Մարտի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 55 անգամ, որի ընթացքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1000 կրակոց:
Սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ և ենթափողային նռնականետ` արձակելով 2 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողությունն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

According to operative data, on the night of March 6 on NKR-Azerbaijan border Azerbaijani Armed Forces with small arms of various calibres violated ceasefire over 55 times, the press service of the NKR Ministry of Defense informs.
The opponent fired about 1000 shots in the direction of Armenian positions.
In the eastern direction of the border the opponent applied 60 mm and 82 mm mortars, firing in the direction of Armenian positions 15 shells.
In the north-eastern direction the Azerbaijani Armed Forces also used 60 mm mortar and grenade launcher (2 shells).
Defense Army units continue to maintain full control at the forefront and continue to confidently carry on combat duty.