ԶԼՄ-ները՝ ժողովրդավարության թշնամի՞, թե՞ բարեկամ. Թրամփ-ԶԼՄ-ներ պատերազմ
Վերջին շրջանում ամերիկյան մեդիա դաշտում թոփ թեմա է դարձել, ինչպես իրենք են անվանում, «Թրամփ-ԶԼՄ-ներ պատերազմը»: Թեմայի շուրջ կրքերն ավելի թեժացան, երբ ԱՄՆ նախագահ  Դոնալդ Թրամփը մի քանի մեդիա ընկերությունների (New York Times, NBC News, ABC, CBS, CNN) բացահայտ հայտարարեց «ժողովրդի թշնամի», իսկ Սպիտակ տունը նրանց արգելեց հաճախել Սպիտակ տան խոսնակի կողմից ԶԼՄ-ների համար կազմակերպվող «հարց ու պատասխան» հանդիպումներին:
Թեմային շուրջ ակտիվ քննարկումներում անգամ զուգահեռներ են անցկացվում Թրամփի և Ուոթերգեյթի սկանդալի մեջ հայտնված Միացյալ նահանգների 37-րդ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի միջև: Հայտնի է, որ ԱՄՆ 37-րդ նախագահն ամեն առավոտ, ընթերցելով լրահոսն, իր վարչակարգի համար սյունակում նշումներ էր կատարում, թե որ լրատվական ընկերություններին է նա հավանում, որոնց՝ ոչ, և հրահանգում համապատասխանաբար գործել:  ԱՄՆ պատմության մեջ հայտնի Ուոթերգեյթի սկանդալի արդյունքում պարզ դարձավ, որ  Նիքսոնի վարչակարգը գաղտնալսել և գաղտնի հետախուզություն է ծավալել իր ընդդիմադիրների, այդ թվում՝ լրագրողների դեմ:  Սկանդալի  արդյունքում Նիքսոնը դարձավ ԱՄՆ առաջին և միակ նախագահը, ով հեռացավ պաշտոնից նախքան ժամկետի լրանալն, ինչը համարվեց մեդիայի հաղթանակ:
Արդարության համար պետք է փաստել, որ Ռիչարդ Նիքսոնի և Դոնալդ Թրամփի  վարչակարգերը միակը չեն եղել, որ որոշ լրատվամիջոցներին դեմ են արտահայտվել և քայլեր ձեռնարկել: Օրինակ, պատահական չէ, որ 2014 թվականին 38 մեդիա ընկերություններ միացյալ նամակ հղեցին այդ ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ ԱՄՆ իշխող վարչակարգի կողմից իրենց մեդիա գործունեությանը խոչընդոտելու հետ կապված բողոքն արտահայտելու համար: Իսկ, օրինակ, Բուշ կրտսերը, իր կառավարման տարիներին արտահայտվելով մեդիայի դեմ, բացահայտ նշեց, որ մեդիա ընկերությունները չեն ներկայացնում ԱՄՆ հանրության բոլոր շերտերին, այլ ներկայացնում են առանձին խմբերի շահերը, որոնց դեմ ԱՄՆ հասարակությունը պետք է պայքարի:
Եթե վերադառնանք «Թրամփ–ԶԼՄ-ներ պատերազմ»-ին, ապա պետք է փաստենք, որ Թրամփի ԶԼՄ-ների դեմ որդեգրած քաղաքականությունը՝ ստեղծել բարիկադներ և նրանց թշնամիներ կոչելու, դժվար է ճիշտ համարել: Սակայն միևնույն ժամանակ դժվար է միանշանակ ասել, թե այդ պատերազմը ով է նախաձեռնել. Թրա՞մփը, թե՞ իր հակառակորդները: Թերևս խնդրի ակունքներն ավելի խորն են: Այն սկսվեց այն ժամանակ, երբ շատ ԶԼՄ-ներ ժողովրդավարության պաշտպան լինելու փոխարեն, տարբեր քաղաքական ուժերի  համար դարձան միմյանց դեմ պայքարի հիմնական գործիք: Խնդիր, որն, ի դեպ, բնորոշ է ոչ միայն ԱՄՆ-ին, այլ շատ երկրների:

Война между Трампом и СМИ: СМИ - враги демократии или ее друзья?
В последнее время топ-темой в американских медиа стала, как они сами это называют, "война между Трампом и СМИ". Страсти более накалились после того, как президент США Дональд Трамп открытым текстом объявил несколько медиа-компаний (New York Times, NBC News, ABC, CBS, CNN) "врагами народа", а Белый дом запретил им появляться на встречах со СМИ, организуемых спикером Белого дома.
Вокруг темы идут активные дискуссии и проводятся параллели между Трампом и оказавшимся в центре Уотергейтского скандала 37-ым президентом Соединенных Штатов Ричардом Никсоном. Известно, что 37-ой президент США, читая новости, в столбце для своей администрации делал пометки о том, какие новостные компании ему нравятся, а какие – нет, и приказывал действовать в соответствии с этим. В результате Уотергейтского скандала стало ясно, администрация Никсона тайно прослушивала и вела слежку за теми, кто находился в оппозиции ему, в том числе и за журналистами. В результате скандала Никсон стал первым и единственным президентом, который досрочно ушел со своего поста, что посчитали победой медиа.
Ради справедливости необходимо зафиксировать, что администрации Ричарда Никсона и Дональда Трампа были не единственными выступавшими против некоторым СМИ. Например, не случайно, что в 2014 году 38 медиа-компаний направили совместное письмо тогдашнему президенту США Бараку Обаме, в котором выражали свой протест против администрации президента, которая, якобы, препятствует деятельности СМИ.
А, например, Буш-младший в годы своего правления, выступая против медиа, откровенно отметил, что медиа-компании не представляют все слои общества США, а представляют интересы определенных групп, против которых американское общество должно бороться.
Если вернуться к "войне Трамп-СМИ", необходимо отметить, что политика Трампа, направленная против СМИ, создала баррикады, и называть их врагами вряд ли можно считать правильным. Однако одновременно трудно сказать однозначно - кто же начал эту войну - Трамп или его противники? Хотя корни проблемы находятся глубже. Она началась в то время, когда СМИ, вместо того чтобы быть защитником демократии, стали основным орудием борьбы друг против друга - для различных политических сил. И стоит отметить, что эта проблема характерна не только для США, но и для многих других стран мира.