորհրդից դուրս գալու հարցը: Այդ մասին հայտնում է Politico հրատարակչությունը` հղվելով ԱՄՆ նախկին և ներկա չինովնիկներին, հաղորդում է regnum.ru-ն:
Հաղորդվում է, որ Դոնալ Թրամփի ադմինիստրացիան լրջորեն դիտարկում է երկրի` նշված Խորհրդից դուրս գալու հարցը Հորդանան գետի ափին Իսրայելի կողմից բնակավայրերի կառուցումը քննադատող բանաձևի ընդունման պատճառով:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 23-ին ՄԱԿ ԱԽ բանաձև է ընդունել, որում ասվում է, որ Հորդանանի ափին բնակավայրերի կառուցումն Իսրայելի կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է:

США хотят выйти из Совета ООН по правам человека
Власти США рассматривают вопрос о выходе страны из Совета Организации Объединенных Наций по правам человека. Об этом сегодня, 26 февраля, пишет издание Politico со ссылкой на бывших и действующих американских чиновников, передает ИА REGNUM.
Сообщается, что администрация президента США Дональда Трампа всерьез рассматривает вопрос о выходе страны из Совета ООН по правам человека из-за того, что этот Совет, вероятно оказывал влияние на принятие резолюции Всемирной организации, осуждающей строительство Израилем поселений на Западном берегу реки Иордан.
Напомним, 23 декабря минувшего года Совет Безопасности ООН принял резолюцию, в которой сказано, что строительство Израилем поселений на Западном берегу реки Иордан — это грубое нарушение международного права.