Ինչո՞ւ է ԱՄՆ-ը փորձում գժտեցնել Իրանին և Եվրոպային
ԱՄՆ նորընտիր նախագահն ու նրա վարչակազմը բոլոր հնարավոր միջոցներով փորձում են վարկաբեկել իրանական միջուկային գործարքը՝ Իրանն անվանելով «թիվ 1 ահաբեկչական երկիրն աշխարհում»։ Դոնալդ Թրամփի բնորոշմամբ «երբևէ կնքված ամենավատ գործարքը» չեղարկելու նպատակով Վաշինգթոնը նոր մարտավարություն է որդեգրել` փորձելով արժեզրկել գործարքը միջազգային միջնորդների «վեցյակի» մյուս անդամների (Ռուսաստան, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա) աչքում:
Ամերիկյան կողմն ամեն ինչ արեց անվտանգության հարցերով Մյունխենի համաժողովում Իրանի հարցը քննարկման գլխավոր առարկա դարձնելու համար: ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը համաժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ «միջուկային գործարքի շնորհիվ Իրանը լրացուցիչ հնարավորություններ է ստացել միջուկային դաշտում անվտանգության խափանման համար»,- նշում է TASS գործակալությունը: «Նախագահ Թրամփի անունից ես հայտարարում եմ, որ ԱՄՆ-ը կանի հնարավոր ամեն բան, որպեսզի Իրանը միջուկային զենք չունենա», - վստահեցրել է Փենսը:
Եվ չնայած իրանական կողմի բոլոր պնդումներին, որ Իրանը հավատարիմ է կնքված գործարքին և միջուկային զենք ստեղծելու մտադրություն կամ հնարավորություն չունի՝ ԱՄՆ-ը պնդում է Իրանի դեմ պատժամիջոցների խստացման անհրաժեշտության վրա: Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան կողմը նմանատիպ կեցվածք է ակնկալում նաև միջուկային գործարքի մյուս միջնորդներից, մասնավորապես, եվրոպական երկրներից:
Ի դեպ՝ ԱՄՆ-ին այս հարցում լրջորեն աջակցում է Իսրայելը, որի վարչապետը փետրվարի սկզբին այցելել էր Լոնդոն՝ փորձելով Իսրայել-ԱՄՆ-Մեծ Բրիտանիա համատեղ ճակատ ձևավորել Իրանի դեմ: Եվ եթե Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մոտեցումներում նմանություններ գտնելն ու այս հարցում Մեծ Բրիտանիայից որևէ ակնկալիք ունենալը կարող է ինչ-որ պահի իրատեսական լինել, ապա Ֆրանսիայի և Գերմանիայի պարագայում սա գրեթե անհնար է թվում: Ակտիվ փոխայցելություններն ու կնքվող պայմանագրերը վկայում են այն մասին, որ այս երկրները մտադիր չեն հրաժարվել ոչ միջուկային գործարքից, որի շուրջ ավելի քան 10 տարի բանակցել են, ոչ էլ դրա ընձեռած հնարավորություններից:
Հետևաբար, միջուկային գործարքը չեղարկելու նպատակով Իրանին և Եվրոպային գժտեցնելու ԱՄՆ-ի ջանքերը հաջողելու մեծ հնարավորություն չունեն:

Почему США пытаются поссорить Иран и Европу?
Новоизбранный президент США и его администрация всеми способами пытаются дискредитировать иранскую ядерную сделку, называя Иран "террористической страной №1 в мире". Для того чтобы отменить "самую худшую на свете сделку" (по определению Дональда Трампа), Вашингтон разработал новую стратегию, пытаясь дискредитировать сделку в глазах "шестерки" посредников (Франция, Великобритания, Германия, Китай, Россия).
Американская сторона сделала все возможное для того, чтобы превратить иранский вопрос в главную тему обсуждений на Мюнхенской конференции по безопасности. Вице-президент США Майкл Пенс, выступая на конференции, заявил, что "благодаря иранской сделке, у Ирана теперь есть дополнительные возможности нарушить региональную стабильность в ядерной сфере", отмечает ТАСС. "От лица президента Трампа я заявляю, что США сделают все необходимое, чтобы у Ирана не появилось ядерное оружие", - заявил Пенс.
И, несмотря на все утверждения иранской стороны о том, что Иран привержен сделке и не имеет возможностей или намерений для создания ядерного оружия,  США настаивают на усилении санкций против Тегерана. Одновременно американская сторона ожидает подобного подхода и от остальных посредников по иранской ядерной сделке, в частности, европейских стран.
Кстати, Израиль серьезно помогает США в этом вопросе. В начале февраля премьер-министр Израиля посетил Лондон, пытаясь сформировать совместный лагерь (Израиль-США-Великобритания) против Ирана. И если возможность компромисса с Великобританией может стать реальной в какой-то момент (в том числе из-за сходства в позициях Трампа и премьер-министра Великобритании Терезы Мэй), то в случае с Германией и Францией это кажется почти невозможным. Активные взаимные визиты и подписанные соглашения свидетельствуют о том, что эти страны не намерены отказываться ни от ядерной сделки, ни от тех возможностей, которые она предоставляет.
Соответственно, усилия США, направленные на то, чтобы поссорить Иран и Европу, не имеют больших шансов на успех.