Փետրվարի 28-ին և լույս մարտի 1-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունը շարունակել է մնալ լարված: Հատկապես հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել գիշերվա ընթացքում: Հակառակորդը կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1100 կրակոց:
Հարավարևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ՝ բացի տարբեր տրամաչափի ականանետերից և ‹‹Դ-44›› տիպի հրանոթից, ադրբեջանական զինուժը կրակ է վարել նաև ‹‹TR-107›› տիպի հրթիռահրետանային կայանքից (5 արկ): Հիշեցնենք նաև, որ նույն ուղղությամբ երեկ կիրառվել է ‹‹SPIKE›› տեսակի հակատանկային կառավարվող հրթիռ:
Հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չի կրել:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ ուժերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:

По оперативным данным, в ночь с 28 февраля на 1 марта обстановка на карабахско-азербайджанской границе продолжала оставаться напряженной, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
В частности, интенсивное нарушение режима прекращения огня было зафиксировано в течение ночи. ВС Азербайджана, применяя стрелковое и артиллерийское оружие различного калибра, произвели в направлении армянских позиций более 1100 выстрелов.
В юго-восточном направлении карабахско-азербайджанской границы (Мартуни) ВС Азербайджана, помимо минометов различного калибра и пушки Д-44, применили реактивную ракетно-артиллерийскую установку типа TR-107 турецкого производства (5 снарядов).
Напомним, что в том же направлении накануне противник применил управляемую противотанковую ракету SPIKE.
В результате нарушения режима прекращения огня с армянской стороны потерь нет.
Для подавления наступательной активности противника передовые подразделения Армии обороны при необходимости прибегали к ответным действиям и уверенно выполняли поставленную перед ними боевую задачу.