Փարիզի փողոցներից մեկը կվերանվանվի հայտնի հայ գրող Զաբել Եսայանի անունով
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի առիթով՝ Փարիզի փողոցներից մեկը կվերանվանվի հայտնի հայ գրող Զաբել Եսայանի անունով: Այս մասին ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքէջից՝ Փարիզի քաղաքապետարանում, հյուրընկալելով ՀՀ նախագահին, իր խոսքում հայտարարել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
«Մենք որոշել ենք Փարիզի փողոցներից մեկը վերանվանել Զաբել Եսայանի անունով, ով գտնվել է հայ ժողովրդի կրած տառապանքների կիզակետում և խորհրդանշում է այդ բոլոր տառապանքները:
Փարիզում մենք պահպանում ենք հայ ժողովրդի կրած բոլոր տառապանքների, ըմբոստությունների, պայքարների հիշողությունը, բայց միևնույն ժամանակ մենք բացում ենք հնարավոր ճանապարհները, որպեսզի դրանք, ինչպես նաև Երևանում, արտահայտեն հույսը, հայտնագործությունները և նախաձեռնությունները», - ասել է Փարիզի քաղաքապետը:
Նրա խոսքով՝ Փարիզը և Երևանը, Ֆրանսիան և Հայաստանն իրար տալու նույնքան բաներ ունեն, որքան և իրարից ընդունելու, և հենց այդ փոխադարձությունն է, որ բնորոշ է մեծ բարեկամությանը:

One of the Streets in Paris to Be Renamed after Famous Armenian Writer Zabel Yesayan
In honor of the official visit of Armenian President Serzh Sargsyan to France, one of the streets of Paris will be renamed after the famous Armenian writer Zabel Yesayan.
The Mayor of Paris Anne Hidalgo said during the meeting with RA President in the Paris City Hall, the official website of RA President reports.
"We have decided to rename one of the streets of Paris after Zabel Yesayan. She was in the midst of the suffering of the Armenian people and symbolizes all these sufferings.
Paris we retain the memory of all the sufferings of rebellions, struggles endured by the Armenian people, but at the same time we are opening the possible roads which will express hope, discoveries and initiatives also in Yerevan’’, said the mayor.