Հարավային Կորեայի Սահմանադրական դատարանը պաշտոնանկ է արել նախագահին
Հարավային Կորեայի Սահմանադրական դատարանը հաստատել է նախագահ Պակ Կին Հեի նկատմամբ իմպիչմենտը, որի մասին երկրի խորհրդարանը նախնական որոշում էր կայացրել 2016 թվականի դեկտեմբերի 9-ին։
Նախագահի իմփիչմենթի համար առիթ էր դարձել լրատվամիջոցներում հայտնված տեղեկությունն այն մասին, որ նախագահը իր մտերիմ ընկերուհուն՝ Չհվե Սուն Սիլին թույլ էր տվել միջամտելու պետական գործերին: Այժմ նա ձերբակալված է: Չհվե Սուն Սիլին մեղադրում են նախագահի հետ ունեցած կապն օգտագործելով հարավկորեական ընկերություններից երկու ոչ կոմերցիոն հիմնադրամներում հատկացումներ ստանալու նպատակով։

В Южной Корее утвердили импичмент президента
Конституционный суд Южной Кореи утвердил импичмент президента Пак Кын Хе, который был вынесен парламентом страны 9 декабря 2016 года на фоне крупного коррупционного скандала, передает Корреспондент
Напомним, поводом для импичмента Пак Кын Хе стала попавшая в прессу информация о том, что она позволяла вмешиваться в государственные дела своей ближайшей подруге Чхве Сун Силь, вплоть до решения кадровых вопросов.
В настоящее время Чхве Сун Силь находится под арестом, ее обвиняют в том, что под прикрытием связей с президентом она "выкачивала" крупные суммы денег у корпораций Южной Кореи.