Չեզոք գոտուց ադրբեջանական դիերի դուրս բերման գործընթացը չի իրականացվել Բաքվի մեղքով. ԼՂՀ ՊՆ
Այսօր՝ փետրվարի 27-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը վերջապես հրապարակել է փետրվարի 25-ի առավոտյան արցախյան դիրքերի ուղղությամբ ձեռնարկված հարձակողական գործողությունների արդյունքում չեզոք գոտում հայտնված իր զոհերի անունները՝ չմոռնալով հիշատակել, որ «դիակների տարհանման գործընթացին խոչընդոտել է արցախյան կողմը՝ նոր պահանջներ առաջ քաշելով»:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ փետրվարի 25-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի միջնորդությամբ կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ փետրվարի 26-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, պետք է տեղի ունենար չեզոք գոտում հայտնված ադրբեջանական դիակների դուրս բերման գործընթացը: Սակայն երեկ ադրբեջանական դիակների տարհանման գործընթացը չի իրականացվել ոչ թե արցախյան, այլ ադրբեջանական կողմի մեղքով, քանի որ վերջինս խախտել է բանակցությունների ընթացքում նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածությունը:

Минобороны НКР: процесс эвакуации тел азербайджанских военных сорван по вине Баку
Министерство обороны Азербайджана сегодня, 27 февраля, наконец, обнародовало имена своих жертв, тела которых остались в нейтральной зоне в результате предпринятых утром 25 февраля наступательных действий в направлении арцахских позиций. Как передает Panorama.am, об этом говорится в заявлении пресс-службы министерства обороны Республики Арцах.
"Минобороны Азербайджана при этом не забыло упомянуть, будто "процессу эвакуации тел препятствовала арцахская сторона, выдвинув новые требования"", – отмечается в заявлении арцахского оборонного ведомства.
"Министерство обороны Республики Арцах заявляет, что в соответствии с договоренностью, достигнутой 25 февраля между сторонами при посредничестве личного представителя действующего председателя ОБСЕ, 26 февраля при участии представителей Международного Комитета Красного Креста (МККК) должна была состояться эвакуация тел азербайджанских военных из нейтральной зоны.
Однако накануне процесс эвакуации не состоялся – но по вине не арцахской, а азербайджанской стороны, поскольку последняя нарушила достигнутые в ходе переговоров предварительные договоренности", – подчеркивается в сообщении минобороны НКР.