Ադրբեջանը Ղրղըզստանին մեղադրում է Հայաստանին աջակցելու մեջ
Ղրղըզստանի կողմից Իսլամաբադում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթաժողովի եզրափակիչ հայտարարության քաղաքական կետերին չմիանալը լուրջ դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանում:
«Ղրղըզստանի դիրքորոշումն միանգամայն անհասկանալի է: Նման դիրքորոշումը լուրջ հարց է առաջացնում՝ ո՞ւմ ջրաղացին է այն ջուր լցնում», - հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հիքմեթ Գաջիևը:
Նշենք, որ եզրափակիչ հայտարարությունում կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարները մտահոգություն են հայտնում ՏՀԿ տարածքում չկարգավորված հակամարտությունների՝ մասնավորապես Ղարաբաղյան հակամարտության կապակցությամբ և ընդգծում դրանց կարգավորման կարևորությունը տարածքային ամբողջականության և սուվերենության հարգման սկզբունքի հիման վրա:

Азербайджан обвиняет Кыргызстан в поддержке Армении
Кыргызстан не присоединился к политическим пунктам итогового заявления саммита Организации экономического сотрудничества (ECO) в Исламабаде, сообщает haqqin.az.
"Позиция Кыргызстана абсолютно непонятна. Подобная позиция вызывает серьезный вопрос, на чью мельницу он льет воду", - заявил представитель МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Отметим, что в итоговом заявлении глав государств организации выражается обеспокоенность тем, что существующие на пространстве ECO нерешенные конфликты, в частности, карабахский, препятствуют экономическому развитию и реализации в полном объеме потенциала региона, региональному и в более широком формате сотрудничеству.
В заявлении отмечается важность приложения усилий для урегулирования этих конфликтов на основе норм и принципов международного права, в частности, территориальной целостности и суверенитета стран.