Աշխարհահռչակ որևէ բրենդի մուտքը Հայաստան կարող է գլոբալ իրավիճակ փոխել
Օրերս նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Մենեջմենթ Էս Էյ»  ընկերության Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի ու Աֆրիկայի տարածաշրջանի և «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլի Դյութի Ֆրի»-ի նախագահ Դրագո Ազինովիչի գլխավորած պատվիրակությանը: Հիշեցնենք, որ նախագահի հետ հանդիպմանը նախորդել էր ընկերության ներկայացուցիչների հանդիպումը ՀՀ վարչապետի հետ, որից անմիջապես հետո՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Մենեջմենթ Էս Էյ»-ի միջև փոխըմբռնման շրջանակային հուշագրի ստորագրումը: Հուշագրի համաձայն, ամերիկյան ընկերությունը Հայաստանում կառուցելու է Հետազոտությունների եւ մշակումների (R&D) կենտրոններ:
Ամերիկյան աշխարհահռչակ բրենդը, որի ընկերությունների շարքում առավել լայն ճանաչում ունի ծխախոտի «Marlboro»-ն, կարևորում է տեխնոլոգիական զարգացումն ու մարդկային ռեսուրսի դերակատարությունը արըադրական գործընթացում: Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ, թերևս ընկերության ներկայացուցիչ Դրագո Ազինովիչը նշել է, որ նկատելի է Հայաստանում տեխնոլոգիաների և մարդկանց զարգացմանն ուղղված մեծ ուշադրությունը:  Հատկանշական է, որ  կազմակերպության ներկայացուցիչը բարձր մակարդակով հանդիպումների ընթացքում նշել է մեր երկրում ոչ թե մեկ, այլ մի քանի կենտրոնների ստեղծման մասին, ինչն, անշուշտ, փաստում է, որ հետաքրքրությունների առանցքը Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժն է:
Բացի այդ, մի քանի կենտրոնի հիմնումը ենթադրում է նոր աշխատատեղերի ստեղծում:
Ինչի՞ մասին կարող է վկայել համաշխարհային ընկերության հետաքրքրությունը հայկական շուկայով: Առաջինը, և թերևս ամենակարևորը, տեղեկատվական ու տեխնոլոգիական ոլորտում Հայաստանը համաշխարհային շուկայում ունի որոշակի տեղ՝ որպես վստահելի ու  խոստումնալից գործընկեր: Նմանատիպ խոշորամասշտաբ ընկերության հետ համագործակցության հաջողումը լուրջ ակնկալիքներ կստեղծի, որ ոչ շատ հեռու ապագայում Հայաստանը կդառնա նորագույն տեխնոլոգիաներ արտահանող երկիր:
Բացի այդ, Հայաստանի հետ համագործակցությունը միջազգային շուկայի ներկայացուցիչներին դեպի Հայաստան ուղղորդելու գործուն ազդակներ կարող է տալ,  առաջին հերթին, մրցակից ընկերությունների համար: Ավելի լայն իմաստով, տատանվող ու բևեռացված տնտեսահամակարգում աշխարհահռչակ ամերիկյան ընկերությունը բացահայտում է մի  «խոպան ռեսուրս»՝ ի դեմս դեռևս չծանրաբեռնված հայկական տնտեսության:
Եվ ի վերջո, գուցե չբարձրաձայնված, բայց բոլորի համար պարզ է ու հասկանալի, որ օտարերկրյա ներդրումների համար ստեղծված պայմանների համալիրի արդյունավետությունը չափելի կլինի միմիայն տարբեր ոլորտներում դրանց պրակտիկ կիրառման դեպքում: Ուստի, յուրաքանչյուր նոր կազմակերպության մուտք կարող է այդ պայմանների բարեփոխման լրացուցիչ երաշխիք դառնալ:

Вхождение в Армению какого-либо всемирно известного бренда может коренным образом изменить ситуацию
Вхождение в Армению какого-либо всемирно известного бренда может глобальным образом изменить ситуацию На днях президент Серж Саргсян принял делегацию во главе с председателем фирмы "Филип Моррис Интернэшнл Менеджмент СА" в Восточной Европе, Ближнем Востоке и африканском регионе, "Филип Моррис Интернэшнл Дьюти Фри" Драго Азиновичем. Напомним, что встрече с президентом предшествовала встреча представителей этой компании с премьер-министром РА, непосредственно после чего между министерством экономического развития и инвестиций и "Филип Моррис Интернэшнл Менеджмент СА" было подписано рамочное соглашение о взаимопонимании. Согласно соглашению, американская компания построит в Армении центры Исследований и разработок (R&D). Всемирно известный американский бренд, в ряду компаний которого наиболее широкую известность получили сигареты "Marlboro", подчеркивает важность технологического развития и роль человеческого ресурса в процессе производства. Во время встречи с Сержем Саргсяном представитель компании Драго Азинович отметил, что в Армении заметно большое внимание, направленное на развитие технологий и людей. Знаменательно то, что представитель организации во время встреч на высоком уровне отметил важность создания в нашей стране не одного, а нескольких центров, что, безусловно, свидетельствует о том, что центром интересов является технологический потенциал Армении.
Кроме того, основание нескольких центров предполагает создание новых рабочих мест.
О чем свидетельствует интерес всемирно известной компании к армянскому рынку? Во-первых и, возможно, главное в этом – в информационных и технологических сферах Армения на мировом рынке имеет свое определенное место в качестве надежного и перспективного партнера. Успехи в сотрудничестве с подобной широкомасштабной компанией создадут серьезные предпосылки для того, чтобы в недалеком будущем Армения стала страной, экспортирующей новейшие технологии.
Кроме того, такое сотрудничество может послужить действенным сигналом в сторону нашей страны другим представителям международного рынка, в первую очередь - конкурирующим компаниям. В более широком смысле в колеблющемся и поляризуемом мире американская компания открывает для себя "целинный ресурс" в лице еще незагруженной армянской экономики.
И, наконец, может и негласно, однако для всех ясно и понятно, что эффективность условий, созданных для иностранных инвестиций, может быть измерима лишь в случае их практического применения в различных областях. Следовательно, вхождение каждой новой компании или бренда в страну может стать дополнительной гарантией реформ в вышеназванной сфере.